Başbakan Binali Yıldırım, "Milletimizin bağımsızlığa  olan tutkusunu, vatan ve bayrak sevgisini, mücadeleci ruhunu ve milli birlik ve  beraberliğimizin temel unsurlarını en veciz şekilde anlatan Mehmet Akif'in  eserlerini okumak, anlamak, gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir."  değerlendirmesini yaptı.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan Yıldırım, Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 81'inci yılı nedeniyle mesaj yayımladı.

Başbakan Yıldırım, mesajında Ersoy'un, İstiklal Mücadelesi'nin, ilim ve irfan  geleneğinin sembol isimlerinden olduğunu, ebedileşen eserleri, mücadeleci  kişiliği, derin ilmi ve örnek ahlakıyla gönülleri fethetmeyi, edebiyat, sanat ve  fikir dünyasına rehberlik etmeyi sürdürdüğünü belirtti.

Ersoy'un, işgalcilere kahramanca direnen milletin şahlanması ve tarih  sahnesine yeniden çıkması için istiklal meşalesini tutuşturan örnek bir mücadele  adamı olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:


"Milli Mücadele ruhuna ömrünü fedakarca vakfeden merhum Mehmet Akif'in  Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda yazdığı kahramanlık destanları, milletimizin  istiklal ve hürriyet aşkının en güzel örneğidir. Milletimizin bağımsızlığa olan  tutkusunu, vatan ve bayrak sevgisini, mücadeleci ruhunu ve milli birlik ve  beraberliğimizin temel unsurlarını en veciz şekilde anlatan Mehmet Akif'in  eserlerini okumak, anlamak, gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir.  Aramızdan ayrılışının 81'inci yıl dönümü vesilesiyle İstiklal Şairimiz Mehmet  Akif Ersoy'u bir kez daha rahmet ve hürmetle anıyorum."