Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın karar duruşmasına,  tutuklu sanıklar ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşmada mahkeme başkanının örgütün emniyet yapılanması içerisinde  mahrem imam olduğu iddialarının bulunduğunu belirtilmesi üzerine sanık Alkan,  üniversite yıllarında maddi sıkıntıları bulunduğunu, bu yapıyla o dönem  tanıştığını söyledi.

Daha sonra örgütle yakınlaşma sebebinin Karaisalı'dan gelip gitme  konusunda sıkıntı yaşaması üzerine bu örgütün gücünden yararlanma yönünde  olduğunu bildiren sanık Alkan K. şöyle devam etti:


"M.A.S. bana 'bir gruba gir' dedi. Bu örgütün mülakat sistemi vardır.  Onların bir sürü elemana ihtiyacı vardır. Ben emniyet yapılanmasına bilmeden  girmişim. Bu yapı herkesin ağzına şerbet çalıyordu. Amerika'daki kaçak köpeğin  arkasından gidilmez. Bu yapının içerisine referansla girdim. Zaten bu yapıya  referans olmadan girilmez. Bu yapıdakiler benim eleştiri getirdiğimi de iyi  bilirler. Ben terör örgütü üyesi değilim. Bu örgüt yüzünden devletin karşısında  yer almak istemiyorum. Etkin pişmanlığımın kabul edilmesini istiyorum."

Tutuklu sanık Muhammed Enes Peker de örgütün asker yapılanması  içerisinde mahrem imam olduğu iddialarını kabul etmedi.

Sanık Peker, eğitim hayatı boyunca devlet okullarında okuduğunu, 2006  yılında adliye memurluğuna yedekten giriş yaptığını belirterek, "Ben meslek  hayatım boyunca bu yapıdan hep çektim. Saçma beyanlarla etkin pişmanlık yapanlar  dışarı çıkıyor. Hakkımda beyanı bulunan şahısların ifadelerini kabul etmiyorum."  dedi.

Duruşmada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını vererek şu  görüşlere yer verdi:

"Sanıklar Abdullah Ç, Abdulmuttalip H, Ersin K, Ferhat A, Gülten N,  Hayrullah İ, İbrahim G, İlker K, İlyas T, Mikail K, Ayşegül G.U, Melek S, Nilhan  N, Süheyla T, Muhammed Enes Peker ByLock kullanıcısı olduğunun tespiti üzerine  'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan cezalandırılmasına, sanık Ahmet G,  Alkan K, Furkan D, Hatice T, Mehmet N.Y'nin örgütün işleyişine ve çökertilmesine  yönelik bilgiler verdiği nazara alınarak CMK. 221. madde gereğince etkin  pişmanlık hükümlerinden faydalanmasına, sanıklar Ahmet U, Burak A, Halil İ.K,  Oğuzhan T'nin ByLock kullanıcısı olduğunun tespiti üzerine sanıklar hakkındaki  tutuklanmak üzere yakalama emrinin devamına karar verilmesi kamu adına talep ve  mütalaa olunur."


Mahkeme heyeti sanıklardan 20'sini 3 yıl 1 ay 15 gün ila 7 yıl 6 ay  arasında değişen hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanıklar Alkan K, Hatice T,  İlker G. ve Ahmet G. hakkında ceza verilmesine yer olmadığına, tutuklu sanık  Muhammed Enes Peker'in dosyasının ayrılarak tutukluluk halinin devamına, hakkında  yakalama emri bulunan sanıkların yakalama emrinin kaldırılmasına karar verdi.