Trump'ın akıbetini belli edecek olan seçimlere az bir zaman kaldı. ABD'de Temsilciler Meclisi ve Kongre'de yapılacak ara seçimler, Cumhuriyetçi başkan Donald Trump'ın bir anlamda kaderini tayin edecek.


Bugün ABD'de Senato'daki 100 sandalyenin 35'i, Temsilciler Meclisi'ndeki 435 sandalyenin de tamamı için seçime gidiliyor. Seçim sonuçlarına ABD halkının Trump'ın macerasına tamam mı yoksa devam mı diyeceğine karar vereceği gözüyle bakılıyor.

Demokratlar hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'da Trump'ın partisi Cumhuriyetçilere karşı üstünlük sağlayabilirse, Trump'ın ABD'deki siyasi etkinliği büyük oranda zarar görebilir.

Yüksek Mahkeme'nin atamaları da Senato'dan çıkacak sonuca bağlı olacak.

Demokratlar, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk elde etmeye daha yakın görülse de Senato'da üstünlük sağlamaları çok daha zor olacak.

Tartışılan konulardan biri de Trump'ın 'azledilebilme' ihtimali. Trump'ın azledilebilmesi için Senato'da üçte iki oranında üstünlük sağlanmalı, bu da ara seçimlerde yarışa giren tüm sandalyeleri Demokratlar kazansa dahi, sürecin başlatılabilmesi için Cumhuriyetçilerin de oyunun gerektiği anlamına geliyor.

Ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'nin 435 sandalyesinin tamamı, Senato'nun da 100 sandalyesinin 35'i için oylama yapılacak. Ayrıca 50 eyaletten 36'sında valiler ve eyalet meclisi üyeleri belirlenecek.

OYLAMA NE İÇİN YAPILIYOR?

Mevcut durumda, Temsilciler Meclisi'nde 237 Cumhuriyetçi, 193 Demokrat üye görev alıyor. Beş sandalye de farklı gerekçelerle boşta.

Senato'daki 100 sandalyeden de 51'i Cumhuriyetçilerin, 49'u da Demokratların.

ARA SEÇİMLERLE İLGİLİ TAHMİNLER NELER?

Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde genellikle, ABD Başkanı'nın partisinin ara seçimlerde sandalye kaybettiği görüldü. Barack Obama'nın başkan olmasından iki sene sonra 2010'da yapılan ara seçimlerde Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde 63 sandalye kaybetmişti.

Demokratların 6 Kasım ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi'nde üstünlük sağlayabilmeleri için 23 Cumhuriyetçi'nin sandalyesini kazanmaları gerekiyor.