İşgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Ramallah kentinin batısındaki  Ofer Askeri Mahkemesi, Temimi ailesinin gözaltı süresinin 4 gün daha uzatılmasına  karar verdi.

Mahkemede Temimi’nin babasıyla konuşmasına izin verilmezken, 13  askerin Temimi’yi çevreledikleri ve ayaklarına zincir bağlandığı görüldü.

Mahkeme başkanı, Temimi’nin avukatı Sical Kok Efifi’nin  müvekkillerinin serbest bırakılması talebini reddetti.

Temimi, mahkemedeki oturumun sonlanmasının ardından, “Kahrolsun işgal  gücü!” şeklinde slogan attı.

Filistinli kız çocuğu Temimi’nin babası Basim et-Temimi,   yaptığı açıklamada, “İsrail savcılığının öne sürdüğü tüm gerekçeler asılsızdır ve  hiçbir dayanağı yoktur. Mahkeme de şekilden ibaret olup işgal gücünün bir  malzemesidir. İsrail aşırı sağını razı etmeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.


İsrail polisi de yaptığı yazılı açıklamada, Ahed ile annesi ve  kuzeninin gözaltı sürelerinin 4 gün uzatıldığını teyit etti.

Ofer Askeri Cezaevi'nde dün görülen davada Ahed'in mahkemesinin  pazartesi günü de devam edilmesi kararı verilmişti.

İsrail basınında, Ahed ile Nur'un İsrail askerlerine "saldırı",  Ahed'in annesi Neriman'ın ise söz konusu "saldırıya teşvik etmekle" suçlandığı  iddiaları yer alıyor.

İsrail askerleri geçen hafta salı günü Ahed et-Temimi ile annesi  Neriman'ı, bir gün sonra sabah saatlerinde de kuzeni Nur et-Temimi'yi gözaltına  almıştı.

Filistinli cesur kız" olarak bilinen Ahed, 2012 yılında ağabeyi  gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle  İstanbul'da "Hanzala Cesaret Ödülü"ne layık görülmüştü.

"İsrail askerine kafa tutan Filistinli kız" olarak dünya gündemine  gelen Ahed, Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da  buluşmuştu.