Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, kendi iradeleri dışında ByLock'a yönlendirilen 36 kişinin tahliye edildiğini açıkladı.

Samsun'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı iddiasıyla gözaltına alınıp ardından tutuklanan 36 kişinin tahliye edildiği öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 11 bin 480 GSM numarasının iradeleri dışında ByLock’a yönlendirildiğini açıklaması ve listelerin diğer Cumhuriyet Başsavcılıklarına iletilmesinin ardından Samsun'da benzer durumdan tutuklu bulunan 36 kişinin tahliye edildiği bildirildi. Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, ByLock'un örgüt üyeliği için önemli bir delil olduğunu ancak Mor Beyin yazılımıyla ByLock'a yönlendirildiği tespit edilen 36 kişinin haklarında başkaca bir delil olmadığı için tahliyesinin talep edilerek, tutukluluk hallerinin kaldırıldığını söyledi.

ByLock soruşturmasının 1 numaralı şüphelisinin eski TÜBİTAK çalışanı Kemalettin Cengiz Erbakırcı, Mor Beyin yazılımını 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapmış, 4 gün sonra yurt dışına kaçmıştı.