05.02.2018 - 19:30  |   TSK: Afrin'de bir asker şehit oldu!

TSK, Afrin’de PYD/PKK’ya karşı yürütülen Zeytin Dalı harekatında havan saldırısı sonucu bir askerin şehit olduğunu duyurdu. 5 gün önce yaralanan DSİ personeli de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Afrin’de başta PYD/PKK/YPG olmak üzere terör örgütlerine karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’ndan bir acı haber daha geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), harekatta bir askerin şehit olduğunu bildirdi.

TSK’dan yapılan açıklamaya göre; Afrin Kuri Tepe bölgesine terör örgütü üyeleri tarafından gerçekleştirilen havan saldırısı sonucu bir asker şehit düştü.

İdlib kuzeyinde hareket halindeki konvoya 30 Ocak’ta düzenlenen terör saldırısında yaralanan Devlet Su İşleri (DSİ) personeli Mahmut Pakyürek de tedavi gördüğü hastanede şehit oldu.

 

05.02.2018 - 12:57  |   Zeytin Dalı operasyonu ile Afrin’e doğru ilerleyen, TSK’nin desteğindeki Özgür Suriye Ordusu bu sabah, saatler süren şiddetli çatışmanın ardından Afrin’in batısında, Türkiye sınırı yakınındaki Raco beldesine bağlı Surki köyün kontrolüne ele geçirdi. 

Raco beldesine bağlı Surki köyünün etrafındaki tepelerde de ele geçirildi. Çatışmalarda PYD’li 4 terörist etkisiz hale getirildi.
ÖSO dünkü çatışmalarda da Türkiye’nin ağır bombardıman desteğiyle Afrin’nin batısında bulunan Şeyh Hadid beldesine bağlı Hac Bilal köyünü ve El Mebtali beldesinde bulunan 1027 tepesini de ele geçirmişti.

 

04.02.2018 - 13:48  | Afrin şehidi Uzman Çavuş Fevzi Gürsu son yolculuğuna uğurlanıyor
Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatında şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Fevzi Gürsu Elazığ'da son yolculuğuna uğurlanıyor. Törene Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de katıldı.

Suriye'nin  Afrin kentindeki terör örgütü PKK/YPG'lilere yönelik 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında, dün çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Fevzi Gürsu'nun (28) cenazesi, uçakla memleketi Elazığ'a getirildi. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, protokol üyeleri ve şehidin yakınlarının havalimanında karşıladığı şehit  son yolculuğuna uğurlanıyor. Şehit için düzenlenen törene Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de katıldı. 

 

04.02.2018 - 12:52  | PKK/PYD'nin ölüme terk ettiği Afrinli yaşlıları Türk askeri kurtardı.
Türk askeri,  Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütü  PYD/PKK unsurlarından arındırılan Afrin'in  bir köyünde örgüt tarafından ölüme terk edilmiş iki yaşlıyı kurtararak   Türkiye'ye ulaştırılmalarını sağladı.

 

04.02.2018 - 11:39  |  PKK karargahından ABD bayrakları çıktı,Afrin’de Mehmetçiğin temizlediği Bülbül beldesindeki PKK karargahından ABD bayrakları çıktı. Teröristbaşının posterleri ve sözde Kürdistan haritasıyla adeta bir ‘kamu kurumu’ görüntüsü verilen yer o sembollerden temizlendi.

04.02.2018 - 09:01  |  ABD’nin terör örgütü PYD/PKK’ya verdiği silahlar, Afrin bölgesinde Mehmetçiği hedef aldı. Teröristlerin TSK’ya ait tankı ABD yapımı TOW füzeleriyle vurduğu iddia edildi.

03.02.2018 - 18:49  |  Başbakan Binali Yıldırım, “Güney sınırımızda bir terör kuşağı oluşmasına, sözde terör devleti yapılanmasına müsaade etmeyeceğiz. Yuvalına başlarına yıkacağız. Zeytin Dalı Harekatı ayrıca Afrin'deki Kürt ve Türkmen kardeşlerimizin de terör zulmünden kurtulması için yapılan bir harekattır” dedi.
Balıkesir Kurtdereli Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Balıkesir Kongresi’nde vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Başbakan Binali Yıldırım, salonu baştan sona gezerek vatandaşların ilgisine karşılık verdi. Salonda 'Türkiye'de şimşeğiz, Afrin'de Yıldırım, Balıkesir'e hoş geldin Binali Yıldırım' pankartı açıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun da katıldığı kongrede konuşan Başbakan Yıldırım, "Bu sevgimiz, muhabbetimiz, coşkumuz artarak devam etsin. Şehir şehir Türkiye'yi inşa etmek için çıktığımız yolculukta bugün Kuvayi Milliye şehri Balıkesir'deyiz. Balıkesir'in güzel insanları ile AK kadrolarla beraberiz. Binlerce kardeşimiz de dışarıda, soğuk havaya rağmen coşkuyla bizi karşıladılar. En kalbi selamlarımı gönderiyorum. Balıkesir'in 20 ilçesine buradan selamlarımı gönderiyorum. Kongremiz hayırlı uğurlu olsun. AK Parti'nin neferleri olarak her kongremizde bu güzel ülkeye, bu yüce millete hizmet aşkımızı tekrarlıyoruz. Bu aşkla Türkiye'nin her köşesindeyiz. Bu cennet vatanın her karış toprağına sevdalıyız, muhabbetle bağlıyız. Bizim siyasetimiz insanı merkeze alan bir siyasettir. Bizim siyasetimiz adaleti, vicdanı, merhameti, hakkaniyeti vazgeçilmez değer olarak kabul eder. Bizim siyasetimiz darda olanı, zalime karşı mazlumu korumayı esas alan bir siyasettir. Hiçbir milletin, hiçbir ülkenin düşmanı değiliz. Her insana gönlümüz açık. Milletimiz 15 yıldır güzel ülkemizin yönetimini bu kadrolara emanet etti. Bizde bu emanete gözümüz gibi bakıyoruz. Milletimizle el ele vererek dünyada örneği olmayan başarılara imza atıyoruz. Bu başarıların arkasında bu vatan evlatlarının duası vardır, bu başarının arkasında 'Durmak Yok Yola Devam' diyen Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının payı vardır” dedi. 

“Türkiye rekor üstüne rekor yapıyor”
“Dünyanın en büyük ekonomilerinde bile zayıflık yaşandığı dönemde Türkiye rekor üstüne rekor yapıyor” diyen Yıldırım, şunları kaydetti:
“2017'de 3. çeyrekte dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye'dir. Bugün ülkemizde var olan güven ve istikrarla ülkemizin 2023 - 2053- 2071 hedeflerini gerçekleştirmek adına kararlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunu aynı zamanda ekonomik göstergeler ortaya koyuyor. İş adamlarımıza, ihracatçılarımıza güveniyoruz ve onlara özgüven kazandırıyoruz. Vatandaşımızın önündeki engelleri kaldıra kaldıra bugünlere geldik. Türkiye'nin önündeki engellerden en büyüğü tutuculuktu, ağır bürokrasiydi. Bütün bu engellemeleri ortadan kaldırdık. Türkiye'yi 15 yılda 3 kat büyüttük. 2002'de 36 milyar ihracat yapan bri Türkiye vardı, IMF'den borç dilenen bir Türkiye vardı. 2017 Şubat - Aralık döneminde ve 2018 Ocak döneminde 12 ayda Türkiye 36 milyar dolardan 158 milyar ihracata çıkmış. Türkiye'ye yakışan bu. 2017'ye göre 2018'de de ihracatımız artıyor. Bu senenin ilk ayında yüzde 16'dan fazla artış var. Memleketin bereketini Mevlam gün geçtikçe arttırıyor. Türkiye doğru yoldadır, doğru istikamettedir. Bir yandan terör örgütlerine içeride ve dışarıda mücadele verirken, diğer yandan da milletimizin hak ettiği hizmetleri yapa yapa geliyoruz. 15 yıl içinde bütçemizi 6 kat büyüttük. Türkiye'nin 2002'deki toplam bütçesi 120 milyar idi. 2018'de sağlık bütçemiz bile 127 milyar. Sağlık bütçesi bile tek başına 2002'deki bütçeden daha büyük. Türkiye'nin nereden nereye geldiğini görmek için bu rakamlara bakmak yeter. Daha önce Tükiye'de ihracatı bilen 12 ilimiz vardı. Bugün hamdolsun 81 ilimizin tamamında ihracat yapılıyor. Çiftçimizin, işçimizin, emeklimizin hep yanında olduk. Tarımsal destekleri 15 yılda 7 kat arttırdık. 2002'de Tükiye'nin bir yıllık tarım geliri 37 milyar idi. 2016'da bu rakam 162 milyara çıktı. 15 yıl önce Türkiye tarım üretiminde Avrupa'nın 4. ülkesi iken bugün birincisi olduk. Geçtiğimiz yıl gübrede KDV'yi kaldırdık, mazot desteğini uygulamaya soktuk. 2018'de mazot desteğini arttıracağız. Deponun yarısı sizden, yarısı bizden. Tarım ihracatımız 15 yılda 4 kat arttı. Bunlar durup duruken, boş boş konuşurken olmadı. Br yandan darbecilerle, terörle mücadele ederken bir yandan da milletimizin yıllarca hasret kaldığı hizmetleri yapa yapa bugünlere geldik. Bu ülkenin sahibi benim diyen vesayet örgütleri ile mücadele ede ede bugünlere geldik. 15 Temmuz'da Balıkesir'de meydanları dolduran Kuvayi Milliye ruhunun evlatları darbecilere geçit vermedi, ay yıldızlı bayrağımızı indirtmediniz, alçaklara hak ettiği dersi verdiniz." 

“Şehitlerimiz olacak ama hesabını da misli ile ödeyecekler"
Başbakan Yıldırım, "Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor. Orada şehitlerimiz oldu, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Biz sadece Mevlamızın önünde eğiliriz bunu hiçbir zaman unutmayın. Biz Zeytin Dalı Harekatını niye yapıyoruz? Bununla ilgili bilen ve bilmeyen konuşuyor. Efendim, ana muhalefet partisinin kimi kendini bilmez vekilleri PYD terör örgütü değil diyebiliyor. Bu ne ahmakça bir şeydir. Bunun PYD'nin PKK'nın Suriye'deki aynı örgüt olduğunu bilmiyor mu? Elbette biliyorlar. Sıkça, milli olmaktan bahseden, 'Ekonomi milli olacak' diyen Ana muhalefet partisi 'Bir tüfek bile yapamıyoruz' diyor. Sen nerede yaşıyorsun kardeşim. Türkiye savunma sanayinde yüzde 65'in üzerinde bir kapasiteye sahip. Bugün Afrin'de, Kuzey Irak'ta mücadelede kullanılan savunma araçları ve mühimmat yerli ve millidir. Hiç kimse merak etmesin, savunma sanayimizi daha da güçlendireceğiz. Bazı insan hakları örgütleri PYD, PKK, DEAŞ bunların Afrin'de yaptığı katliamları görmezden geliyor ve Türkiye'ye nasihat ediyorlar. Sivil katliamları kim yapıyor? Harekat 15. gününde 90'dan fazla karşı taraftan Kilis'e, Hatay'a Reyhanlı'ya roketler geldi. Sivil vatandaşlarımız hayatlarını kaybetti. Sivillerin zarar gördüğü tek ülke Türkiye'dir. Zeytin Dalı Operasyonu’nun ne kadar yerinde olduğu gün ışığı gibi ortaya çıkmıştır. Al DEAŞ'ı vur PKK'ya, bunlar aynı yolun yolcusu. Bunların işi öldürmek. Bunların arkasındaki güçler ne derse onu yapıyorlar. Rakka'da DEAŞ operasyonlarından sonra görmedik mi? Rakka'yı kurtardık dediler, DEAŞ'lıları arabalarına bindirdiler, yanlarına PYD'den korumalar verdiler teröristleri çıkarttılar. Bunlar Afrin’e gitti Türkiye'ye sızmaya çalıştılar. Bunların terörle mücadelesi bu. Terörle mücadele edeceğim diye başka bir terör örgütü ile işbirliği yapmak nerede görülmüş. Güney sınırımızda bir terör kuşağı oluşmasına, sözde terör devleti yapılanmasına müsaade etmeyeceğiz. Yuvalına başlarına yıkacağız. Zeytin Dalı Harekatı ayrıca Afrin'deki Kürt ve Türkmen kardeşlerimizin de terör zulmünden kurtulması için yapılan bir harekattır. NATO'ya üye bir ülkeyiz. Türkiye'ye yönelik kanlı bir savaş yürüten örgütlere karşı müttefiklerimizi yanımızda göremiyoruz. Harekatta asker, sivil ÖSO'dan da şehitlerimiz var. Şehitlerimiz olacak ama hesabını da misli ile ödeyecekler" dedi. 

 

03.02.2018 - 10:24  |  TSK, bir askerin Afrin'de çatışmada, bir askerin de Kilis'e yapılan saldırı sonucu şehit olduğunu duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) iki askerin şehit olduğunu açıkladı.

TSK'dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, 03 Şubat 2018 tarihinde, bir kahraman silah arkadaşımız PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada, bir kahraman silah arkadaşımız da Kilis hudut bölgesinde, aynı terör örgütü unsurları tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucunda şehit olmuştur."
 

 

03.02.2018 - 10:24 | Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının 897 olduğu bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında 74 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının 897 olduğu bildirildi.
TSK'dan yapılan açıklamada, Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekatı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 15 hedefin imha edildiği belirtilerek Harekata katılan uçakların emniyetle üslerine döndükleri bildirildi.
"Zeytin Dalı Harekatı" kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 74 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği kaydedilerek Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının 897 olduğu ifade edildi.
Hava harekatı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekatının planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği vurgulandı. 
TSK'dan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatıldığı hatırlatıldı.
Harekatın, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği vurgulandı. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığı, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterildiğine dikkat çekildi.

02.02.2018 - 11:04 | Afrin'den Kilis'e 2 roket atıldı
Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütü mevzilerinden ateşlenen 2 roket, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine düştü.

Terör örgütü mensuplarınca atılan 2 roket, Fidanlık Mahallesi'ne düştü. Roketlerden birisi bir evin bahçesindeki aracın üzerine, diğeri eski sanayi bölgesine düştü.

Olay yerine çok sayıda sağlık, polis, itfaiye ve AFAD ekibi sevk edildi. Roketlerin atılmasının ardından, atıldığı bölgelere TSK obüslerle misliyle karşılık veriyor.

Dün de Kilis'e atılan bir roket, bir restorana düşmüştü. Olayda 4 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

02.02.2018 - 08:46 | TSK: Kuzey Irak'taki 4 hedef imha edilmiştir

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kuzey Irak'ın Hakurk, Avaşin, Baysan bölgelerindeki bölücü terör örgütü hedeflerinin düzenlenen hava harekatı ile imha edildiğini açıkladı.

TSK'dan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak kuzeyinde terör örgütüne ait hedeflerin etki altına alınmasına devam edildiği belirtilerek, "Irak Kuzeyi Hakurk /Avaşin/Basyan bölgelerinde keşif ve gözetleme vasıtaları ile karakol/üs bölgelerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik 01 Şubat 2018 tarihinde düzenlenen hava harekatı neticesinde, teröristlere ait sığınak, barınak ve silah mevzii olarak kullanılan 4 hedef imha edilmiştir.    

Harekata katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir" denildi.

02.02.2018 - 08:08 | TSK, Zeytin Dalı Harekatında ele geçirilen silahları paylaştı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütünden ele geçirilen silahları paylaştı.

TSK'dan yapılan açıklamada, 30-31 Ocak 2018 tarihlerinde Zeytin Dalı Harekatı kapsamında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait ele geçirilen muhtelif tipte silah ve mühimmatın listesi şöyle açıklandı:

" 1 adet SA-18 omuzdan atılan hava savunma füzesi, 4 adet Kalaşnikof Piyade Tüfeği, 2 adet Bixi makineli tüfek, 2 adet RPG 7 Roketatar, 4 adet RPG 7 Roketatar mühimmatı, 1 adet Keskin nişancı tüfeği, 3 adet Tabanca, 1 adet Anti tank mayını, 2 adet El bombası 3 adet Dürbün, 2 adet El telsizi,15 adet Şarjör, Çok miktarda muhtelif çapta hafif silah mühimmatı."

01.02.2018 - 10:45 | Burseya Dağına sızmaya çalışan teröristler yakalandı

Burseya Dağı’na sızmaya çalışan PYD’li teröristler, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından tünellerde yakalandı.

Yakalanan teröristler sorgularında çok çarpıcı itiraflarda bulundu.
Burseya Dağının teröristlerden temizlenmesinin ardından tünellerden dağa sızmaya çalışan PYD’li teröristler, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine bağlı askerler tarafından yakalandı. Burseya Dağı’nda yakalanan 3 PYD’li terörist, ardından ÖSO karargahına getirildi. Elleri arkada yüz üstü yere yatırılan teröristlerin ağladıkları görüldü. Karargahta sorguları yapılan YPG’li 3 terörist, sorgulama sırasında çok çarpıcı ifadeler kullandı.

Babasını öldürmekle tehdit etmişler
Sorguda çok çarpıcı ifadelere yer veren teröristler, YPG’ye nasıl katıldıklarını anlattı. YPG'lilerin babasını öldürmekle tehdit ettiklerini söyleyen terörist şu ifadeleri kullandı:
“Ben keyfimden YPG'ye katılmadım, onlar beni zorla getirdiler. Babama ‘oğlun gelmezse seni öldüreceğiz’ demişler”

"Bize 'Türkler terörist, Türkmenler daha terörist' dediler"
Yakalanan YPG’li teröristlerden biri ise, kendisine "Türkler terörist, Türkmenler daha terörist” denildiğini, YPG'nin amacını tam bilmediğini anlattı.

“Arkadaşlar yabancılar da var diyor”
Sorgulanan diğer terörist de, "YPG’ye ailenizden birisi katılacak" diye tehdit edildiklerini söyleyerek, “Ben köyümde oturuyorum. 'Ya sen ya kız kardeşin ya baban, ailenden bir kişi YPG'ye katılacaksınız' dediler" ifadelerini kullandı. Terörist, YPG içinde yabancı uyruklu terörist olduğunu arkadaşlarından duyduğunu söyledi.

31.01.2018 - 15:44 | TSK, Afrin'in kuzeyindeki Kurni dağlarının en yüksek zirvesini teröristlerden arındırdı.

31.01.2018- 12:07 |  Darmık Dağı yoğun bombardıman altına alındı

Afrin'de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Darmık Dağı'na havadan ve karadan yoğun bombardıman yapılıyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO birlikleri tarafından Burseya Dağı'nın düşürülmesinin ardından operasyon başlatılan Darmık Dağı, uçak ve kara birlikleri tarafından yoğun ateş altına alındı. Savaş uçakları, bölgede konuşlu fırtına obüsleri ve topçu birlikleri ile belirlenen PYD/PKK hedefleri imha ediliyor.
Yaklaşık 15 dakika önce başlayan bombardıman sürüyor.

31.01.2018 - 10:48 | Reyhanlı'ya roket düştü: 1 kişi hayatını kaybetti 

Terör örgütü YPG-PYD kontrolündeki Suriye'nin Afrin bölgesinden atılan roketlerden biri Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bir eve düştü. Saldırıda 17 yaşındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı. 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin "Zeytin Dalı Harekatı"nı yürüttüğü Suriye'nin Afrin bölgesinden teröristler tarafından atılan roketlerden biri Reyhanlı ilçesi Gültepe Mahallesi'nde bir eve isabet etti. Saldırıda Fatoş Avlamak (17) adlı kız çocuğu hayatını kaybetti. 1 kişi de ayağından yaralandı.
Saldırının ardından olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri roketlerin düştüğü yerlerde incelemelerini sürdürüyor.
Öte yandan, teröristlerin attığı roketlerden birisinin boş bir araziye düştüğü belirtildi.

31.01.2018 - 10:05 | TSK, Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili yaptığı açıklamada 712 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

30.01.2018 - 22:35 |  İdlib'de TSK konvoyuna saldırı
 

İdlib Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü faaliyetleri kapsamında, İdlib kuzeyinde hareket halindeki konvoya silahlı teröristlerce bombalı araçla yapılan saldırı sonucu görevli bir sivil personelin şehit olduğu bildirildi

İdlib Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü faaliyetleri kapsamında, İdlib kuzeyinde hareket halindeki konvoya, bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlerce bombalı araçla yapılan saldırıda görevli bir sivil personel şehit olurken, görevli bir sivil personel ile bir asker yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmede, İdlib Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü faaliyetleri kapsamında, İdlib kuzeyinde intikal halinde olan konvoya, bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlerce bombalı araçla saldırı düzenlendiği belirtildi.


Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Saldırı sonucu konvoyda görevli bir kahraman sivil görevli personelimiz şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ile bir sivil görevli personelimiz yaralanmıştır. Saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz."

DSİ personeli Yasin Tanboğa şehit oldu
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İdlib kuzeyinde hareket halindeki konvoya yapılan terör saldırısındaki şehidin DSİ mensubu Yasin Tanboğa olduğunu açıkladı.

Bakan Eroğlu, yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: 

"Zeytin Dalı Harekatı'na katılan DSİ mensuplarımızdan Yasin Tanboğa şehit olmuş, Mahmut Pakyürek ağır şekilde, Uzman Çavuş Ömer Güneş ise hafif yaralanmıştır. Şehidimize Allah'tan rahmet niyaz ediyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ailesi ve milletimizin başı sağolsun."

Ailesine acı haber verildi

Saldırı sonucu konvoyda yaşamını yitiren Tanboğa'nın (39) Adana'nın Seyhan ilçesi Denizli Mahallesi'ndeki evine giden askeri ve sivil yetkililer, sağlık ekipleri eşliğinde acı haberi ailesine iletti.

Tanboğa'nın evine Türk bayrağı asıldı.

Evli ve iki çocuk babası Tanboğa'nın annesinin yaklaşık 40 gün önce vefat ettiği öğrenildi.

30.01.2018 - 22:35 | TSK'dan yapılan açıklamada, "İdlib Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü faaliyetleri kapsamında, 30 Ocak 2018 tarihinde İdlib kuzeyinde intikal halinde olan konvoyumuza, bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlerce bombalı araç ile yapılan saldırı sonucu konvoyda görevli bir kahraman sivil görevli personelimiz şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ile bir sivil görevli personelimiz yaralanmıştır." denildi.

30.01.2018 - 21:06 | TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'in batısındaki Alkana köyünü PYD/PKK'dan arındırdı.

30.01.2018 - 20:40 | Ülkenin farklı kentlerindeki birliklerden gönderilen aralarında zırhlı personel taşıyıcıların (ZPT) da yer aldığı 15 araçlık konvoy, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında akşam saatlerinde Kilis'in merkeze bağlı Gülbaba Köyü'ne ulaştı. Güvenlik önlemleri altında Afrin sınır hattına geçen konvoyun birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.


30.01.2018 - 17:35 | Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Kilis kent merkezine roketli saldırı düzenlendi. Saat 16.15 sıralarında atılan roket, inşaat halindeki iki katlı binanın altındaki iş yerine isabet etti. Can kaybı ve yaralanma meydana gelmedi.

30.01.2018 - 16:40 | Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, sınır hattında gerçekleşen bombardımanın fotoğraflarını dünyaya servis etti. 

30.01.2018  - 15:30 | Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin kent merkezine üç dilde havadan bildiri atıldığını duyurdu.

'Besmele' ile başlayan, Türkçe, Arapça ve Kürtçe yazılan bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Komşusuna silah çeken, camilerimizi yıkan, hain PKK/PYD/YPG ve DEAŞ'lı teröristlerin baskı ve zulmüne son verme zamanı. Teröristlerin evlatlarınızı kullanmalarına, sizi, hanenizi ve geleceğinizi çiğnemelerine izin vermeyin. Teröristlere 'dur' demenin zamanı geldi. Teröristlere karşı hep birlikte olalım. Teröristlerden uzak durun. Afrin, Afrinlilerindir. Allah'ın izniyle, Afrin'de barış, sağlık, huzur, güven ve bereket dolu günlere."

30.01.2018  - 15:20 |  Kilis ve Hatay'da sınır hattından yeni fotoğraflar geçti. Dumanlar yükseldiği bölgede Türk topçusu ve savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bombardımanın sesleri, köylerden duyuluyor.

30.01.2018 -  15:00 | YPG'li teröristler, Hatay Reyhanlı'ya bugün bir roket daha attı. Gültepe Mahallesi'nde boş bir evin duvarına isabet eden roket, bir kişinin yaralanmasına yol açtı. Polis ve sağlık ekiplerinin geldiği olay yerinde bir otomobilde hasar oluştu.

30.01.2018 - 14:30 | Anadolu Ajansı: Afrin'in batısındaki terör mevzilerine savaş uçakları ve topçu birlikleri tarafından bombardıman düzenleniyor. Sınır hattına sevk edilen çok sayıda iş makinesi bölgede çalışırken, hudut hattındaki birçok noktada güvenlik duvarı kaldırıldı.

30.01.2018 - 13:40 | Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) açıklama yaptı: "Hava Kuvvetlerimizce napalm, kimyasal, biyolojik ve benzeri uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır"

 

30.01.2018 - 13:08 | F-16 savaş uçakları peş peşe havalandı 

Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üssü’nden 10 F-16 savaş uçağı havalandı. Uçakların, Suriye istikametine gittiği görüldü. 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Suriye’nin kuzeybatısında bulunan Afrin bölgesindeki terörist unsurlara yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatına destek vermek ve terör hedeflerini vurmak için Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üssü’nden 10 savaş uçağı havalandı. Mühimmatlı olarak havalanan savaş uçaklarının verilen koordinatları bombardımana tutacağı belirtildi. İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından çekilen görüntülerin değerlendirilmesinin ardından havalanan savaş uçaklarının gelen görüntülerde belirlenen terör hedeflerini imha ederek, üslerine geri döneceği belirtildi.


30.01.2018 - 13:00  | Kastel Cindo da temizlendi!

Burseya Dağı’nın eteklerinde kurulan ve Kürt kökenli Suriyelilerin yaşadığı Kastel Cindo köyü, TSK öncülüğünde gerçekleştirilen operasyonlar sonrası teröristlerden tamamen temizlendi.

30.01.2018 - 11:55 | Süpürme bitti, şimdi temizleniyor. Terör örgütünden 2 köy daha alındı.

Hatay Kırıkhan'ın karşısında yer alan Halil Külkü ve Satı Uşağı köyleri, bu sabah gerçekleşen çatışmaların ardından ele geçirildi. Hemen kuzeydeki Raco bölgesinde ise, YPG'li teröristler yayınladıkları görüntülerle tepelerin Türk ordusuna geçtiğini doğruladı.

Suriye'ye doğru geçen dev Türk askeri konvoyu, Halep ve İdlib arasında görüntülendi. Konvoyda tanklar ve zırhlı araçlar yer alıyor.

Sınırdaki Darmık Dağı çevresinde belirlenen terör hedefleri savaş uçakları tarafından bombardımana tutuldu. Fırtına obüslerinden de bölgeye aralıklarla atışlar yapılıyor. Dumanlar yükseldiği bölgedeki patlamalar, Kilis'in sınır hattındaki bazı köylerden duyuluyor.

Türk ordusu, Buseyra Dağı'nın alınmasından sonra Afrin ve Azez arasındaki Bafelyun tepesini hedef alıyor. Gece saatlerinde tepeden yoğun top sesleri geldi.

30.01.2018 - 11:42 | Darmık Dağı'na yoğun bombardıman

Zeytin Dalı Harekatı'nın 11'inci gününde Kilis-Hatay hudut  bölgesindeki Darmık Dağı çevresinde belirlenen terör hedefleri savaş uçaklarınca  bombalanırken, Fırtına obüslerinden de bölgeye aralıklarla atışlar yapılıyor.
Terör örgütüne ait hedeflerden dumanlar yükselirken, top sesleri  Kilis'in sınır hattındaki bazı köylerden duyuluyor.

Öte yandan, sınır hattında askeri hareketlilik de görüldü.

30.01.2018 - 11:28 | Havaya ateş açtı, o terörist yakalandı!

Adana'da, havaya ateş açtığı gerekçesiyle gözaltına alınan Nezir A.'nın terör örgütü PKK'ya üye olmak suçundan hakkında 3 yıl 7 ay 20 gün kesinleşmiş hapis cezası olduğu belirlendi.

Merkez Seyhan İlçesi, Barbaros Mahallesi'nde önceki gün bir araçtan havaya ateş açılması üzerine harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Yunus ekipleri, şüpheli Nezir A.'yı yakaladı. Yapılan incelemede Nezir A.'nın, terör örgütü PKK'ya üye olma suçundan 3 yıl 7 ay 20 gün kesinleşmiş hapis cezası ile arandığı saptandı. Araçta yapılan aramada ise 1 av tüfeği ile silaha ait fişekler ele geçirildi.

30.01.2018 - 11:20  | TSK ve ÖSO, Mamal Uşağı'nın güneyindeki Süleyman Halil ve Sati Şaği köylerini  PYD/PKK'dan aldı.

30.01.2018 - 11:10  | Ünlü Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, bugün Afrin'den Independent için geçtiği haberde şu ifadeleri kullandı:

"Bir YPG yetkilisine 'Eğer Türkiye Cumhurbaşkanı tüm ordusunu, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Afrin vilayetine yığarsa yarım saatte Afrin kentine girerler dedim'. O da benimle hemfikirdi."

30.01.2018 - 10:55 | Uçaklar da vuruyor.

 Anadolu Ajansı: Sınırdaki Darmık Dağı çevresinde belirlenen terör hedefleri savaş uçakları tarafından bombardımana tutuldu. Fırtına obüslerinden de bölgeye aralıklarla atışlar yapılıyor. Dumanlar yükseldiği bölgedeki patlamalar, Kilis'in sınır hattındaki bazı köylerden duyuluyor.30.01.2018 - 10:35 | Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, telefonda görüştü.

30.01.2018 - 10:25 | Kilise yine roket düştü!


 YPG'li teröristlerin Suriye tarafından attığı bir roket, Kilis'te bir zeytinliğe isabet etti. Öncüpınar Mahallesi'ndeki zeytinliğe roket düşmesiyle, çok sayıda polis ekibi olay yerine sevk edildi.

30.01.2018 - 09:08 | TSK: 649 terörist etkisiz hale getirildi

 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), “Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında 33 teröristin etkisiz hale getirildiğini, harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının 649’a ulaştığını açıkladı.


TSK’dan yapılan açıklamada, hudutlarda, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren Zeytin Dalı Harekâtı’nın başlatıldığı, harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bildirildi.
Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekatı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 3 hedefin imha edildiği, harekata katılan uçakların emniyetle üslerine döndüğü aktarıldı.
Açıklamaya göre, harekat kapsamında 33 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilirken, harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 649’a ulaştı. Açıklamada harekatın planlandığı şekilde devam ettiği aktarıldı.

 

30.01.2018 - 08:49 | Türk Tabipler Birliğinin (TTB) 11 yöneticisi hakkında Afrin açıklamaları nedeniyle gözaltı kararı verildi. 

Türk Tabipleri Birliği/ Merkez Konseyi'nin 11 yöneticisine gözaltı kararı verdirten işte o açıklama:

 

"Biz hekimler uyarıyoruz: Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur. Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir.

Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz. Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır. Savaşa hayır, barış hemen şimdi!"

28.01.2018 - 20:45 | TSK: 557 terörist etkisiz hale getirildi
Türk Silahlı Kuvvetlerince Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 557 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. TSK tarafından, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında düzenlenen hava harekatında terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a ait 20 hedef imha edildi.

TSK'dan yapılan açıklama şöyle;

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.


Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Hava Kuvvetleri tarafından gün içerisinde gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 20 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 13 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

Harekât kapsamında, 28 Ocak 2018 tarihinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmalarda Türk Silahlı Kuvvetlerinden hayati tehlikesi olmayacak şekilde iki kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerince desteklenen bir Özgür Suriye Ordusu mensubu şehit olmuş, hayati tehlikesi olmayacak şekilde dört Özgür Suriye Ordusu mensubu yaralanmıştır.

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre gün içerisinde 73 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 557 olmuştur.

Hava harekâtı, taarruz helikopterleri, silahlı insansız hava araçları ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen Zeytin Dalı Harekâtı, planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

28.01.2018 - 17:00 |  Hatay'a 2 roket daha atıldı!
Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Bayır mahallesindeki bir evin bahçesine roket atıldı. Ölen yada yaralanan kimsenin olmadığı olayda fenalık geçiren vatandaşlara ilk müdahaleyi sağlık ekipleri yaptı. Güvenlik güçleri çevrede  yoğun güvenlik önlemi aldı..

Terör örgütü YPG-PYD kontrolündeki Afrin bölgesinden ateşlenen 2 roket, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine düştü. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Teröristler tarafından atılan 2 roketten biri Bayır Mahallesi'ndeki bir evin üzerine, diğeri boş araziye düştü.

Olay yerine çok sayıda ambulans, itfaiye, AFAD ve polis ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri geniş önlemi aldı.

Duvarları yıkılan evde maddi hasar oluştu. Roketli saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

28.01.2018 - 17:00 | Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde, Bingöl 49'uncu Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli komandolar, Suriye'nin Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik düzenlenen ‘Zeytin Dalı Harekatı’na katılmak üzere bölgeye uğurlandı. 
Gölbaşı ilçesinde bir dinlenme tesisinde mola veren komandolar burada bir süre dinlendikten sonra yeniden yola çıktı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği komandolar bir süre sonra araçlarına binerek sınır bölgesine uğurlandı.

 

28.01.2018 - 16:35 | Hatay'a bir roketli saldırı daha...
Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Bayır mahallesindeki bir evin bahçesine roket atıldı. Ölen yada yaralanan kimsenin olmadığı olayda fenalık geçiren vatandaşlara ilk müdahaleyi  sağlık ekipleri yaptı. Güvenlik güçleri çevrede  yoğun güvenlik önlemi aldı..

28.01.2018 - 14:30 | Afrin'in kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağı, TSK ve ÖSO ile PYD/PKK arasındaki yoğun çatışmaların ardından terör örgütünden alındı.

Komando birlikleri ve Özgür Suriye Ordusu askerleri belirlenen hedeflere doğru ilerliyor.

Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri  (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile terör örgütü PYD/PKK arasında Afrin'in  kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağı şiddetli çatışmaların ardından ele geçirildi. 

Burseya Dağı'nda terör örgütüne ait  kule, mevzi ve hedefler, çeşitli üslerden havalanan savaş uçaklarınca bombalandı. Tank, fırtına obüs topları, Çok Namlulu Roketatarlar (ÇNRA) da PYD/PKK mevzilerini yerle bir ediyor.


Burseya Dağı’na yönelik bombardımanı televizyon kanalları canlı yayında verdi. 

Bölgedeki çatışmalar sürüyor. Komando birlikleri ve Özgür Suriye Ordusu askerleri belirlenen hedeflere doğru ilerliyor.

Burseya Dağı çevresinde bombalanan alanlardan yükselen yoğun duman ve  şiddetli patlama sesleri Kilis'in sınır köylerinden de duyulabiliyor.

Terör örgütü, Burseya Dağı'nın hem Kilis il merkezi hem de  muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyordu.

27.01.2018 11:03 | PYD/PKK'lı teröristlerden "sivil elbise" aldatmacası


Zeytin Dalı Harekatı ile köşeye sıkışan PYD/PKK'lı teröristler, sivil elbise giyerek  kendilerini gizlemeye çalışıyor. Örgütün sözde yöneticileri, teröristlere, Türk  askerinin ilerleme istikameti üzerindeki köy ve kasabalarda evlerin bir kısmını  boşaltarak burada savunma yapmaları talimatı veriyor

Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, örgütün sözde  yöneticileri, provokasyon ve kamuoyunu yanıltma girişimleri kapsamında örgüt  mensuplarına sivil elbise giyerek gizlenmeleri, TSK'nin ilerleme istikameti üzerindeki köy ve kasabalarda evlerin bir kısmını boşaltarak buralarda savunma  yapmaları yönünde talimat veriyor.

27.01.2018 - 07:15 Derviş Afrinli kod adlı teröristi bırakıp, kaçtılar.

Zeytin Dalı Harekâtı ile terör örgütü PKK'nın 'Kandil Baronları' da Afrin'de kapana kısıldı. Üst düzey yöneticiler harekât öncesi kaçarken, bölgede PKK/PYD-YPG'nin Afrin Saha Sorumlusu Derviş Afrinli kod adlı terörist bırakıldı.

 TSK ve MİT, Zeytin Dalı Harekâtı'nın başından itibaren kapsamlı koordinasyonu sürdürüyor. Güvenlik kaynakları, Afrin'de çemberin daralmasıyla Derviş Afrinli'nin de etkisiz hale getirilebileceğine dikkat çekiyor. Örgüt, bir buçuk yıldır hız verdiği Afrin'deki silahlanma ve örgütlenmeyi de Kandil'in talimatlarına göre yaptı. Afrin saha sorumlusu Derviş Afrinli, talimatları doğrudan örgütün Suriye Genel Sorumlusu olan ve Sofi Nurettin olarak bilinen Nurettin Halef El Muhammed'den alıyor. Derviş Afrinli ile birlikte Afrin Saha yapılanmasında 2 YPG, 1 YPJ, 1 Tev- Dem ve bir de parti tecrübesi olan örgüt yöneticileri bulunuyor.

26.01.2018 - 18:50  |  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Terör örgütlerinin tepesine bineriz!
Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatı ile ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de Irak'ta nerede terörist varsa gideriz onların tepesine bineriz. Fırat Kalkanı bölgesine 100 binden fazla kişi döndü" dedi. ABD'ye de sert tepki gösteren Çavuşoğlu, "Neymiş efendim sivillerden endişeleniyoruz. Sivillere yaptığınız işkenceyi tarih yazıyor" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kepez'de katıldığı bir programda Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatı ile ilgili önemli mesajlar verdi. ABD'ye sert tepki gösteren Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle: YPG’lileri, PKK’lıları Afrinde'de yerle bir edeceğiz. Fırat Kalkanı Harekatı'nda Cerablus'dan El Bab'a kadar DEAŞ'ı yok ettiğimiz gibi. DEAŞ'ta bir YPG de PKK da FETÖ de bir. Hepsi terör örgütüdür. Hepsinin amacı yakmak yıkmaktır. Suriye'de Irak'ta nerede terörist varsa gideriz onların tepesine bineriz. Fırat Kalkanı bölgesine 100 binden fazla kişi döndü.


Fırat Kalkanı operasyonu bölgesinde insanlar nasıl huzur içinde yaşıyorsa inşallah Afrin'de de şimdi bizim askerimizin Mehmetçik'in görevi bu. Onlar gibi oraları terk etmek zorunda kalan insanlarda geri dönerek huzur bulacak. Türkiyede 350 bine yakın Kürt kardeşimiz yaşıyor. Bu YPG/PKK ABD'nin de desteğiyle Suriye topraklarının yüzde 25inden fazlasını kullanıyor. Hiç kimse çıkıp da bizim terörle mücadelemize laf edemez.

26.01.2018 - 12:38 | Tüm dünyaya ilan ediyorum.​​ Irak'a kadar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çok yakın zamanda terör örgütü kıpırdayamaz hale getirilecek. Zeytin Dalı harekatını yürüten askerlerin morali çok yüksek. Şu ana kadar 343 terörist etkisiz hale getirildi. Beklenen gündü ve o gün geldi çattı. Tüm dünyaya ilan ediyorum Afrin operasyonu teröre ve terör örgütlerine yöneliktir. Münbiç'i de bize söz verildiği gibi teröristlerden temizleyeceğiz.Irak sınırına kadar hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz." dedi. 

ABD'ye Afrin yanıtı veren Erdoğan, "ABD'nin bayraklarıyla terör örgütleri bölgede cirit atıyor. Bunu neyle izah edeceğiz" ifadesini kullandı.CHP Genel Başkan Yardımcıs Öztürk Yılmaz'ın 'ÖSO El Kadide'den çıktı' sözlerine çok sert yanıt veren Erdoğan, "ÖSO'ya terörist diyenler aksine, PYD, DEAŞ, PKK'nın tam kendileridir" diye konuştu. 

26.01.2018 - 08:25 | TSK: 'Şu ana kadar 343 terörist etkisiz hale getirildi'

TSK: "Hava Kuvvetleri tarafından gece süresince gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 23 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 13 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir." “Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 343 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir"


25.01.2018 - 16:43 |  Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye sınırında....
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nın 6. gününde Hatay’daki Harekat  Merkezi'ne gitti . Erdoğan, Harekat Merkezi'ndeki 2. Ordu Komutanı Korgeneral  Temel ve diğer askeri yetkililerden bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı  Harekatı'nın 6. gününde Hatay'daki Harekat Merkezi'ne gitti. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la akşam saatlerinde  Ankara'dan Zeytin Dalı Harekatı'nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu'nun  Hatay'daki Harekat Merkezi'ne geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Savunma  Bakanı Nurettin Canikli, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in de  refakat ettikleri kaydedildi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beraberindeki heyetle birlikte Harekat  Merkezi'ndeki 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve diğer askeri  yetkililerden Zeytin Dalı Harekatı hakkında bilgi almakta olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyete, Hatay'daki Harekat  Merkezi'ne yapılan ziyarette Hatay Valisi Erdal Ata da refakat ediyor.

Sürpriz ziyaret nedeniyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beştepe'de  Başbakan Binali Yıldırım'ı kabulünün de ertelendiği öğrenildi.

25.01.2018 - 16:43 |  Afrin harekâtına katılan iki Atak helikopteri, operasyonu tamamladıktan sonra Hatay'daki üsse döndü.

Günlerdir çatışmaların devam ettiği Burseya Dağı'nda Türk tankları ilk kez görüntülendi. Anadolu Ajansı ise, sınır hattındaki duvar blokların kaldırılıp Türk tanklarının Afrin'e doğru girişini gösteren fotoğrafları servis etti.

TSK, harekâtın ilk beş gününde 303 teröristin öldürüldüğünü duyurdu. Afrin'deki yabancı teröristlerin fotoğrafları ve videoları ise, terör hesapları tarafından yayınlandı. 

Gece boyunca savaş uçakları tarafından bombardımana tutulan Cinderes bölgesinde bu sabah şiddetli çatışma var. Türk ordusu tarafından top atışlarıyla dövülen terör mevzilerinden patlama sesleri geliyor.

25.01.2018 - 16:08  | ÖSO'ya bağlı 'Livai Şimal Azez' cephesi... YPG 1 km uzakta...
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında  ÖSO'ya bağlı 'Livai Şimal Azez' cephesi kendilerine 1 kilometre mesafede bulunan Afrin'deki YPG'li teröristlerin olası saldırılarını önlemek için mevzilerinde hazır bekliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında ilerleyişini sürdüren ÖSO birlikleri, Azez ve Cinderes'ten Afrin'e doğru ilerliyor.

Türk silahlı Kuvvetleri'nin Zeytin Dalı Harekatı, altıncı gününde devam ediyor. Operasyon kapsamında ilerleyişini sürdüren ÖSO birlikleri, köyleri ve tepeleri teröristlerden temizlemeye devam ediyor. ÖSO birlikleri, Azez ve Afrin'in batısındaki Cinderes'ten Afrin'e doğru ilerliyor.


TSK’ın Afrin'e 5 gün önce başlattığı Zeytin Dalı harekatında Özgün Suriye Ordusu birlikleri, Halep’in kuzeyinde bulunan Cinderes bölgesindeki Hammam’ı ve etrafındaki tepeleri ele geçirilmişti. ÖSO birlikleri TSK’nın top atışları desteğinde Afrin'in güneybatısında bulunan Cinderes cephesinden Afrin’e doğru ilerlemeye devam ediyor. ÖSO birlikleri Afrin’in kuzey tarafındaki Bülbül bölgesinde PYD ile girdiği yoğun çatışmaların ardından Ömer Uşağı köyüne girdi. Azez civarında ise Burseya dağı etrafında ÖSO birlikleri ile PYD arasında şiddetli çatışmalar oldu.

25.01.2018 - 15 :40  |  "ABD açıklamayı önceden hazırlamış"
Beyaz Saray ve Cumhurbaşkanlığı'nın Erdoğan-Trump görüşmesi hakkında farklı açıklamalar yapması hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “ABD sanırım açıklamayı görüşme yapılmadan önce hazırlamış. Gerçekleri yansıtmadı” ifadesini kullandı.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlediği basın toplantısında Zeytin Dalı Harekâtı ve ABD ile yapılan görüşmeler hakkında konuştu. Dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’un görüşmesinden sonra, Beyaz Saray’ın yayımladığı açıklamayı Türkiye’nin yalanlamasını açıkladı. “ABD sanırım açıklamayı görüşme yapılmadan önce hazırlamış. Gerçekleri yansıtmadı” dedi.

‘Güvenli bölge’ hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Tillerson, bütün Suriye sınırında, 911 kilometre boyunca 10 kilometre derinliğinde güvenli bölge düşündüklerini, Türkiye’ye füze geldiği için bunun 30 kilometre olabileceğini de söylediler. ‘Güvenli bölge’yi farklı yorumluyor olabiliriz. Her şeyden önce, bizim ABD ile ciddi bir konuyu samimi bir şekilde görüşebilmemiz için güveni yeniden tesis etmemiz lazım. ABD’den somut adımlar görmemiz gerekir” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan - Trump görüşmesi

Dünya kamuoyunun merakla beklediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin görüşme dün akşam gerçekleşmişti. Görüşme sonrası Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Trump'ın, "Suriye'de Türk ve ABD güçlerinin çatışma riskinden kaçınılmalı" ifadelerini kullandığı belirtilmişti. Daha sonra Anadolu Ajansı’na konuşan kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD  Başkanı Trump'ın telefon görüşmesine ilişkin ABD tarafının yazılı açıklamasının, görüşmenin içeriğini yansıtmadığınu vurgulamıştı.

 

25.01.2018 - 13 :54 | Afrin'de yakalanan teröristlerin ifadeleri ortaya çıktı

Zeytin Dalı  Harekatının ilk gününde yakalanan PYD'li teröristlerin ifadeleri, tankların sınır  hattına girişiyle örgüt içerisinde panik ve korkunun yaşandığını ortaya çıkardı. Teröristler ifadelerinde, harekatın örgütte çözülmeye neden olduğunu, PYD  mensuplarının bulundukları bölgelerden kaçmaya başladığını anlattı.

Zeytin Dalı Harekatının başlamasıyla örgüt içerisinde yaşananları  anlatan teröristler, operasyonla örgüt içerisinde korku yaşandığını dile getirdi.

Teröristler, "Türk askerinin operasyonuyla örgüt içerisinde panik  yaşandı. İlk olarak tankların sınıra yaklaştığını gördük. Tankların girişiyle  köydeki bütün örgüt mensuplarının kaçışı başladı. Biz kaçamadık ve yakalandık."  ifadelerini kullandı.

Bölgeden kaçanlar arasında örgütün sözde komutanlarından birisinin de  olduğunu aktaran teröristler ifadelerinde, örgüt içerisinde ABD'nin PYD'ye silah  ve yaşam malzemesi yardımı yaptığının anlatıldığını kaydetti.

25.01.2018 - 13 :47 | Son dakika: TSK, Afrin'de öldürülen terörist sayısını açıkladı!

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 303 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir' denildi.

25.01.2018 - 12:13 | Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. Harekatta toplam...

Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatında son duruma ilişkin bilgi verdi. Yıldırım, harekatta toplam 300’den fazla teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

25.01.2018 - 11:28 |  Şehitlerin ismi terörist grubunu vuran havan mühimmatında

Teröristlerce açılan ateş sonucu şehit düşen Piyade Üsteğmen Oğuz Kağan Usta, Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nı, Mehmetçik, unutmadı. Şehit arkadaşlarının isimlerinin yazdıkları havan mühimmatı, yapılan atışla terörist grubun bulunduğu hedefi vurdu.

25.01.2018 - 11 :12 | Türk komandolarının Azez'deki yemin görüntüleri göğüsleri kabarttı.

Azez’de komando yemini eden askerler “Kuzey Irak’ta, Azez’de, Suriye’de her zaman ve her yerde” ifadelerini kullandı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin kentine düzenlediği harekata katılan komandolar Azez’de işte böyle yemin ederek, savaşa gitti.

Afrin’e yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Azez bölgesinde bulunan Türk komandoları, ‘Komando Yemini’ ile savaşa hazırlandı. Askeri birlikte ellerinde silahları ile komando yemini eden askerlerin yeminleri yeri göğü inletti. Morali yüksek olan Türk Komandoları kahramanca mücadele verdikleri Afrin Harekatında destan yazmaya devam ediyor.

25.01.2018 - 09 :55 | Afrin'den kaçış yoluna engel! Bordo bereliler de orada...

Afrin’e yönelik harekâtta teröristlerin olası kaçış yolunun kapatılması amacıyla ÖSO, Bordo Berelilerin de destek verdiği 500 kişilik güçle doğudaki Mare’den Tel Rifat’a doğru harekete geçti. Rejim bölgesine uzanan kasaba ele geçirildiğinde örgütün kaçış imkânı kalmayacak.

24.01.2018 - 19:16 | TSK'dan son dakika Afrin açıklaması TSK'dan son dakika Zeytin Dalı Harekatı açıklaması geldi.

TSK'dan yapılan açıklama şu yönde;

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.


Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

23 Ocak 2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekât bölgesinde meydana gelen çatışmalarda şehit olan iki kahraman silah arkadaşımızın naaşlarına, bölgede çatışmaların devam etmesi ve hava koşullarının uygun olmaması sebebiyle ulaşılamamıştır.

24 Ocak 2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 47 hedef, Hava Kuvvetlerimize ait 27 uçak ile 09:00-13:51 saatleri arasında icra edilen hava harekâtı neticesinde imha edilmiştir. Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 287 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.

“Zeytin Dalı Harekâtı” planlandığı şekilde devam etmektedir.

24.01.2018 - 18:15 | Suriye'nin Afrin bölgesinden gönderilen bir roket Kilis kent merkezinde akşam namazını kılan cemaatin bulunduğu tarihi camiye düştü. Olayda ilk belirlemelere göre 3 kişi ölürken, 15 kişi de yaralandı. 

Kilis kent merkezindeki Öğretmenevi yanında bulunan tarihi Çalık Camii’ne saat 18.15 sıralarında roket düştü. Akşam namazı için camide bulunan cemaatin üzerine düşen roket nedeniyle ilk belirlemelere göre 3 kişi ölürken, 15 kişi de yaralandı. Olay yerine çok sayıda arama kurtarma, ambulans sevk edildi.
Enkaz altında kalan şahısların kurtarılması için çalışma başlatılırken yaralılar ise Kilis Devlet Hastanesine sevk edildi.
Polis bölgede geniş güvenlik tedbirleri alınırken, vatandaşlar olay yerinden uzaklaştırılıyor

Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, Suriye’nin Afrin kentinden atılan roketin Kilis’in Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan Çamlık Camisi’ne isabet ettiğini belirterek 8 vatandaşın yaralandığını, 2 vatandaşın durumunun ağır olduğunu söyledi. 

Kilis’e atılan roket sonrasında, fırtına obüsleriyle misli ile karşılık verildi. 
Camiye isabet eden ve 8 kişinin yaralandığı olay sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Öncüpınar Sınır Kapısı'nda bulunan birliğinden fırtına obüsleriyle çok sayıda atış yapıldı.
Fırtına obüs topları ve çok namlulu silahlarla terör örgütü mevzileri ateş altına alındı. Gecenin karanlığı Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaptığı atışlarla aydınlandı.

24.01.2018 - 13:34:54 | Mehmetçik'ten mesaj!

Zeytin Dalı Harekatı'na katılmak için Afrin sınırında hazırlık yapan Mehmetçik, gözü yaşlı çocuklar için orada olduklarını belirterek “Teröristlerin hepsinin canını alacağız” dedi. 
Zeytin Dalı Harekatı'nın 5'inci gününde Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu birlikleri Afrin'ndeki ilerleyişini sürdürüyor. Operasyona takviye için Türkiye'den de askeri birliklerin Afrin'e geçişi ve fırtına obüslerinin atışları devam ediyor. Hatay'ın Hassa ilçesinde tank, zırhlı personel taşıyıcı ve vinçlerle birlikte sınırdan geçmeye hazırlanan Türk askerleri, teröre karşı önemli mesajlar verdi.

24.01.2018 - 13:07:58  | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı! Erdoğan'ın konuşmalarından önemli kesitler...

 "Zeytin Dalı operasyonunda şehitlerimiz, gazilerimiz var ama özellikle ÖSO ve bizim şehitlerimizle beraber 7-8 şehidimiz varsa karşı taraftan da 268 kişi etkisiz hale getirildi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Zeytin Dalı operasyonunda şehitlerimiz, gazilerimiz var ama özellikle ÖSO ve bizim şehitlerimizle beraber 7-8 şehidimiz varsa karşı taraftan da 268 kişi etkisiz hale getirildi"
-"Ateş altındaki sivillerin tahliyesini engelleyen, canlı kalkan olarak kullanan bu zihniyet, çukur eylemlerinde de karşımıza çıkmıştı"
-"Biz 13-15 yaşındaki çocukları, yaşlı kadınları ellerine silah tutuşturarak fotoğraflar yayınlayan bir örgütü tepelemeye çalışıyoruz"
-"Zeytin bizim inancımızda çok kutludur. Bu aynı zamanda özgürlüklerin müjdecisidir. Biz de bu zeytin dalı olarak bunu kullanırken dedik ki, toparlayalım, kucaklayalım ve böyle bir özgürlük adımını attık"
-"Biz Zeytin Dalı operasyonu ile bölgemiz üzerinde farklı emelleri olan güçlerin derenin taşı ile kuşunu vurma oyununu bir kez daha bozmuş olduk"
-"Münbiç'ten başlayarak sınırlarımız boyunca bu oyunu boza boza devam edecek, bölgemizi tamamen temizleyeceğiz"
-"2015 yılı temmuz ayından beri terörle mücadelede sınırlarımız içinde 1000'in üzerinde şehit verdik"
-"Bizim askerimiz, polisimiz, korucularımız, ÖSO'daki kardeşlerimiz şehadeti şereflerin en büyüğü olarak gördükleri için adeta ölümün üzerine üzerine gidiyorlar"
-"Bu sabah askerlerimizle yapılan röportajlara baktığımızda 'Biz, Afrin'e düğüne gidiyoruz' diyorlar"

23.01.2018 - 13:00:47 | Kırıkhan'dan top sesleri yükseliyor

Afrin Harekatı'nın 5. gününde TSK askerleri ve ÖSO askerlerinin sürdürdüğü operasyonlar sürüyor. Operasyon kapsamında yapılan top atışları da Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nden duyuluyor.

23.01.2018 - 18:44  | Hatay'dan canlı bağlantı!

Sınırda Afrin operasyonuna dair tüm detayları takipte olan, Dilber Bahadır, canlı yayınla 5 Tv Ana Haber bültenine bağlandı,Zeytin Dalı Harekatı'na dair önemli bilgiler aktardı.

23.01.2018 - 15:18 | YPG'ye ağır darbe! Stratejik köyler alındı...
Türk savaş uçaklarının bombardımana tuttuğu Raco bölgesindeki Ömer Uşağı köyü ve çevredeki beş stratejik tepe YPG teröristlerinden alındı.

Harekâtın başından beri çatışmaların sürdüğü Cinderes bölgesinin batısındaki Hammam köyü ve çevresindeki tepelerden de YPG'li teröristler çıkarıldı. Böylece güneybatı cephesindeki Reyhanlı hattında terör cephesi yarıldı.

Türk ordusu tarafından sınıra yerleştirilen çoklu roketatarlar, az önce terör mevzilerini darmadağın etti. Anadolu Ajansı, cephe hattından sıcak fotoğraflar servis ediyor. Patlama sesleri Hatay'ın sınır mahallelerinden net şekilde duyuluyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, binlerce kişinin Afrin'den kaçmaya başladığını duyurdu. Afrin'de internet bağlantısı koptu, radyo yayınları kesildi.

Reuters haber ajansı, bu sabah Afrin sınırından çok çarpıcı kareleri dünyaya servis etti. Taarruz emri bekleyen askerlerin gururla poz verdiği bölgede çok sayıda tank göze çarpıyor.

 

23.01.2018 - 15:10 | Afrin'den üzücü bir haber daha

Zeytindalı harekatı kapsamının 4. Gününde gerçekleşen operasyonları sırasında Üsteğmen Oğuz Kağan Usta şehit oldu. Şehit Üsteğmen'in Antalya'daki ailesine acı haber ulaştı. Şehidin evi Türk bayrakları ile donatıldı.

 

 

23.01.2018-11:57 | 4. Günde zırh delici toplar ile bombardıman

Zeytin Dalı' harekatının dördüncü gününde ÖSO ile birlikte Afrin'e doru hareket eden TSK, terör kamplarını 'zırh delici' toplarla vuruyor. Bu sırada ÖSO birlikleri köylerdeki PKK/YPG’lileri tutukluyor.

Hassa sınırın sıfır noktasına yerleşen Türk tankları, terör örgütlerini 'zırh delici' toplarla vuruyor. Sınırdan dönen çok sayıda tank, cephane, yakıt ve askeri malzeme ikmali için geri döndü. Sabah saatlerinde sınır karakoluna yakın bir yerde konuşlanan 'M60T' tankların yanında ise kullanılmış çok sayıda 'zırh delici' top mermileri görüldü. Ayrıca bölgede kollarında sarı bant olan Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerde bulunuyor. Kilis ve Hatay'dan Afrin'in iç bölgelerine  de sevkiyat sürüyor.

 

22.01.2018-16:57 |  Zaferler üst üste! Ele geçirilen kritik noktada çatışma!
Zeytin Dalı harekâtının üçüncü gününde Türk Silahlı Kuvvetleri doğudaki Azez'den Afrin'e operasyon başlattı, ilk zafer saatler içinde Burseya Dağı'nın alınmasıyla geldi. Burseya Dağı'nda şu anda çatışma var. Batı cephesinde ise Reyhanlı'nın karşısındaki Şeyh Hadid'e bakan en büyük tepeyi ele geçirildi.

Anadolu Ajansı bölgedeki Türk özel kuvvetler askerlerinin ilk fotoğraflarını geçti. Afrin'in güneyi dışında tüm cephelerden YPG'li teröristler kıskaca alındı. ÖSO güçleri ayrıca Menbic'te teröristlerle çatışıyor. Menbic'ten Afrin'e takviye hedefleyen YPG'lilerin önü kesilecek.

Köşeye sıkışan terör örgütü YPG'nin ABD'den yardım isteyip Rusya'yı ihanetle suçladı. YPG sözcüsü, "Rusya’nın pozisyonu Afrin hava sahasını Türk savaş uçaklarına açtı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, “Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini, birlikte çalışarak gidermeyi hedefliyoruz” dedi.

Hatay Hassa'daki Türk askerleri ve ÖSO kuvvetleri televizyonların canlı yayınında Suriye'ye geçti. Savaş uçakları ise Hatay sınırındaki Raco bölgesindeki terör mevzilerini bombardımana tutuyor.

Türkiye 13 köyü YPG'lilerden geri aldı, sınırda dört ayrı noktada harita değişti. İHA, Zeytin Dalı harekâtının ilk 48 saatinde Afrin'e doğru 7,5 kilometre içeri girildiğini bildiriyor.

 

22.01.2018-16:57 | Azez'den ilk fotoğraflar geldi! YPG dağılıyor
Zeytin Dalı harekâtının üçüncü gününde Türk Silahlı Kuvvetleri doğudaki Azez'den Afrin'e operasyon başlattı, Anadolu Ajansı ilk fotoğrafları geçti. Böylece bölgenin güneyi dışında tüm cephelerden YPG'li teröristler kıskaca alınmış oldu. ÖSO güçleri ise Menbic'te teröristlerle çatışıyor. Menbic'ten Afrin'e takviye hedefleyen YPG'lilerin teröristlerin önü kesilecek.

Köşeye sıkışan terör örgütü YPG'nin ABD'den yardım isteyip Rusya'yı ihanetle suçladı. YPG sözcüsü, "Rusya’nın pozisyonu Afrin hava sahasını Türk savaş uçaklarına açtı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, “Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini, birlikte çalışarak gidermeyi hedefliyoruz” dedi.

Hatay Hassa'daki Türk askerleri ve ÖSO kuvvetleri televizyonların canlı yayınında Suriye'ye geçti. Savaş uçakları ise Hatay sınırındaki Raco bölgesindeki terör mevzilerini bombardımana tutuyor.

Türkiye 13 köyü YPG'lilerden geri aldı, sınırda dört ayrı noktada harita değişti. İHA, Zeytin Dalı harekâtının ilk 48 saatinde Afrin'e doğru 7,5 kilometre içeri girildiğini bildiriyor.

22.01.2018- 17:00 | Gülbaba bölgesindeki Dırmık dağı eteklerinde çatışmalar yoğunlaştı. Bölgedeki Bali ve Üçevler köyleri çevresinde yoğunlaşan çatışmanın sesleri, Kilis'in sınır köylerinde de duyuluyor.

22.01.2018 - 16:50 | Zeytin Dalı harekâtında YPG'li teröristlerden geri alınan köylerin sayısı 13'e yükseldi.

22.01.2018 -16:40 | Afrin'e, doğusundaki Azez'den operasyon başlatan TSK ve ÖSO Burseya Dağı'nı ele geçirdi.

22.01.2018 - 16:10 | CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, görüşme sonrası "Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktur ancak Kilis'te konuşlu askerlerimize taciz saldırıları olmuş ve bir askerimiz hafif  şekilde yaralanmıştır" dedi.

22.01.2018 - 16:05 | ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini, birlikte çalışarak gidermeyi hedefliyoruz” dedi.

22.01.2018 - 16:00 | Dışişleri kaynakları, "Rusya ile genel anlayış birliği var. Rusya ile al-ver durumu yok" dedi. Kaynaklar, terör örgütlerine yönelik harekatın Afrin ile sınırlı kalacağına dair Rusya'ya taahhüt verildiği iddiasını da yalanladı.
 

 

22.01.2018 - 15:00 | Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin'den geri adım atmak yok!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sınırımızda oluşturulmak istenen terör koridoruna ilk hançer Fırat Kalkanı ile vuruldu. Operasyonun hedefi Kürt kardeşlerimiz değil. Olay terör koridorunu bizim yok etme meselesidir. Kuzey Suriye'den  bize karşı yönelmiş tacizler var. Hatay'da enerji santralimizin olduğu yere sattıkları havan ile bir şehidimiz var" dedi. 

ABD'nin operasyon kısa sürsün açıklamasına sert yanıt veren Erdoğan,"Afrin hallolacaktır, Afrin'den geri adım atmak yok. Biz bunu Rus dostlarımızla da konuştuk, diğer koalisyon güçleri ile de konuştuk. Tüm dünyaya, milletin evinden ilan ediyorum; ülkemizin hiç kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur, olmamıştır. savaş matematik değil ki. Afrin operasyonu tıpkı Fırat Kalkanı gibi, hedeflerine ulaştığında sona erecektir" ifadesini kullandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Ankara Sanayi Odası Ödül Töreni'nde konuşuyor.  "Kürt kardeşlerimizle sorunuz yok. Olay terör koridorunu yok etme meselesidir" diyen Erdoğan'ın açıklamalarınım satır başları şöyle:  Ankara, hepsi de geleceğin sektörü olan alanlarda iyi bir damar yakalamış durumda. Hele hele savunma sanayii alanında. Ankara'nın sanayi ve ticaretin de başkenti olma vasfını güçlendireceğinize inaniyorum.


"AFRİN HALLOLACAKTIR, AFRİN'DEN GERİ ADIM ATMAK YOK"

Bugün kahraman güvenlik güçlerimiz sınırlarımızın içinde ve dışında, yakın tarihimizin en büyük mücadelelerinden birini yürütüyor. Sınırlarımız boyunca oluşturulmak istenen toprak bütünlüğümüzü alenen tehdit eden terör koridoruna ilk hançeri Fırat Kalkanı ile vurmuştuk. 

Bazı yazar çizerler özellikle bizim bu  operasyonlarımızı 'Kürtlere karşı yapılmış operasyonlar' olarak ilan edip  hedeften saptırma gayreti içine giriyorlar. Şunu çok açık, net söylüyorum; bizim  Kürt vatandaşlarımızla bir sorunumuz yoktur ve olay Kürt koridoru meselesi de  değildir. Olay terör koridorunu bizim yok etme meselesidir. Kürt koridoru nedir, terör koridoru nedir, bunu ben burada anlatacak değilim.

Bunu kendilerinin anlaması lazım. Şu anda kuzeyinde Suriye'nin, bize karşı yönelmiş, kaç yıldır devam eden tacizler var. Bugün yine Hatay'da attıkları havanla bir şehidimiz var. Böyle bir mücadele içinde şehidimiz olacak, gazilerimiz de olacak. Bu karşılıksız da kalmayacak. Bunun bedelini çok çok ağır ödüyorlar, ödeyecekler. Bu konudaki kararlılığımız ortadadır. Afrin hallolacaktır, Afrin'den geri adım atmak yok. Biz bunu Rus dostlarımızla da konuştuk, diğer koalisyon güçleri ile de konuştuk. 

5 bin tır silah getirdi Amerika bu bölgeye. Bütün bunlar nereye dağıtıldı? Bu terör örgütlerine dağıtıldı. Bugün Suriye'nin kuzeyinde Amerika'nın 20 kadar üssü var. Bunları bütün halkımın bilmesi lazım. Şu ana kadar dürüstlüğü göremedik biz de Rusya ile yaptığımız görüşme çerçevesinde şu anda yolumuza devam ediyoruz.

TÜM DÜNYAYA İLAN EDİYORUM

Tüm dünyaya, milletin evinden ilan ediyorum;  ülkemizin hiç kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur, olmamıştır.Tüm dünyaya ilan ediyorum. Ülkemizin, hiç kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur, olmamıştır. Hepimizin gözü önünde Suriye topraklarının bir kısmı üzerinde bölge halklarının tarihi gerçekleri ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir yapı inşa edilmeye çalışılıyor. Bu yapı, Suriye, Irak, İran, tüm bölgemiz için de aynı derecede hayati bir tehdittir.

İdlib ve Afrin'de aynı güven iklimini tesis ettiğimizde yüz binlerce Suriyeli kardeşimiz kendi evlerinde hayatlarını sürdürme imkanına kavuşacaktır. Yaklaşık 13 milyon Suriyelinin çektiği acılar başkalarının umrunda olmayabilir ama bizim umrumuzdadır. Türkiye Afrin'de Kürtlere karşı değil, oradaki terör örgütüne karşı mücadele etmektedir. Afrin'de yüzde 55 Arap var, yüzde 35 Kürt var, diğeri Türkmen. Ama orada bir terör örgütü var. Terör örgütünün baskısı ortadan kalktığında bizen en büyük teşekkür Afrin'deki Kürt kardeşlerimizden, Arap kardeşlerimizden, Türkmen kardeşlerimizden gelecektir.


ABD'YE YANIT: AFGANİSTAN'DA SİZİN SÜRENİZ BELLİ OLDU MU?

Hain projenin nihai hedefinin Türkiye olduğunu anlamamak için aptal olmak gerekir. Bu ülkede kimse saf değil, aptal da değil. Sürekli Başbakanımız, Genelkurmay Başkanımız, kuvvet komutanlarımız iletişim halindeyiz. Afrin operasyonu, Fırat Kalkanı gibi hedeflerine ulaştığında sona erecektir.

Bazıları diyor ki, bunu diyen de  enteresan, Amerika, 'Süre belli olmalı, fazla uzun olmamalı'. Peki o zaman ben de  Amerika'ya soruyorum, Afganistan'da sizin süreniz belli oldu mu, ne zaman bitecek  o? Biz iktidara gelmeden önce siz Irak'a girdiniz. Irak'ta bitti mi bu süre hala  Irak'tasınız.

Böyle bir savaş, matematik bir olay değil ki. Nasıl böyle bir şey sorarsınız? Ne zaman iş biterse bizim orada durmaya da merakımız yok, çekilmesini biliriz. Bunun için birilerinen icazet alma gibi derdimiz de yok. Bunu da bilmeniz lazım. Bölgenin gerçek sahibi olan kardeşlerimizin huzur ve güven içinde yaşayabilecekleri bir yer haline getirilmesi hususunda çalışmalar başlatılacaktır. Ne zaman iş biterse,  bizim orada durmaya da zaten merakımız yok, çekilmesini biliriz. Bunun için de  birilerinden icazet almak gibi bir derdimiz de yok.
Dün Reyhanlı'yı hedef alan roketlerin, yarın  hangi Avrupa veya Amerikan şehrini vuracağını kimse bilmez. Terörün karakteri  böyledir. Biz, Allah'ın izni ve milletimizin ferasetiyle, bu terör dalgasının da  üstesinden geliriz.

 

 

22.01.2018 - 14:42 |   Terör örgütü YPG köşeye sıkıştı! Hoparlörlerden bu anonsu yapıyorlar...
Afrin'e yönelik devam eden operasyon terör örgütünü iyice köşeye sıkıştırdı. Terör örgütü YPG tarafından hopörlerle direnmeye çağrılan halk terör örgütünün çağrılarına kulak asmıyor. MİT, anık istihbarat ile Zeytin Dalı Harekatına büyük destek veriyor.


Zeytin Dalı Harekatı devam ederken Afrin'de terör örgütü YPG, halkı hopörlerle kendilerine destek olmaları çağrısında bulunuyor. Terör örgütünün çağrısına halkın destek olmadığı görüldü.

Milli İstihbarat Teşkilatı, Zeytin Dalı Harekatında, Afrin merkez ve çevresinden anlık bilgi ve görüntü akışının sağlanması çalışmalarında TSK ile eşgüdüm halinde hareket ediyor. TSK'ya vurulacak hedeflerin belirlenmesi, güncellenmesi ve takibi konusunda destek sağlayan MİT, terör örgütünün haberleşme ağını da dinleyerek hedefleri tespit etmekte.


Öte yandan, terör örgütü YPG, Afrin'de hoparlörle halka direniş çağrısında buluyor. Belediyelerin düzenlediği protesto etkinliklerine halkın katılımı çağrısında bulunan terör örgütü YPG'nin çağrısı halktan karşılık bulmuyor.

Son olarak PKK’nın öncülüğünü yaptığı SDG, “Afrin’e nasıl yardım gönderebileceğimizi araştırıyoruz” açıklamasında bulundu.

22.01.2018 - 14:42 |  Zeytin Dalı Harekatı sivil uçuşları etkilemeyecek
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanı Arslan "Sivil uçuşların yapılan çalışmalar sonucunda operasyondan etkilenmesi mümkün değil. Bir taraftan terör örgütleriyle mücadele ederken bir taraftan da ulaştırma altyapılarına yatırım çalışmalarına da devam ediyoruz" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanı Ahmet Arslan, Zeytin Dalı Harekatı'nın sivil uçuşları etkilemeyeceğini söyledi. 

Bakan Arslan, Hong Konglu taşımacılık firması PAL Express'in yüzde 15 hissesinin PTT'ye devrine ilişkin sözleşme imza töreninde devam eden Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin istikbali ve istikrarı için bir taraftan terör örgütleriyle mücadele ederken bir taraftan da ulaştırma altyapılarına yönelik yatırım çalışmalarına da devam ettiğini vurgulayan Arslan, "Ülkemizde de bölgemizde de çok önemli gelişmeler var ancak bilinmeli ki ülkemiz büyümesini ve gelişmesini de kesintisiz sürdürüyor. Bunun için hedeflerimizden hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Gerek Hükümet gerekse Bakanlık olarak en ağır günlerimizde dahi ekonomik olarak yapmamız gereken çalışmaları artırarak yapmaya devam ettik." diye konuştu.


Arslan, söz konusu harekatın başarıyla icra edildiğine dikkati çekerek şunları söyledi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri gerek sınırlarımızda gerek hudutlarımız dışında gerekse de çevre ülkelerde özellikle güvenliği sağlamak ve oradaki masum vatandaşın daha fazla mağdur olmaması için, operasyonlarına devam ediyor. Amacımız ülke içinde ve dışında istikbalimizi etkileyen terör olaylarını engellemek, bu anlamda terör olaylarının kaynağı olan teröristleri o bölgelerden temizlemek. Operasyonlar hainlerle iş birliği yapan teröristlerin artık bu bölgeye bela olmayacağı aşamaya gelinene kadar devam edecek."

Suriyenin ve komşu ülkelerin toprak bütünlüğünü savunduklarını ifade eden Arslan, ancak terör örgütlerinin yuvalanmasına ve Türkiye'nin zarar görmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

Arslan, bölge halkını dost ve kardeş olarak gördüklerine işaret ederek bu çerçevede Türkiye'nin 3,5 milyon Suriyeliye kucak açtığını söyledi. Arslan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Eğer komşunuz huzursuzsa siz de huzursuzsunuz, komşularımız hayatlarını kaybederken 'Biz huzurluyuz.' diyemeyiz. Dolayısıyla Zeytin Dalı Harekatı'nda silahlı kuvvetlerimize ve askerlerimize başarılar diliyoruz. Bölgenin huzuru sadece bizim için değil tüm bölge için önemli. Tek temennim ordumuzun görevini tamamlayarak muzaffer biçimde ülkemize geri dönmesidir. Sivil halka yönelik hassasiyetimizi de herkes biliyor. Bugün de herkes bilmeli ki Mehmetçik'imiz ve idarecilerimiz bu konuda çok dikkatliler, amaç terörü temizlemek ve bu bölgeden terörün ortadan kaldırılarak insanların huzur bulmasıdır."

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında karadan operasyonlar sürerken havadan da gereken desteğin sağlandığını aktaran Arslan, şunları kaydetti:

"TSK ile Türk sivil havacılığı olarak istişare halindeyiz, birlikte hareket ediyoruz. Herhangi bir şekilde sivil uçuşların etkilenmemesi adına gerekli tedbirler alınıyor. Özellikle irtifa anlamında farklı yüksekliklerde sivil uçuşlar ve askeri uçuşları birbirinden ayrılacak şekilde yönlendirdiğimiz sürece zaten sıkıntı olmuyor. Yine bu harekatın bir başka özelliği var zaten o bölgede Suriye hava sahasında sivil uçuşlar söz konusu değil. Ancak sınıra yakın sivil uçuşların da yapılan çalışmalar sonucunda operasyondan etkilenmesi mümkün değil."

 

22.01.2018 - 14:41 |  İngiltere'den Türkiye'ye Zeytin Dalı desteği!
Zeytin Dalı Harekâtı'yla ilgili konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, "Türkiye sınırlarını güvende tutmayı istemek konusunda haklı" dedi.


İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson,  Twitter hesabından yayımladığı mesajda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Zeytin Dalı Harekatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Afrin'deki gelişmeleri yakından izliyoruz" ifadesini kullanan Johnson, şunları kaydetti:

"Türkiye sınırlarını güvende tutmayı istemek konusunda haklı. Şiddeti azaltmak ve en önemli hedefe odaklanmak amacını paylaşıyoruz: Suriye'de Esed rejiminin sona ermesine varacak siyasi bir süreç."

 

22.01.2018 - 13:07 | Afrin'deki 'Zeytin Dalı' harekatı 3. günde devam ediyor... Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO dün akşam itibarıyla terör örgütü kontrolündeki 11 köyü ele geçirdi. Üç koldan Afrin'e giren birlikler güvenlik ilerleme hatları oluşturdu. 

22.01.2018 - 12:55 Kilis’te konuşlu bulunan sınır birlikleri tarafından fırtına obüs ve çok namlulu roket atarlar ile Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PKK/PYD mevzileri vurulurken, top atışlarının sesleri kent merkezinden duyuluyor. Sınır hattında yoğun sis nedeniyle göz gözü görmüyor. Rüzgarın etkili olduğu bölgede sınır hattına kimse yaklaştırılmıyor.


22.01.2018 - 12:10 Suriye sınırındaki Haseke kentine bağlı Resulayn ilçesindeki PKK/YPG'li teröristler, Ceylanpınar ilçesine tüfekle taciz ateşi açtı. Açılan ateşle sınırda nöbet tutan 1 asker, omzundan yaralandı. Hafif yaralı asker, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götürülerek, acil serviste tedaviye alındı. Olayın ardından sınırda görevli askerler, PKK/YPG'li teröristlerin bulunduğu bölgeyi ateş altına aldı.

22.01.2018 - 11:00 NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller Türkiye'ye geldi. Açıklamada, "Ülkemizi ziyaret etmekte olan NATO Genel Sekreter Vekili Rose Gottemoeller’in Bakanlığımızda Bakan Yardımcımız Büyükelçi Ahmet Yıldız, Sayın Müsteşarımız ve Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Kaan Esener ile görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülmektedir" denildi.


 

22.01.2018 - 07:46 | F-16’lar telsiz konuşması dahi yapmadan hedefleri sessiz operasyonla vurdu. GPS güdümlü 100 ton bomba atıldı. Orgeneral Akar pilotları, telsizden bu sözlerle kutladı

Zeytin Dalı harekâtının ilk günkü hava operasyonunun tamamlanmasının ardından Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, havadaki pilotları telsizle "Kahraman pilotlar, alınlarınızdan öpüyorum" diyerek kutladı. Afrin'deki terör yuvalarını yok etmek için çoğunun aralığı 10 metre olan hedeflere GPS güdümlü 100 ton bomba atan pilotların, harekâtın başlangıcından itibaren telsiz konuşması bile yapmadığı ve teröristleri ansızın vurduğu öğrenildi.

22.01.2018 - 06:01 |Afrin'deki terör hedeflerine yönelik 'Zeytin Dalı' harekatının ardından dün Afrin'den Reyhanlı ve Kilis'e roketli saldırılar yapıldı. Kilis'de 7 kişi yaralandı. Reyhanlı'ya atılan 11 roket nedeniyle 1 Suriyeli sivil yaşamını yitirdi, 16'sı Suriyeli 46 sivil yaralandı. Saldırıların ardından önce CNRA ve ardından savaş uçaklarıyla terör hedefleri vuruldu. Uçaklar, roketli saldırıları düzenleyen mevzileri imha etti.

Terör örgütü PYD/PKK tarafından Reyhanlı ilçesine yönelik 1 kişinin öldüğü, 46 kişinin yaralandığı roketli saldırıların gerçekleştirildiği iki mevzi, Türk Silahlı Kuvvetlerince düzenlenen hava harekatıyla imha edildi.

PYD/PKK'lı teröristlerce Hatay'ın Reyhanlı ilçesine yönelik düzenlenen 11 roketli saldırıda, 1 Suriyeli sivil ölmüş, 16'sı Suriyeli 46 sivil yaralanmıştı.

Terör örgütünün saldırılarının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri harekete geçti. Saldırıların gerçekleştirildiği mevzilerin hedef tespit radarlarıyla belirlenmesi sonrasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı savaş uçakları, söz konusu saldırıların yapıldığı iki mevziye yönelik hava harekatı düzenledi. Teröristlerce kullanılan mevziler, jetler tarafından imha edildi. 

Hatay Valisi Erdal Ata dünkü saldırıların ardından yapdığı açıklamada "Patlamalarda 47 kişi yaralandı. Bunların 30 tanesi Türk, 17 tanesi Suriyeli. Maalesef yaralı Suriyeli misafirlerimizden bir tanesi daha sonra hayatını kaybetti.

Bu saldırıların Afrin'den PYD ve PKK tarafından birlikte yapıldığını değerlendiriyoruz. Şu anda da Silahlı Kuvvetlerimiz saldırı yapıldığı tespit edilen noktalara misliyle karşılık vermekte.

Muhtemelen roket olduğunu düşünüyoruz veya füze de olabilir. Katyuşa füzeleri olduğu şüphesi var" diye konuşmuştu. 

22.01.2018 - 00:06 | 'Arkamızda ABD var diyerek Türkiye'yle baş edemezsiniz' Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Zeytin Dalı’ harekâtıyla ilgili “Bu PKK’yı, PYD’yi hiçbir tanesi kalmayıncaya değin, bunların işini bitireceğiz. Suriye tarafından gelmek isteyenler de bunun bedelini çok ağır öderler. Uzaktan atıp tutarak, ‘Bizim arkamızda Amerika var’, ‘Bize nasıl olsa silahları gönderiyor’ diyerek siz, Türkiye ile Türk milletiyle baş edemezsiniz” dedi. Erdoğan, dün Bursa Kadın Kolları 5. Olağan İl Kongresi’nde özetle şunları söyledi:


DURDUK DURDUK, BİR GECE ANSIZIN VURDUK
“DEDİK ki bakın, ‘Bize yanlış yapmayın, bizim sınırlarımıza saldırmayın, bizi taciz etmeyin. Böyle yapacak olursanız, daha fazla dayanamayız.’ Bunu Sayın Obama’ya da söyledim. O zaman bizim bir zeytinlik projemiz vardı. Ne yazık ki beklediğimiz cevabı alamadık. 15 gündür ne dedik, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’. Maalesef müttefikimiz olan bazı ülkeler, ‘Biz terör örgütüne silah yardımı yapmadık’ diyorlar. Ama biz terör örgütüne silah yardımı yaptıklarını tüm kayıtlarıyla beraber, biliyoruz, görüyoruz, görüntülüyoruz. 5 bin civarında TIR’ın dışında, 2 bin civarında uçakla gelen silah ve mühimmat var. PKK- PYD -YPG, desteklendi. Bunlar Afrin’e yerleştirildi. Biz bütün bunların takipçisi olarak, durduk, durduk, durduk. Bir gece ansızın vurduk. Ama işimiz çok. Daha yapacağımız çok şey var. Dün akşam hava harekâtıyla gereken adımlar atıldı. Ardından kara harekâtı başladı. 

GERÇEK SAHİPLERİNE TESLİM ETTİK
Bütün mesele şu, Afrin yüzde 55 ile Arapların, yüzde 35 orada sonradan yerleştirilmiş Kürtler var. Ve yüzde 6- 7 civarında Türkmenler var. Afrin’i gerçek sahiplerine teslim ettik. Bizim hedefimiz şudur; 3.5 milyon Suriyeli bizim topraklarımızda var mı? Var. İşte bizim topraklarımızdaki Suriyeli kardeşlerimizi kendi topraklarına bir an önce göndermektir. 

15 TEMMUZ GAZİLERİ HABER GÖNDERİYOR
15 Temmuz gazileri bana haber gönderiyor. ‘Cumhurbaşkanımız bize müsaade etsin, biz de Afrin’e gidelim’ diyor. Bu PKK’yı, bu PYD’yi, ülkemizde bunların hiçbir tanesi kalmayıncaya değin, bunların işini bitireceğiz. Suriye tarafından gelmek isteyenler de bunun bedelini çok ağır öderler. Emin olun bunlar, şu operasyonlardan sonra bir daha zaten karşımıza çıkacak cesareti de bulamazlar. Sadece uzaktan atıp tutarak, ‘Bizim arkamızda Amerika var’, ‘Bize nasıl olsa silahları gönderiyor’ diyerek siz, Türkiye ile Türk milletiyle baş edemezsiniz. Bunu böyle bilesiniz.

KARŞIMIZA KİM ÇIKARSA ÇIKSIN EZER GEÇERİZ
Çıkmış HDP’nin, çıkmış terör örgütü KCK’nın bazı temsilcileri, meydanlara çağırıyor benim Kürt vatandaşlarımı. Şu ana kadar meydanlara çıkanlar olmadı. Hatta Diyarbakır’da kongreleri vardı. Kongreye de pek katılan olmadı. Ama bak buradan söylüyorum. Sakın ha, bu çağrıya uyup da meydanlara çıkma yanlışına düşen olursa, bedelini çok ağır öderler. Bu bir milli mücadeledir. Bu milli mücadele, karşımıza kim çıkarsa çıksın, ezer geçeriz. Bu böyle biline. Burada taviz olmaz. Burada anamuhalefetin başındaki zat onlara destek veriyor diye dolduruşa gelirlerse yine aldanırlar. 

Ben CHP’nin içerisinde yerli ve milli olan kardeşlerimizin olduğuna inanıyorum. Ve onları da bu saflara davet ediyorum. Gelsinler, yerli ve milli olarak beraber yürüyelim. Kuzey Kıbrıs’ta pespaye bir gazete, bugün bir başlık atmış. KKTC’deki kardeşlerimizi tavır almaya çağırıyorum. Türk ordusunun Kıbrıs’tan sonra yeni bir işgal yaptığını söylüyor. Bu ne ahlaksızlıktır, ne edepsizliktir. KKTC’li kardeşlerimin gereken cevabı onlara vermeleri lazım.

EN KISA SÜREDE TAMAMLAYACAĞIZ
Mehmetçiğimizin, Özgür Suriye Ordusu’nun, polisimizin Rabbim yardımcısı olsun. Dün, bugün namazlarda tüm Müslümanlar duadaydı. Sadece burada değil. Afrika’da bile ellerini açmıştı. Yalnız değiliz. Her şey bir tarafa, Allah bizimle beraber. Havada karada Mehmetçiğimizi dualarınızla yalnız bırakmayın. Başbakanımız, Genelkurmay Başkanımız hepsiyle irtibat halindeyiz. Sürekli görüşüyoruz. Sürekli takipteyiz. İnşallah kısa sürede bu operasyonu tamamlayacağız.”

TÜRKİYE'NİN BEKASI İÇİN YILANIN BAŞINI EZMEK ZORUNDADIR BAY KEMAL'
CUMHURBAŞKANI Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘kan dökülmesin’ yönündeki sözlerine sert yanıt vererek, “Ya sen ne diyorsun? Böyle bir süreç başladığı zaman, burada şahadet de olur. Burada gazi de olur. Burada kan da olur” dedi. Erdoğan, “Yaşanan gelişmelerin dışında kalma gibi bir lüksümüz yok. ‘Türkiye’nin şurada ne işi var’ diyenler, hem bu ülkenin hem de bu milletin gerçeklerinden bihaberdirler. Türkiye oralarda olmak zorundadır Bay Kemal. Türkiye milli bekası için, yılanın başını ezmek mecburiyetindedir Bay Kemal. Hem kendimiz için hem umudunu bize bağlamış kardeşlerimiz için gerekli gördüğümüz her yerde olacağız” diye konuştu. 

EKSTRA GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI
Kongrenin düzenlendiği Bursa Tofaş Spor Salonu’nun çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Caddeler trafiğe kapatıldı. Kongreye gelenler 4 ayrı arama noktasından geçerek spor salonuna alındı. Protokol üyeleri dahil salona girenlerin üstü bir kez daha arandı.

21.01.2018 - 23:19 | Komutanlar bölgede! GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları operasyonu yerinde izlemek, bilgi almak ve askere moral vermek amacıyla sınır hattına gitti.

Hatay’a giden Orgeneral Akar ve beraberindekiler devam eden ‘Zeytin Dalı’ harekâtı ile ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Bölgedeki askeri kaynaklar, kırsalda ciddi bir direnişle karşılaşılmadığı bilgisini komutanlara aktardı. Öte yandan Türk istihbarat birimlerinin harekâtta TSK unsurları ile eşgüdüm halinde hareket ettikleri bildirildi. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre istihbarat birimleri, Afrin merkezinden anlık görüntü ve bilgi akışı çalışmalarına da başladı. Harekâta istihbarat birimlerinin katkıları şöyle:

- Taktik düzeyde elektronik ve teknik istihbarat desteğinin sağlanması,
- Bu kapsamda gerçekleştirilen görüntü analizlerinin ve kestirmesi yapılan sinyal istihbaratlarının anlık olarak sahadaki birliklere iletilmesi,
- Özgür Suriye Ordusu birliklerinin koordinasyonu ve harekâta yönlendirilmesi,
- Hava saldırıları için hedef belirleme, hedef güncelleme ve imha edilen hedefin son durumu hakkında istihbarat toplama desteği,
- Afrin kent merkezinden anlık bilgi ve görüntü akışının sağlanmasında TSK ile eşgüdüm halinde hareket edilmesi.

Bu arada Başbakan Binali Yıldırım’ın işaret ettiği, kullanılan yerli mühimmatların önemli bir kesimini, Türk savaş uçaklarının kullandığı lazer güdümlü nüfuz edici bombalar, bombaların hedefe ulaşımında önemli rol oynayan hassas ve kanat güdümlü kitler, Sakarya ve Kasırga olarak adlandırılan çok namlulu roketatarların (ÇNRA) oluşturduğu öğrenildi.

KARADA KOMUTA TEMEL KOMUTANDA
Zeytin Dalı Harekâtı’nda kara harekâtı safhasına geçilmesiyle birlikte harekâtın kara komutanlığı bölgenin bağlı olduğu İkinci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’e geçti.

21.01.2018 - 22:06 | İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, sosyal medya paylaşımları üzerinden "PKK/PYD propagandası" yürüttüğü tespit edilen 18 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ise Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, sosyal medya paylaşımları üzerinden PKK/PYD propagandası yaptığı tespit edilen 17 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Kütahya'da da sosyal medyadan terör propagandası yaptığı ileri sürülen doktor gözaltına alındı.


İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün ilgili birimleri tarafından yapılan tespitler doğrultusunda terör propagandası yaptığı iddia edilen 18 kişi hakkında savcılık, yakalama ve gözaltı kararı çıkarttı.

Yakalama işlemlerinin devam ettiği belirtildi. 

17 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI
Alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından PKK/PYD ve DEAŞ unsurlarına yönelik yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin terörü ve terör örgütlerini övücü ve toplumu yanıltıcı mahiyette, gerçeğe aykırı haber ve sosyal medya paylaşımlarının takibi sürüyor. 

Bu kapsamda, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, suç unsuru paylaşım ve açıklamalarda bulunan 17 kişi hakkında yakalama kararı verildi. 

KÜTAHYA'DA DOKTORA GÖZALTI
Kütahya'nın Emet ilçesinde, sosyal medya üzerinden terör örgütlerinin propagandasını yaptığı iddia edilen doktor gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Emet Devlet Hastanesi'nde görev yapan çocuk doktoru O.B. (30) tarafından kullanıldığı öne sürülen bir Twitter hesabından, Türkiye aleyhine terör örgütleri PKK ve FETÖ'yü övücü paylaşımlar yapıldığı ihbar edildi. 

İddialar üzerine Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Emet ilçesine giderek Hamam Mahallesi'nde yaşayan O.B'yi gözaltına aldı. 


Şüpheli sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğüne getirildi. 

21.01.2018 - 22:03 |  TSK'nın Afrin'deki terör örgütü PKK/PYD'ye yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nda ilk kez milli İHA'lar da görev yapıyor.Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin'deki terör örgütü PKK/PYD'ye yönelik başlattığı operasyonda ilk kez milli İHA'lar da görev aldı.

Habertük'ün haberine göre TSK'nın harekatta kullandığı envanterinde ise Milli İHA'lar önemli yer kaplıyor. Afrin harakatında ilk kez yeni geliştirilmiş tekonolojilerle Milli İHA'lar da görev başında.

FOTOĞRAFLARI PAYLAŞILDI

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından yeni geliştirilen İHA'ların fotoğraflarını paylaştı.

Peş peşe vuruluyor
Peş peşe vuruluyor!

Bayraktar, attığı tweette paylaştığı fotoğrafla birlikte "İlk kez Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılan yeni geliştirdiğimiz teknolojiler ile Milli İHA'larımız Afrin'de görev başında. Teknik ekibimizle birlikte TSK'mize destek olmak maksadıyla sahadayız." ifadelerini kullandı.


 

 

21.01.2018 - 21:29 |  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı Harekatı'nda terör örgütü PYD/PKK işgalindeki Afrin'de 11 noktayı ele geçirerek güvenli ilerleme hatları oluşturdu.

AA'nın haberine göre TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, sabah saatlerinde başlayan kara harekatında Afrin'in Raco ve Bülbül beldelerine bağlı Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi ile 240. Tepe isimli noktaları ve iki tepeyi daha ele geçirdi.

3 YÖNDEN AFRİN'E GİRİLDİ

Böylece harekatın ilk gününde Afrin'in kuzey, kuzeybatı ve batı yönlerinden girilmiş oldu. 

ÖSO unsurları Afrin'de ilerledikleri bir bölgede bazı köylülerle bir araya gelerek güvenliklerinin sağlanacağı konusunda güvence verdi. 
Muhalifler köylülere harekatın amacının bölgeyi terör örgütü işgalinden kurtarmak olduğunu anlattı. ÖSO tarafından paylaşılan bir videoda, ÖSO komutanının köylülere, "Siz bizim dostumuz, bizim ailemizsiniz. Buraya, size uygulanan zulme son vermek için geldik. (PYD/PKK) Onlar bizim ortak düşmanımız" dediği görüldü.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÇEKİLİYOR

Afrinli köylüler de ÖSO mensuplarına birlik ve beraberlik mesajlarını iletti.  TSK ve ÖSO unsurları ilerledikleri ilk noktalarda ciddi bir direnişle karşılaşmadı. Muhalifler, Raco'nun köylerinde bazı terör örgütü mensuplarını sağ ele geçirdi. TSK uçakları da gün boyu terör örgütü mevzilerini vurdu. Cinderis beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel sellür köylerinde örgüte ait hedeflerin bombalandığı görüldü.


TEL RIFAT DA VURULDU

PYD/PKK'nın Tel Rıfat ilçesine bağlı Malikkiye'deki terör yuvaları da Türk jetlerinin ve topçusunun hedefi oldu.

FARKLI YÖNLERDEN DE GİRİLECEK

Terör örgütü ise sivilleri doğrudan hedef almaya devam ederek Afrin'den Azez ilçesinin Kelcibrin beldesine saldırdı. Saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti.  Öte yandan Afrin'in doğu hattındaki Azez ilçesinde ÖSO güçlerinin yoğun hazırlıklar içinde olduğu görüldü. Zeytin Dalı Harekatı'nın kara unsurlarının Afrin'e yeni saldırılarla farklı yönlerden de girerek gelişmesi bekleniyor. 

21.01.2018 - 21:11 | Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, 21 Ocak 2018 tarihinde Hatay bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Orgeneral Akar, 2’nci Ordu Komutanı Metin Temel ve bölgedeki diğer birlik komutanlarından harekat hakkında bilgi alarak değerlendirmelerde bulundu.

Orgeneral Akar denetlemeler sırasında, harekatın, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerini etkisiz hale getirmek amacıyla, TSK’nın faaliyetlerini, BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan 'Meşru Müdafaa Hakkı' ve BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları doğrultusunda yürüttüğünü, harekat esnasında sadece teröristlere ait hedeflerin vurulduğu, sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini, faaliyetlerin Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiğini, harekatın bir maksadının da dost ve kardeş bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak olduğunu ifade itti.

Orgeneral Akar bilahare personeli harekat kapsamında göstermiş olduğu kahramanlık ve fedakarlıklardan dolayı kutladı ve başarılar diledi.

21.01.2018 - 19:44 | Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli telefonda görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli arasında gerçekleşen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nce başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın konuşulduğu telefon görüşmesinde, Bahçeli'nin operasyonun son derece önemli olduğuna dikkati çektiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Bahçeli'ye duyarlılığından dolayı teşekkür ettiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli telefonda görüştü. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu akşam gerçekleşen görüşmede, Türk Silahlı Kuvvetleri'nce başlatılan Zeytin Dalı Harekatı konuşuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak desteğini ifade eden MHP Genel Başkanı Bahçeli, gerçekleştirilen operasyonun son derece önemli olduğuna dikkati çekti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Bahçeli'ye duyarlılığından dolayı teşekkür ettiği; terör tehdidine karşı uluslararası hukuka uygun biçimde gerçekleştirilen bu operasyonun ulusal güvenliğimizi güvenceye almanın yanı sıra bölge barışına da katkı sağlayacağına değindiği öğrenildi.

21.01.2018 18:23 | TSK o görüntüleri paylaştı! Tam isabetle...
TSK'dan Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bugün 3. açıklama yapıldı. Açıklamada, 32 uçakla 45 hedefin vurulduğu belirtildi. TSK, sosyal medya hesabından silah ve mühimmat depolarının tam isabetle vurulma görüntülerini paylaştı.

Zeytin Dalı Harekatı hakkında bugün 3. açıklamayı yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, son açıklamasında 32 uçakla 45 hedefin vurulduğunu belirtmişti.

TSK GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

TSK, Zeytin Dalı Harekatı'ndan son görüntüleri paylaştı. Görüntülerde silah ve mühimmat depolarının nasıl vurulduğu görülüyor.

 

21.01.2018 - 17:54 | Kurtulmuş: Terör unsurları yok edilinceye kadar harekat devam edecektir!
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Afrin'de sınır  güvenliğini tehdit eden terör unsurları yok edilinceye kadar,  Zeytin Dalı  Harekatı'nın süreceğini bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Twitter hesabından, "Zeytin Dalı Harekatı"na ilişkin  Türkçe, İngilizce ve Arapça paylaşımda bulundu.

Numan Kurtulmuş, "Türkiye güneyinde bir terör devleti oluşumuna asla  seyirci kalamaz. Afrin Operasyonu uluslararası hukuka uygun meşru bir barış  harekatıdır. Afrin'de sınır güvenliğimizi tehdit eden terör unsurları yok  edilinceye kadar Zeytin Dalı Harekatı devam edecektir. Rabbim askerimize güç  versin. Dualarımız Mehmetçik ile." değerlendirmesini yaptı.

21.01.2018 - 17:34| "Terör örgütünün yanında olan ülke durumuna düşerler"
Zeytin Dalı Harekâtı hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Eğer Fransa veya bir başka ülke bu konuyu BM'ye götürecek olursa, bizim gözümüzde bir terör örgütünün yanında olan ülke durumuna düşer ve bundan sonra bizden de böyle muamele görür" de

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bağdat'ta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını  yanıtlayarak, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin konuştu. Bu sabah, Cezayir'de bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le  Drian'ın, yaptıkları telefon görüşmesinde kendisine Afrin ile ilgili bazı sorular  yönelttiğini bildiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Hedefimizin siviller olmadığını, insani konularda ve insani  yardımlarda Türkiye'nin ve Türk askerinin her zaman ne kadar dikkatli ve  merhametli olduğunu bildiklerini de hatırlattım. Kendisi teşekkür etti. Bu  vesileyle özellikle rejimin son zamanlarda İdlib'te, Doğu Guta'da ve diğer  bölgelerdeki saldırıları sebebiyle insani durumların oluştuğunu ve bunu Birleşmiş  Milletlerin (BM) gündemine getirmek istediklerini de söylemişti. Şu anda  yaptıkları açıklama da bunu söylüyor, genel durum hakkında. Eğer Fransa veya bir  başka ülke bu konuyu BM'ye götürecek olursa bizim gözümüzde müttefikinin yanında  yani bizim yanımızda değil de bir terör örgütünün yanında olan ülke durumuna  düşer ve bundan sonra bizden de böyle muamele görür."


Türkiye ve Fransa'nın her alanda ilişkilerinin iyi olduğunu ve sık sık  liderler düzeyinde temasların gerçekleştiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Fransa'dan  böyle bir durumda ancak bize destek vermesini bekleriz. Terör örgütünün yanında  olmasını istemeyiz. Fransa özellikle YPG'nin Suriye için oluşturduğu riski en az  bizim kadar bilen bir ülkedir. Hatta Rakka Operasyonu'ndan sonra ABD'ye buraları  YPG'ye değil, Rakka insanına, Rakka'da yaşayanlara verilmesini telkin etmiştir. Hatta ABD, bize olduğu gibi Fransa'ya da bunun sözünü vermiştir. Dolayısıyla bu  konuları bilen bir ülkenin bizim operasyonumuzu BM'ye götürme ihtimalini biz  görmüyoruz. Bu sabah yaptığımız telefon görüşmesinde de rejimin ihlallerini ve  insani durumu götüreceklerini söylemişti. Bize şu ana kadar Fransa'dan gelen  açıklamalar da bu yönde" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, bölgedeki teröristlerin Hatay başta olmak üzere, Türkiye'ye yönelik  roket saldırılarının yanı sıra Fırat Kalkanı bölgesindeki güvenlik güçlerine ve  Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO), İdlib bölgesindeki güvenlik güçlerine, gözlemcilere  ve halka yönelik saldırıları nedeniyle Türkiye'nin Afrin'de Zeytin Dalı  Harekatı'nı başlattığını belirtti.

Bazı ülkelerin "YPG Türkiye'ye roket göndermedi" gibi iddialarda  bulunduğuna değinen Çavuşoğlu, "Dün Tillerson da kendi arkadaşlarından aldığı  bilgiye göre, güya 'böyle bir şey gelmemiş'. Terör örgütünün gerçek yüzünü  görsünler. Terör örgütüne silah verenlerin bu konuda söz söyleme hakkı yoktur.  Dolayısıyla bunlar onların son çırpınışı. Bu bölgedeki son terörist etkisiz hale  gelinceye kadar operasyonlarımızı sürdüreceğiz." diye konuştu.


Havadan F16'larla ve sınırın Türkiye tarafından obüslerle yapılan  atışlarla da hedeflerin vurulduğunu aktaran Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bu sabah da sizlerin de takip ettiği gibi bir taraftan ÖSO, bir  taraftan kahraman askerlerimiz sınırın diğer tarafına geçti, köyleri ele  geçirmeye başladılar. Bu şekilde sonuna kadar ilerleyeceğiz ve bu bölgeyi  teröristlerden temizleyeceğiz. Reyhanlı'ya en son yaptıkları saldırı bunların son  çırpınışı. Bu tehdit sınırımızın hemen ötesinde varken biz operasyonları  durdurmayız. Sonuna kadar bu temizliği yapacağız. Zaten milletimizin de bizden  istediği budur."

 

21.01.2018 - 17:34| Reuters fotoğrafları dünyaya geçti!
Afrin'in hemen doğusundaki Azez'den sıcak fotoğraflar geliyor. ÖSO güçleri Afrin'e doğru bu sabah harekete geçerken, uluslararası haber ajansı Reuters dünyaya çarpıcı kareler servis etti.

Afrin harekâtının ikinci gününde kara birlikleri sınırı geçti. Kilis Gülbaba'dan Suriye'ye geçen ÖSO güçleri, YPG'den geri alınan köylerde terör örgütü flamalarını ateşe verdi.

Sınırdaki bazı noktalarda Türk askeriyle YPG'li teröristler çatışıyor, silah ve top sesleri duyuluyor. Sıcak çatışmaya girilen yerlerden biri, Reyhanlı'nın kuzeyinde yer alan sınırdaki Hammam köyü.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Suriye sınırına gitti. Orgeneral Akar, Hatay'da sınır birliklerini denetliyor. TSK, bugün havalanan 32 savaş uçağının 45 hedefi imha ettiğini açıkladı.

YPG'li teröristlerin Reyhanlı'ya attığı roket ilçe merkezine isabet etti. Resmi açıklamaya göre bir Suriyeli yaşamını yitirdi, 32 yaralı var.

Başbakan Yıldırım, harekatın çok seri şekilde yapılacağını ve sınırın içinde 30 kilometrelik bir güvenli hat oluşturulacağını söyledi. Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre, Afrin çevresinde 8 ila 10 bin arasında YPG'li terörist olduğu tahmin ediliyor.

İşte Fotoğraflar:

 

 

21.01.2018 - 17:34 | Başbakan Binali Yıldırım: Zeytin Dalı harekatı ekonomimizi etkilemez!
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatı saldırıları durdurmak için başlatıldı. Bu harekat Türkiye ekonomisini etkilemez" dedi.

 

 

21.01.2018 - 16:55|Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin'e bakıp YPG'nin nasıl kaçtığını görüyorum!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonunun kısa sürede bitirileceğini belirterek "Afrin'e bakıyorum YPG, PKK terör örgütünün şu anda nasıl kaçtıklarını görüyorum. Onlar kaçacak mehmetçiğim, bizler hep birlikte kovalayacağız. Şimdi kara harekatı devam ediyor durmak yok" dedi. 

KCK ve HDP'nin çağrısına da çok sert tepki gösteren Erdoğan, "Ey HDP-PKK-KCK şu anda her yerde takip ediliyorsunuz. Nasıl dağdakileri ininden çıkardıysak sizlere de asla o meydanları  bırakmayız.Sakın ha bu çağrıya uyup da meydanlara çıkma yanlışına düşenler  olursa bedelini çok ağır öderler bunu da böyle söylüyorum" ifadesini kullandı.

ABD'ye de meydan okuyan Erdoğan, "Sadece uzaktan atıp tutarak, 'Bizim arkamızda Amerika var, bize silahları gönderiyor' diyerek, Türkiye'yle, Türk milletiyle baş edemezsiniz, bunu böyle bilesiniz" ifadesini kullandı.

umhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan  Tofaş Kapalı Spor Salonu'ndaki Kadın Kolları Kongresi'ne katıldı. Erdoğan, kongre öncesi salonun dışında toplanan binlerce kişiye seslendi.  Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatı ile ilgili  önemli bilgiler veren Erdoğan, sokak çağrısı yapan HDP'ye de rest çekti. Daha sonra salona geçen  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kongrede konuştu. 

"Çok kısa sürede  Afrin harekatını tamamlayacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle: "Afrin'e  bakıyorum PYD, PKK terör örgütünün şu anda nasıl kaçtıklarını görüyorum. Onlar kaçacak mehmetçiğim, bizler hep birlikte kovalayacağız. Şimdi kara harekatı devam ediyor durmak yok. İnançla, kararlılıkla yola devam edeceğiz. Geri adım atmayacağız. Şu anda havada, karada, cephede Mehmetçiğimizi, Özgür Suriye Ordusunu  dualarınızla yalnız bırakmayın. İnşallah çok kısa sürede bu operasyonu tamamlayacağız.


AFRİN'İ GERÇEK SAHİPLERİNE TESLİM EDECEĞİZ 

Ne oldu Cerablus'ta, El Bab'da, Rai'de? Dedik ki bize yanlış yapmayın. Obama'ya söylediğim zaman bizim bir zeytinlik projemiz vardı. Beklediğimiz cevabı alamadık. 5 bin tıra yakın silahın yanında, 2 bin civarında uçakla gelen silah ve mühimmat var. Bütün bunlarla birlikte terör örgütü desteklendi. Bir kısmı Afrin'e yerleştirildiler. Biz durduk, durduk, durduk, bir gece ansızın vurduk. İşimiz çok, daha yapacağımız çok şey var. Dün akşam hava harekatı ile gereken adımlar atıldı, ardından kara harekatı başladı, şu anda da devam ediyor. Bütün mesele şu. Afrin yüzde 55'i ile Arapların, yüzde 35 sonradan yerleştirilmiş Kürtler var ve yüzde 6-7 Türkmenler var. Bütün mesele Afrin'i gerçek sahiplerine teslim etmek.  Hedefimiz topraklarımızdaki 3,5 milyon Suriyeliyi kendi topraklarına göndermek. 


'NEREDE OLURSANIZ OLUN TAKİP EDİLİYORSUNUZ'

Kara harekatı devam ediyor, durmak yok. Zira şimdi de bugün bazı  haberler aldım. KCK ve HDP sokağa çağırıyor ve şu anda Diyarbakır'da kongre  yapıyorlar, kimseyi bulamamışlar. Ama bak şunu söylüyorum, şu anda adım adım  takip ediliyorsunuz. Ey HDP, ey KCK, ey PKK nerede meydana çıkarsanız biliniz ki  güvenlik güçlerimiz sizin boynunuzdadır. Biz yerli ve milli bir duruşla, şu anda ülkemizin sınırlarına  saldıranlara karşı bir operasyon yapacağız, siz bizi içeriden vuracaksınız öyle  mi? Nasıl dağdakileri ininden çıkardıysak sizlere de asla o meydanları  bırakmayız.

Sakın ha bu çağrıya uyup da meydanlara çıkma yanlışına düşenler  olursa bedelini çok ağır öderler bunu da böyle söylüyorum. Zira bu, bir milli  mücadeledir. Bu milli mücadelede karşımıza kim çıkarsa çıksın ezer geçeriz, bu  böyle bilinsin. Taviz yok, en ufak bir esneklik yok.
 


ARKAMIZDA AMERİKA VAR DİYENLER...

Ülkemizde bunları hiçbir tanesi kalmayıncaya dek işini bitireceğiz. Suriye tarafından gelmek isteyenler de bunun bedelini çok ağır öderler. Emin olun, bunlar şu operasyonlardan sonra bir daha karşımıza çıkacak cesareti de bulamayacaklar. Sadece uzaktan atıp tutarak, 'bizim arkamızda Amerika var' , diyerek siz Türkiye ile baş edemezsiniz. 

BİZE KİMSE AKIL VERMESİN

Göreve geldiğimizde 3 bin 500 dolar olan kişi  başına düşen milli geliri 11 bin dolara çıkardık.36 milyar  dolar ihracatın 158 milyar doları geçti.
Türkiye IMF'ye 23,5 milyar dolar olan borcunu da  ödedik. Artık bizim IMF diye bir sorunumuz yok, o bitti.   Birileri Türkiye'nin ekonomisi iyi değil" diyor. Hadi git yat. Evelallah biz dimdik ayaktayız. Büyümede  dünyanın bir numarası olduk, yüzde 11 ile bir numara. Kimse bize akıl vermesin,  onlar akıllarını kendilerine saklasınlar. Biz kendimize yeteriz.
 

"KUZEY KIBRIS'TA PESPAYE GAZETE AHLAKSIZCA BAŞLIK ATMIŞ"

Kuzey Kıbrıs'ta bir pespaye gazete ahlaksızca başlık atmış. Ben KKTC'deki kardeşlerimi tavır almaya davet ediyorum. Türk ordusunun Kıbrıs'tan sonra yeni bir işgal yaptığını söylüyor. Bu ne ahlaksızlıktır, ne edepsizliktir. Ben Kuzey Kıbrıs'lı kardeşlerime sesleniyorum, bir cevabı vermeleri lazım. 

FETÖ İLE MÜCADELE

Onun da bütün avanesi, yurt dışına kaçanlar, bunların hepsinin yaptıklarının bedeli var. Bu bedeli ödeyecekler. Kimse acıma duygusuna kapılmasın. Acırsak acınacak hale geliriz. Sıkıntı varsa araştırıyoruz, soruşturuyoruz.

TÜRKİYE ORALARDA OLMAK ZORUNDADIR BAY KEMAL

Türkiye'nin şurada, burada ne işi var diyenler, bu ülkenin gerçeklerinden bihaber olanlardır. Türkiye oralarda olmak zorundadır bay Kemal. Türkiye milli bekası için yılanın başını ezmek mecburiyetindedir bay Kemal. Gerekli gördüğümüz her yerde varlık göstereceğiz. Afrikalı çocuklar dua ediyorlar. FETÖ demek sadece Pensilvanya'daki şarlatan, ona tapan köle sürüsü demek değildir, PKK demek katiller sürüsü demek değildir, DEAŞ demek tek vasıfları sözde Müslüman olan bir güruh demek değildir. DHKP-C demek, teröristçilik oynayan bir grup demek değildir. Hepsi de , dökdükleri kanın yanında çok daha büyük bir piyonun oyunlarıdır. 

BURSA'YA MÜJDELERİ SIRALADI!

Bursa sıradan bir şehir değil. Alışılmışın üzerinde bir altyapıya sahibiz" diyen Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle: Bursa ülkemizdeki ulaşım hatlarının en önemli kavşaklarından biri olmasına rağmen sadece 200 kilometre bölünmüş yolu vardı. Bursa Türkiye'nin tüm hızlı tren hatlarına bağlanarak ulaşımı en kolay şihrelerden biri haline gelecek. Artık ben Bursa'ya uzak değilim. Bursa'ya bir İstanbullu olarak komşuyum. Zira İstanbul-Bursa 1 saat. Öyle mi? Her taraf yemyeşil, İstanbul'dan bastırıyorsun. Osmangazi, buralardan bir an önce ulaşıyorsun. İzmir'e 2.5 saatte ulaşacağız.

 

21.01.2018 - 16:44 | Emine Erdoğan: Kahraman Mehmetçiğimize muvaffakiyetler diliyorum.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan,  Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan Mehmetçik'e başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

"Ülkemizi terör tehdidinden korumak ve bölgemizi huzura kavuşturmak  amacıyla Silahlı Kuvvetlerimizin başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan  kahraman Mehmetçiğimize muvaffakiyetler diliyorum." ifadelerini kullanan Emine  Erdoğan, Türkiye'nin dualarının Mehmetçik ile olduğunu kaydetti.

 

21.01.2018 - 16:33 | Bakan Tüfenkci: Rabbim Mehmetçiklerimize yardım eylesin!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Zeytin Dalı  Harekatı'na ilişkin, "Güvenlik güçlerimiz inşallah kısa zamanda o bölgeyi terör  örgütlerinden kurtararak, ülkemize ve milletimize yönelik tehditleri bertaraf  edip yurda dönerler." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent  Tüfenkci, Doğanşehir ilçesine ilk kez doğalgaz verilmesi dolayısıyla  belediye önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Zeytin Dalı Harekatı'nı  gerçekleştiren Mehmetçiklere, güvenlik güçlerine Allah'tan yardım diledi.

Güvenlik güçlerinin operasyonu kazasız ve belasız tamamlanmasını  isteyen Tüfenkci, "Güvenlik güçlerimiz inşallah kısa zamanda o bölgeyi terör  örgütlerinden kurtararak, ülkemize ve milletimize yönelik tehditleri bertaraf  edip yurda dönerler." dedi.


Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından terörle mücadele  çalışmalarını hızlandırdıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"15 Temmuz'dan sonra 'terör örgütlerinin gerek yurt içinde gerek yurt  dışında inlerine gireceğiz, takip edeceğiz, onlara hayat hakkı tanımayacağız'  dedik. Yurt içinde nasıl inlerine girdiysek, nasıl hem şehirde hem kırsalda  sonuna kadar mücadele ediyorsak, onların hareket kabiliyetlerini sıfırlıyorsak,  yurt dışında da aynı şekilde mücadelemize devam ediyoruz. Asla ve asla  sınırlarımızın dibinde bir terör koridoru oluşturtmayız. Kim ne derse desin,  önemli olan bizim ne dediğimiz. Cumhurbaşkanımız da ne dediğimizi her fırsatta  vurguluyor ve gereği de yapılıyor ve yapılmaya da inşallah devam edecek.  Dolayısıyla biz Türkiye'de istikrar ve huzur noktasında, istikbalimizi ve  istiklalimizi garanti altına alabilmek adına, hem huzur operasyonlarına devam  edeceğiz hem de birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek, 2023 hedeflerine emin  adımlarla gideceğiz."

AK Parti hükümetlerinin 81 ili doğalgazla buluşturduğunu, ilçeleri  buluşturmayı da sürdürdüğünü aktaran Tüfenkci, "Hükümetimiz 250 ilçemizi de 20  bin altındaki nüfuslu ilçelerimizi de doğalgazla buluşturacak projeleri hayata  geçirdi. İnşallah bundan sonra adım adım bütün Türkiye'yi doğalgazla buluşturacak  projelere hız vereceğiz." ifadesini kullandı.

"O GECE DÜN GECEYDİ"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık de dün Afrin'e hava  operasyonunun, bugün de kara operasyonunun başladığını hatırlattı.

Operasyonun sürdüğünü vurgulayan Çalık, şunları kaydetti:

"Afrin'e yapılan Zeytin Dalı Operasyonu'nu terör örgütlerine karşı  yapıyoruz. PYD/PKK, YPG/ KCK ve DEAŞ'a karşı yapıyoruz. Ülkemizin birliğine,  bütünlüğüne ve sınırlarına yapılacak her türlü müdehalede Sayın Cumhurbaşkanımız  'Bir gece ansızın gelebiliriz' dedi. İşte o gece dün geceydi. Operasyon  Cumhurbaşkanımızın başkomutanlığında devam ediyor. Rabbim Mehmetçiklerimize  yardım eylesin, sağlıkla, sıhhatle operasyonlarını tamamlamayı ve yurda dönmeyi  nasip eylesin. En büyük hassasiyetimiz, o bölgedeki sivil vatandaşlarımızın can  güvenliğini koruyarak, terör örgütleriyle mücadele etmek. Yüce Rabbim  Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun."


Malatya Valisi Ali Kaban ise ilçeye kazandırılan doğalgazın hayırlı  olmasını diledi.

Törene, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti  Malatya milletvekilleri Mustafa Şahin ve Nurettin Yaşar ile kaymakamlar, belediye  başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş  katıldı.

21.01.2018 - 16:24 | 3 PKK'lı daha yakalandı!
Zeytin Dalı Harekâtı'nda 3 PKK'lı daha yakalandı. ÖSO bileşenlerinden Feylak'uş Şam, Afrin'in kuzeybatısında yakalanan teröristlerin fotoğraflarını paylaştı.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Feylak'uş Şam, Suriye’nin Adamanlı köyünde 3 PKK’lı teröristin yakalandığını duyurdu.

Yakalanan PKK’lıların fotoğrafları sosyal medyada da paylaşıldı.

Sosyal medyada Adamanlı köyünün, Türk ordusunun ÖSO'yla yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı'nda ele geçirilen üçüncü köy olduğu da duyuruldu.

Dün de Mare çevresinde ÖSO güçleriyle çatışmaya giren en az üç terörist silahlarını bırakıp ellerini havaya kaldırmıştı.

21.01.2018 - 16:24 | Özlü: Toprak bütünlüğümüze kast eden düşmanlarla mücadelede kararlıyız
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Zeytin  Dalı Harekatı'na ilişkin, "Devletimiz, nereden, kimden gelirse gelsin, milli güvenliğimize ve toprak bütünlüğümüze kast eden düşmanlara karşı mücadelede kararlıdır." ifadesini kullandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yazılı açıklamasında, Türk Silahlı Kuvvetlerince, terör örgütü  PYD/PKK'nın işgal ettiği Suriye'nin Afrin bölgesine yönelik olarak başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nı değerlendirdi.


Harekatın, hukuki, siyasi, ahlaki ve askeri açıdan doğru ve haklı  olduğunu belirten Özlü, "Devletimiz, nereden, kimden gelirse gelsin, milli  güvenliğimize ve toprak bütünlüğümüze kast eden düşmanlara karşı mücadelede kararlıdır. Türkiye, bu harekatı yaparken, meşruiyetini kendi bekasından, kendi  haklı güvenlik gereksinimlerinden almaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Özlü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın günlerdir ABD ve NATO'yu  uyardığını, ülkenin milli güvenliğine ve coğrafyanın taşıdığı risklere dikkat  çektiğini anımsatarak, "Üyesi olduğumuz NATO ve ABD, ülkemizin güvenliği söz  konusu olduğunda üç maymunu oynamaktan vazgeçmelidir. Türkiye, oyalanacak,  ötelenecek bir ülke değildir." ifadesini kullandı.

Bakan Özlü, şunları kaydetti:

"PKK'ya, PYD'ye ve diğer tüm Türkiye düşmanlarına dostluk edenler,  öyle ya da böyle bizim düşmanımızdır. Bize düşmanlık edenleri, hangi maskenin  arkasına saklanırlarsa saklansınlar, biliriz, tanırız. PKK'yı, PYD ile perdeleyip  meşrulaştırmaya çalışanlar, bu tutumlarını derhal gözden geçirsinler. Bu örgütler  herhangi bir argümanla örtülemeyecek kadar açık bir şekilde bizim düşmanımızdır.  Onlarla gerekirse kıyamete kadar mücadeleye yeminliyiz. Terör ordusunu, başka  kılıflara sarıp sarmalayarak bize yutturmaya çalışanlar boşuna uğraşmasınlar,  yutmayız ve gereğini yaparız. Türkiye'nin dün başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu,  işte o halin gereğidir.

Operasyon, NATO ve ABD için bir güven ve samimiyet testidir. NATO ve  ABD kimin yanındadır? Uluslararası hukuk dahil olmak üzere, hiçbir biçimde meşru  olmayan PKK ve PYD'nin yanında mı, yoksa dost ve müttefik ülke Türkiye'nin  yanında mı? Ya teröristlerle birlikte olacaklar ya da Türkiye'nin haklı  tezlerinin yanında yer alacaklar. Beklentimiz, doğru olanı yapmaları, ne pahasına  olursa olsun bir terör devletine izin vermeyecek Türkiye'nin yanında olmalarıdır.  Zeytin Dalı Operasyonu'nda Allah kahraman ordumuzu muzaffer eylesin. Dualarımız Mehmetçiklerimizle beraberdir. Allah yar ve yardımcıları olsun."


 

 

21.01.2018 - 16:23 | TSK bölgenin Kandil'i Parsa Dağı'nı vuruyor!
Sınır birlikleri tarafından Afrin'e uzanan kaçış tünelleri açıldığı ileri sürülen Parsa Dağı'nda belirlenen mevzi ve hedefler vuruluyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) bağlı top ve tank birlikleri, operasyon öncesinde PKK'lı teröristlerin Afrin'e kaçış amacıyla araçların geçebileceği büyüklükte tünel kazdığı iddiası ile gündeme gelen Parsa Dağı'nı vuruyor.

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı çevresinde konuşlu bulunan tank ve topçu birlikleri tarafından Kilis'in karşısında bulunan Suriye'nin Azez kentinin kuzeyindeki Parsa Dağı ateş altına alındı. Yapılan atışların ardından Parsa Dağı'ndan dumanlar yükseldi.


Türkiye'nin olası Afrin operasyonuna karşı PKK'nın Parsa Dağı'ndan Afrin'e uzanan içerisinden araçların da geçebildiği dev tünel inşa edildiği ileri sürülmüş, 8 bin teröristin bulunduğu Afrin'e Kandil'den çok sayıda üst düzey PKK'lının gönderildiği ve şehirde tuzaklamalar yapıldığı iddia edilmişti.

PYD/YPG'nin eğitim kampının da bulunduğu belirtilen Parsa Dağı, bölgenin Kandil'i olarak değerlendiriliyor.

21.01.2018 - 16:00 | Genelkurmay Başkanı Suriye sınırında!
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet  komutanlarıyla Hatay'da Zeytin Dalı Harekatı'na katılan birliklerde denetleme ve  incelemelerde bulunuyor.


Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Orgeneral Akar,  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı  Koramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz  Hatay'a gitti.

Orgeneral Akar ve kuvvet komutanları, Zeytin Dalı Harekatı'na katılan  birliklerde denetleme ve incelemelerde bulunuyor.

21.01.2018 - 15:43 | İncirlik'ten 'Kaplan' havalandı!
Türk Hava Kuvvetleri'nin Balıkesir'deki 9. Ana Jet Üs Komutanlığında 1948 yılında av-bombardıman rolünde kurulan, kaplan simgeli 192. Filo'ya (Tiger Filo) ait 1 savaş uçağı İncirlik Üssü'ndeki hangarlardan çıkıp pist başı yaptı. Renkli görüntüsü ve üzerindeki yüklü bombalarla dikkat çeken uçak, havalanıp, Suriye sınırına doğru uçtu.

TSK'nın dün başlattığı Afrin'deki 'Zeytin Dalı Harekatı' sürerken Adana'daki İncirlik üssünden dikkat çeken görüntüler geldi. İncirlik'teki 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda bazı Türk savaş uçakları üstten kalkış yaparken, bazıları da pistte hazır bekletildi.

Türk Hava Kuvvetleri'nin Balıkesir'deki 9. Ana Jet Üs Komutanlığında 1948 yılında av-bombardıman rolünde kurulan, kaplan simgeli 192. Filo'ya (Tiger Filo) ait 1 savaş uçağı İncirlik Üssü'ndeki hangarlardan çıkıp pist başı yaptı. Renkli görüntüsü ve üzerindeki yüklü bombalarla dikkat çeken uçak, havalanıp, Suriye sınırına doğru uçtu.


Öte yandan askeri kargo uçaklarının üsse geliş ve gidişleri de sürüyor.

 

 

21.01.2018 - 14:52  |  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin'e bakıp teröristlerin nasıl kaçtığını görüyorum!
Bursa'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonu ile ilgili olarak kısa sürede bitirileceğini belirterek "Afrin'e  bakıyorum PYD, PKK terör örgütünün şu anda nasıl kaçtıklarını görüyorum. Onlar kaçacak mehmetçiğim, bizler hep birlikte kovalayacağız. Şimdi kara harekatı devam ediyor durmak yok" dedi. KCK ve HDP'nin çağrısına da çok sert tepki gösteren Erdoğan, "Ey HDP-PKK-KCK şu anda her yerde takip ediliyorsunuz" ifadesini kullandı.


Partisinin Kadın Kolları Kongresi'ne katılmak için  Bursa'ya gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Tofaş Kapalı Spor Salonu'ndaki Kadın Kolları Kongresi öncesinde  meydanada otoplanan binlerce kişiye seslendi.  "Çok kısa sürede bu operasyonu tamamlayacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

Afrin'e  bakıyorum PYD, PKK terör örgütünün şu anda nasıl kaçtıklarını görüyorum. Onlar kaçacak mehmetçiğim, bizler hep birlikte kovalayacağız. Şimdi kara harekatı devam ediyor durmak yok.


NEREDE OLURSANIZ OLUN TAKİP EDİLİYORSUNUZ

Şimdi de bugün bazı haberler aldım KCK ve HDP sokağa çağırıyor. Diyarbakır'da şu anda kongre yapıyorlar kimseyi bulamamışlar şu anda adım adım takip ediliyorsunuz.

 


 

21.01.2018 - 14:51  |  Bakan Soylu: Ordumuza başarılar diliyoruz, evlatlarımızın kılıcı keskin olsun
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesine başlattığı “Zeytin Dalı Harekatına” ilişkin, “Gerçek huzuru tesis etmek için operasyona başlayan TSK’ya başarılar diliyoruz. Evlatlarımızın kılıcı keskin olsun” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Siirt Merkez İlçe Teşkilatı 6’ncı olağan kongresine katılmak ve bir dizi ziyarette bulunmak amacıyla kente geldi. İlk olarak, valiliği ve Jandarma Komutanlığını ziyaret eden Soylu, ardından 14 Eylül Kapalı Spor Salonunda düzenlenen kongreye katıldı. Soylu, kongrede yaptığı konuşmada, TSK’nın Suriye’nin Afrin bölgesinde başlattığı “Zeytin Dalı Harekatı”na ilişkin açıklamalarda bulundu.


Afrin’de dün itibariyle, insanlığın ve medeniyetin namusunu kurtarmak, sözde değil doğru, dürüst ve gerçek huzuru tesis etmek amacıyla operasyon başlatıldığını belirten Soylu, “Türk Silahlı Kuvvetlerimize, kahraman ordumuza, evlatlarımıza başarılar diliyoruz. Milletimizin duası ordumuzla beraberdir. Eller bu sabah Türkiye’nin her yerinde semaya açıldı. Bu gece sabahlara kadar Fatihalar, Fetih sureleri okundu. Evlatlarımızın kılıcı keskin olsun. Etrafımızda dış güçler tarafından desteklenen şer şebekelerini ellerinin tersiyle itsinler ve boğabilsinler diye dua edelim. Allah evlatlarımızı muhafaza eylesin, ayaklarına taş değmesin” dedi.

Kongreye, AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Vali Ali Fuat Atik, Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Karataş, AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu ve partililer katıldı.

 

21.01.2018 - 14:35  |  Zeytin Dalı harekatı ile ilgili sosyal medyada PKK propagandası yapanlara 5 ilde soruşturma
Ankara, Van, Diyarbakır, Mardin ve Muş Cumhuriyet Başsavcılıkları, TSK'nın yürüttüğü "Zeytin Dalı Harekatı"yla ilgili, sosyal medyada PKK lehine propaganda yapan ve gerçek dışı bilgi paylaşanlara yönelik soruşturma başlattı.


TSK'nın, hudut güvenliği ve  bölgede istikrarı sağlamak amacıyla Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde, PYD/PKK ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla başlattığı  Zeytin Dalı Harekatı'nın ardından, sosyal medya hesaplarından terör örgütleri  lehine propaganda yapanlar takibe alındı.

Ankara, Van, Diyarbakır, Mardin ve Muş Cumhuriyet Başsavcılıklarının  yaptığı çalışmaların ardından terör ve terör örgütleri lehine paylaşımlarda  bulunanlar ile harekatla ilgili gerçek dışı bilgileri aktaranlara yönelik  soruşturma başlatıldı.


Başsavcılıklar, Afrin'de çekildiği ileri sürülen ve gerçeği  yansıtmayan fotoğraf paylaşımlarını da incelemeye aldı.

Van Erciş Cumhuriyet Başsavcılığının Zeytin Dalı Harekatına yönelik  sosyal medyada başlatılan kirli propagandada kullanılan ve 2016'da çekilen yaralı  çocuk fotoğrafı paylaşımı da başsavcılıkların yürüttükleri soruşturma arasında  yer aldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca bir kişi hakkında gözaltı kararı  verildi.

Muş Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında ise bir  kişi gözaltına alındı.

 

21.01.2018 - 14:21  |  Askerleri böyle uğurladılar! Duygulandıran anlar...
TSK, Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütü PYD/PKK tarafından işgal edilen alanlara yönelik dün başlattığı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında askeri birliklere takviye olarak gönderilen obüs ve tanklar Hatay'daki sınır birliklerine konuşlandırıldı. Vatandaşlar, görevli personele sevgi gösterisinde bulundu.


ÖSO güçlerinin Afrin'e sevkiyatı sürerken Türk Silahlı Kuvvetleri de sınıra yığınak yaptı.  Hassa ilçesinden askeri araçların geçişi sırasında sokağa dökülen vatandaşlar, alkışlar, ıslıklar ve tezahüratlarla moral verip sevgi gösterisinde bulundu. Tanklardaki askerler de vatandaşlara aynı şekilde alkışlarla ve el sallayarak karşılık verdi. Kalabalıktan bazıları ellerindeki Türk bayraklarını sallarken, bazıları da konvoyun geçişini cep telefonlarıyla sosyal medya hesaplarından canlı yayınladı.


Asker sevkiyatı da gece boyunca sürdü. Çekicilere yüklü tanklar, güvenlik önlemleri arasında Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na geldi. Tankları taşıyan çekiciler, güvenlik önlemleri arasında Suriye'nin Azez ilçesine geçti. Hassa ilçesinin Yalangöz mevkine sabah saatlerinde gelen tank ve zırhlı araçlar  da Suriye'ye geçti.


21.01.2018 - 14:21  |  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Teröristlerin tamamı temizlenecek!
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,"Türkiye, dün başlattığı Zeytin Dalı harekatı ile Afrin'de bu teröristleri nasıl temizlemeye başladıysa Suriye'nin diğer bölgelerinden de Irak'tan da ve Türkiye'nin dağlarından da bu teröristlerin tamamen temizlenmesi gerek" dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi  ile Bağdat'ta Irak Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'ndaki görüşmelerinin ardından  ortak basın açıklaması yaptı.

 Bağdat'ta bulunmaktan ve Iraklı mevkidaşı Caferi ile bir araya  gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çavuşoğlu, iki ülkeyi ve bölgeyi  ilgilendiren konular hakkında samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.  Çavuşoğlu, "DEAŞ'a karşı elde edilen zafer için Sayın Caferi'nin  nezdinde Irak halkına Türk halkının tebriklerini ilettim. DEAŞ ile mücadele  döneminde olduğu gibi DEAŞ sonrası Irak'ın yeniden imarı konusunda da Irak'ın en  büyük destekçisi, kardeşi olan Türkiye'dir. Tüm imkanlarımızla kardeş Irak'ın  yanında olmaya devam edeceğiz." diye konuştu.


 Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğü, siyasi birliği ve egemenliğine  en güçlü şekilde destek vermeye devam edeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Erbil  tavsiyelerimizi dinlemedi, bir referanduma gitti. Eminim bu referandumun nasıl  bir yanlış adım olduğunu kendileri de idrak etti. Burada herkesin Irak  Anayasasına Irak kanunlarına ve anayasa mahkemesinin verdiği kararlara saygı  duyması gerek. Aranacak bir hak varsa, onun yeri Bağdat'tır, başka yer değildir."  dedi.

 Türkiye'nin, Irak'taki diyalog sürecinin kolaylaştırılması ve  neticelendirilmesi için her türlü katkıyı vermeye hazır olduğunu vurgulayan  Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Irak'ın DEAŞ terör örgütünden temizlenmesi önemli. Ama Irak'ın tüm  terör örgütlerinden temizlenmesi de aynı şekilde çok önemlidir. Özellikle PKK  terör örgütünün de Irak'tan tamamen temizlenmesi gerekiyor. DEAŞ, PKK, YPG, KCK,  PJAK bunların ideolojileri farklı da olsa hepsi terör örgütüdür, hepsinin amacı  aynıdır. Bunlar Irak'ı, Suriye'yi, Türkiye'yi, İran'ı bölmek istemektedir.  Türkiye, dün başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu ile Afrin'de bu teröristleri nasıl  temizlemeye başladıysa Suriye'nin diğer bölgelerinden de Irak'tan da ve  Türkiye'nin dağlarından da bu teröristlerin tamamen temizlenmesi gerek. Biz  Irak'ın PKK'dan temizlenmesi için Irak yönetimine daha önce Sayın İbadi'nin  Ankara ziyaretinde de vurguladığımız gibi her türlü desteği vereceğiz."

Türkiye-Irak ilişkilerini daha fazla geliştirmek istediklerini  belirten Çavuşoğlu, DEAŞ ve diğer sorunlar nedeniyle geçen yıllarda düşen ikili  ticaret hacminde son dönemde artış olduğunu, ancak bu artışın gerçek potansiyele  uygun bir hedefe ulaşmasını arzu ettiklerini söyledi. İş birliği konularını değerlendirmek, yeni anlaşmalar yapmak için  Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği Konseyi Toplantısının dördüncüsünü en kısa  zamanda düzenlemek istediklerini belirten Çavuşoğlu, iki ülke arasında Karma  Ekonomik Komisyonu Toplantısı'nın da şubat ayında yapılmasının planlandığını  vurguladı.

 İki ülkenin su konusunda sorunu olmadığını düşündüğünü vurgulayan  Çavuşoğlu, "Ilısu Barajı'na su doldurma çalışmalarını 1 Haziran sonrasına  erteledik. Keza yine Irak'ın talebi üzerine Irak'a verilecek suyun saniyede 90  metreküpe çıkarılması konusunda mutabakat sağladık. Su gibi Cenab-ı Allah'ın bize  bahşettiği tüm nimetleri kardeş Irak halkıyla her zaman paylaşmaya hazırız." diye  konuştu.

21.01.2018 - 14:20  |  Abdullah Ağar duyurdu: Korkunun böylesi!
Güvenlik ve terör uzmanı Abdullah Ağar, Afrin’e yaklaşık 700 kilometre uzaklıkta bulunan, PKK kontrolündeki bir karakolun beyaz bayrak çektiğini bildirdi.


Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı adım adım zafere doğru ilerlerken, güvenlik ve terör uzmanı Abdullah Ağar, terör örgütü PKK’nın korkusunu Twitter hesabında gösterdi.

Ağar’ın paylaşımına göre, bölgeye yaklaşık 700 kilometre bulunan ve PKK’nın kontrol ettiği bir karakola beyaz bayrak çekildi.

 

21.01.2018 - 14:14  |   PKK/PYD'nin elindeki ilk köy alındı...
Afrin harekatından gelen son dakika bilgilere göre Özgür Suriye Ordusu operasyon kapsamında ilk köyü ele geçirdi. Afrin'in Şinkal köyü PKK'dan alınan ilk köy oldu.


Kara harekatı kapsamında sınırı geçen Türk askerinin ilk görüntülerin ardından bölgeden flaş bir haber daha geldi. Afrin'in Şinkal köyü PKK'dan alınan ilk köy oldu.  Bilindiği üzere Başbakan Yıldırım, Türk askerinin saat 11:05'ten itibaren Gülbaba mevkiinden kara harekatına başladığını belirtmişti.

Yıldırım, harekatta şu ana kadar yaralı askerin bulunmadığı bilgisini verdi.

Şu ana kadar Afrin'in Türkiye'ye bakan Kürt Dağı bölgesinden 7-8 kilometrelik bir ilerleme sağlandı. Şu anda ikinci hamlenin hazırlıklarının yapılıyor.

21.01.2018 - 14:06 |  Vatandaşları sokağa çağıran DTK Başkanı Leyla Güven hakkında soruşturma başlatıldı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Afrin’e yönelik operasyonun başlamasının ardından yaptığı açıklamada, vatandaşları sokağa çağıran Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Leyla Güven hakkında, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

 

 

21.01.2018 - 13:55 | BBP'den Afrin açıklaması: Harekatın sonuna kadar yanındayız!

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Afrin harekatına destek vermek Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olan her kişinin görevidir, BBP olarak düşmana, düşman denilerek, yapılan her hareketin, harekatın, hamlenin sonuna kadar yanındayız." dedi.

Destici, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Suriye'nin kuzeyinde uzun bir süredir PKK'nın uzantısı YPG ve PYD'nin, CENTCOM (ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı) desteğiyle kendisine bir alan açmaya, oraya yerleşmeye ve hayalindeki bir terör devletini kurmaya çalıştığını belirtti. 

Türkiye'nin, uzun zamandır ABD'ye bunu kabul etmeyeceğini, bu duruma müsaade etmeyeceğini YPG, PYD'nin de aynen DEAŞ, PKK gibi terör örgütü olduğunu ısrarla söylediğini vurgulayan Destici, şöyle devam etti: 

"Sadece ABD'ye değil, bunu Rusya, İran ve o bölgedeki bütün koalisyon güçlerine anlattı. Fakat ne yazık ki ne ABD ne de Rusya PKK, YPG, PYD'yi desteklemeden, onu silahlandırmaktan, alan açmaktan geri durmadı. Türkiye'nin artık sabrının tükendiği noktaya gelindiğinde de Türkiye açık ve net olarak bizzat Cumhurbaşkanı tarafından müdahale edileceğini buna müsaade edilmeyeceğini ve Türkiye'nin bu hususta hiç kimsenin gücünü ve kararını sınamaması gerektiğini de çok kararlı bir şekilde ifade etti. Fakat buna rağmen ABD, YPG'ye destek olmaya devam etti. En nihayetinde dün Afrin operasyonu başladı. Öncelikle bu operasyonun devletimiz, ülkemiz, milletimiz ve kardeş coğrafyamız, Suriye için hayırlara vesile olmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum. Kahraman ordumuza başarılar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcıları olsun ve onları muzaffer kılsın." 

- "Afrin harekatı uluslararası hukuka uygun" 
Destici, Afrin'e yönelik harekat ile birlikte bütün dünyanın Türkiye'nin ciddiyetini, kararlılığını ve gücünü gördüğüne dikkati çekti. 
Destici, şu ifadelere yer verdi: 

"Türkiye'nin sınanacak ya da test edilecek bir ülke olmadığını, Türkiye'nin istediği anda, istediği noktalara operasyon yapabileceğini ve bölgemizde Türkiye'nin 'Evet' demeyeceği, onaylamayacağı, kabul etmeyeceği hiçbir planın veya projenin de uygulanamayacağını göstermiş oldu. Türkiye bunu hangi gerekçelere dayandırarak yaptı? Buraya da baktığımız zaman Türkiye'nin bu Afrin harekatının tamamen uluslararası hukuka da uygun, meşru olduğunu da altını çizerek ifade etmek istiyorum. Türkiye hem uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını hem BM Güvenlik Konseyi'nin terörle mücadeleden kaynaklanan haklarını, BM ana sözleşmesinde yer alan meşru, müdafaa hakkını kullanarak ve bütün bunları yaparken de Suriye'nin toprak bütünlüğünde gözü olmadığını, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı göstererek bunu yaptığını ilan etti." 

- "Harekatı başlatan hükümeti tebrik ediyorum" 
Destici, Türkiye'nin daha önceden Suriye'deki etnik ve mezhebi temelli bir bölünmeye asla ve kata müsaade etmeyeceğini çok güçlü şekilde dile getirdiğini aktardı. 

Türkiye'nin, CENTCOM-PKK iş birliğinde güneyinde bir terör devleti kurulmasına asla ve kata müsaade edemeyeceğine işaret eden Desteci, şu görüşlere yer verdi: 

"Bu tehdidi ve tehlikeyi ortadan kaldırma adına dün başlayan bugün kara harekatıyla devam eden Afrin harekatına destek vermek Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olan her kişinin görevidir, BBP olarak düşmana, düşman denilerek, yapılan her hareketin, harekatın, hamlenin sonuna kadar yanındayız. Bu sadece bizim değil, her Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşının da boynunun borcudur. BBP başından itibaren Suriye'nin kuzeyinde ya da Irak'ın kuzeyinde PKK, PYD, YPG gibi hiçbir terör varlığına müsaade edilmemesi gerektiğini ve dolayısıyla da bu anlamda her türlü harekatın yapılması gerektiğini ve bunu da sonuna kadar desteklediğini ifade etmişti. Bu harekatın başlamasından dolayı büyük bir memnuniyet duyuyorum. Harekatı başlatan hükümeti de tebrik ediyor ve destekliyorum. İnşallah darısı Mümbiç'e, Sincar'a diyorum."

- "İnşallah bir şehit olmadan bu operasyon tamamlanır" 

Destici, bütün dünyanın ve Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin haklı bir operasyon gerçekleştirdiğini bildiğini vurguladı. 
Türkiye'nin kararlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve büyük Türk milletinin gücü karşısında hiç kimsenin duramayacağını ve herkesin geri adım atacağını belirten Destici, şunları kaydetti: 

"Hem ABD'nin şu anki bu operasyondan sonra yaptığı açıklamalar, Rusya'nın birliklerini Afrin'den başka bir yere kaydırması işte bizi haklı çıkardı. Türkiye'nin kararlılığı karşısında kimsenin bölgede direnemeyeceğini ve bölgede Türkiye'ye rağmen bir plan kuramayacağını da bütün dünya bu vesileyle görmüş oldu. Operasyonu haklı bularak destekleyen Avrupa ülkeleri ve diğer dünya devletlerini de Türk-İslam coğrafyasındaki kardeş ülkelerimize de teşekkür ediyorum. Temennimiz ve dileğimiz odur ki inşallah birilerin rüyaları, hülyaları hevesleri kursağında kalır ve inşallah bir şehit olmadan bu operasyon tamamlanır. Mehmetçiğimiz de sağ ve salim bir şekilde operasyonu tamamlar ve diğer operasyonlara da başlar inşallah." 

- "BBP, ittifakın içinde ve yanındadır" 
Destici, bir gazetecinin "seçim ittifakına" yönelik soruna ise şu yanıtı verdi: 
"Önümüzdeki seçimlerle ilgili milli ve yerli olanların, milliyetçilerin ve maneviyatçıların, daha da açık ifadeyle AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi arasında başlayan ittifak görüşmelerinin yanında, içinde olduğumuzu ve sonuna kadar da bu ittifakın yanında duracağımızı, BBP'nin bu ittifakın içinde yer alacağını ifade ettik. BBP, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi arasında başlayan ve sürdürülen bu ittifak çalışmalarının yanında, içindedir. Dolayısıyla BBP bu ittifakın içinde yer alacaktır Allah'ın izniyle."

 

 

21.01.2018 - 13:23 | Tezcan "Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili olarak, "Bu harekatın millet olarak arkasında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi açıklıyoruz" ifadelerini kullandı.CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, "Bu harekata desteğimiz tamdır. Allah milletimize, askerimize yardımcı olsun" dedi.Tezcan "Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili olarak, "Bu harekatın millet olarak arkasında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi açıklıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

21.01.2018 - 13:16 | Harekat sona erene kadar Fetih Suresi okunacak!

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 90 bin camide yatsı ile sabah namazı öncesi ve sonrası Fetih Suresi okunmasına, Afrin'deki "Zeytin Dalı Harekatı" sona erene kadar devam edileceğini bildirdi.Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Afrin'deki "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için 90 bin camide yatsı ile sabah namazı öncesi ve sonrasında Fetih Suresi okunmasına harekat sona erene kadar devam edileceğini bildirdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Erbaş, Zeytin Dalı Harekatı dolayısıyla tüm müftülükler ile Diyanet personeline bir mesaj gönderdi. Erbaş, mesajında Türk askerinin başarısı için tüm camilerde yatsı ve sabah namazı öncesi ve sonrası Fetih duası okunmasına Zeytin Dalı Harekatı sona erene kadar devam edileceğini kaydetti. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlamasının ardından dün ülke genelindeki din görevlilerine bir mesaj göndererek tüm camilerde yatsı ve sabah namazlarında Fetih Suresi'nin okunması ve dualar edilmesi talimatını vermiş, kendisi de bu sabah Hacı Bayram Camisi'nde sabah namazı öncesinde Fetih Suresi'ni okumuştu. 

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Suriye'nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için Sivas'ta sabah namazı sonrası Ulu Cami başta olmak üzere tüm camilerde Fetih Suresi okundu, dualar edildi. Hafik ilçesindeki camilerde de Fetih Suresi okundu, dualar edildi. Programa ilçede vatani görevini yapan askerler, polisler ve vatandaşlar da katıldı. 
 

21.01.2018 - 13:06 | Hatay Valiliği, TSK'nın Afrin'e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekat' nedeniyle vatandaşların ev ve işyerlerine bayrak asılmasını istedi.

Valiliğin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle dendi:

"Ülkemizin güvenliği ve milletimizin huzurunu tehdit eden PKK/PYD/KCK ve DEAŞ terör örgütlerini bertaraf etmek üzere 20 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 17.00'de Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından Afrin'e yönelik olarak 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatılmıştır. Harekatı yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimize İlimizin maddi manevi desteğini bildirmek anlamında Hatay'ımız genelinde tüm resmi kurum, ev ve işyerlerimizde bayraklarımızın asılmasının önemli olduğu görülmüştür. Bu çalışmaya bütün Hataylı hemşerilerimizi davet ediyoruz."

 

 

Afrin harekatında (Zeytin Dalı) son durum: 153 hedef ateş altına alındı! İşte Afrin harekatında son durum ve son dakika gelişmeleri... Türk Silahlı Kuvvetleri'nin beklenen Afrin harekâtı dün başlamış, 72 savaş uçağı terör hedeflerini peş peşe vurmuştu. Türk tankları, 'Zeytin Dalı' harekatı kapsamında sabah saatlerinden itibaren sahada ilerlemeye başlayan ÖSO güçlerine destek veriyor. Askeri kaynaklar, kırsalda ciddi bir direnişle karşılaşılmadığını ve terör örgütü üyelerinin köy ve kasabalara çekildiğini belirtiyor. Öte yandan saat 11.20'de TSK'dan harekata ilişkin üçüncü açıklama geldi. Açıklamada, şu ana kadar 153 hedefin ateş altına alındığı bilgisi yer aldı.Türk Silahlı Kuvvetleri 'Zeytin Dalı' harekatı kapsamında bugün terör örgütü PKK/PYD/YPG işgali altındaki Afrin'e kara harekatı başlattı. Harekata Özel Kuvvetler, piyade birlikleri, zırhlı araçlarla birlikte ÖSO unsurları da katılıyor.

İŞGAL NİYETİ YOK

Cumhurbaşkanlığı ve hükümet kaynakları da, Türkiye’nin bölgeyi işgal etme niyeti olmadığını belirterek, “Amaç bölgede istikrarı sağlamak. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Hedef Afrin’in kontrolünün PKK’dan alınması ve ÖSO’nun orada hâkim güç haline getirilmesi” görüşünü bildirdi. TSK’nın hava harekâtından sonra ÖSO güçlerinin de Azez bölgesinden Afrine’e giriş yapmasının planlandığı öğrenildi. 
idlib güneyine inildi

KILIÇDAROĞLU’NA BİLGİ

Başbakan Binali Yıldırım harekâtın başlamasından 1 dakika önce Almanya’da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bildirdi. Yıldırım, CHP Genel Başkanı’nı Almanya’dan döndükten harekâtla ilgili bilgilendirecek.

AKAR: ŞU ANDA BİLE BAZI GAZİLERİMİZ VAR

GENELKURMAY Başkanı Orgenaral Hulisi Akar, Genelkurmay Harekat Merkezi’nde Afrin’deki ‘Zeytin Dalı’ Harekatına ilişkin açıklamada bulundu. Akar şu ifadeleri kullandı: “TSK, hudutlarımızda ve bölgede istikrarı sağlamak maksadıyla Afrin belgesinde PKK, KCK, PYD, DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek dost ve kardeş bölge halkının bunların baskı ve zulmünden kurtulmasını sağlamak üzere ‘Zeytin Dalı’ harekatını icra etmeye başlıyoruz.Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BM Güvenlik Konseyi’nin kararları, Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadele konusundaki aldığı terörle mücadeleye yönelik özel kararlar ve BM Sözleşmesi’nin 51. maddesindeki yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde fakat Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olacak şekilde bu faaliyet icra edilecektir.

SİVİL HASSASİYETİ

Harekâtın planlama ve icrasında sadece ama sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, bina, silah, araç gereç vesaire hedef alınacak. Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için de her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir. Şu anda bile bazı yaralılarımız, gazilerimiz var. Onlara da saygılarımızı, şükranlarımızı sunuyor acil şifalar diliyorum. Bu görevden de alınızın akıyla çıkacağınıza inancım, inancımız tamdır. Yolunuz, bahtınız açık olsun.”

 

Türk askeri Afrin toprakları içerisinde ilerliyor. Şu ana kadar terörist unsurlarla bir çatışma yaşanmadı. Teröristlerin köy ve kasabalara çekildiği bilgisi geliyor.

 

21.01.2018 - 12:39 | MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam'da düzenlenen MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Bahçeli, "Terör örgütü PYD/PKK'ya, Afrin'in tabut, arkasından sırayı alacak Münbiç'in mezar olması yegane ve sonuna kadar desteklediğimiz milli hedeftir" dedi.

Bahçeli şunları söyledi:

Özellikle 15 temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra artık erimiş olan siyasi kalıplarla birlik ve beraberliğimizin sürdürülemeyeceğini söylemiştik.

Hz. Mevlana'nın ifadesiyle şimdi yeni şeyler söylemek lazımdır.

Biz 7 Ağustos'ta Yenikapı'da Türkiye'nin önüne yeni bir kapının açıldığına şahitlik ettik. Türk Milleti 15 Temmuz'da kanlı işgali durdurmuş, 7 Ağustos'ta ise kalıcı uzlaşma iradesini göstermiştir.

Türkiye'yi yeni bir hükümet sistemiyle garantiye almalıydık.

AKP ile tarihi nitelikli bir işbirliği sonucunda 18 maddelik bir anayasa değişikliğinde anlaştık.Aziz Milletimiz cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine destek verdi. Türkiye düşmanları, melun fasıklar bunu hazmedemediler.

12. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı aday olması durumunda destek olma kararımızı cümle aleme duyurduk.

Niye? Çünkü Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini inşa eden partilerin seçime ittifakla girmesinin kaçınılmaz bir zaruret olduğunu kararımızı fedakarlık imbiğinde damıtarak açıkladık.


Bizde var olan Türk ve Türkiye sevdasıdır.

AFRİN OPERASYONU

Güney sınırlarımızda bir terör koridoru açma amacıyla sürdürülen şer faaliyeti, şu an için en yakın terör faaliyetidir. Suriye'deki ağır sorunların müsebbibi ABD'dir. 

Aynı anda hem dost hem düşman olmak, hangi demokratik ortaklıkla tanımlanacaktır?

Türkiye muazzam bir bir tehdit dalgasına muhataptır.

Afrin'de Ankara'nın kuyusu kazılmaktadır. Münbiç ise terör koridorunu Akdeniz'e ulaşması için son derece önemlidir.

Afrin sınır güvenliğimizin güvence altına alınması için temizlenmesi gereken bir yerdir.

PKK'lı caniler Münbiç'ten sökülüp atıldığında, hainlerin Suriye'de barınma ihtimali kalmayacaktır.

Terör örgütü PYD/PKK'ya, Afrin'in tabut, arkasından sırayı alacak Münbiç'in mezar olması yegane ve sonuna kadar desteklediğimiz milli hedeftir

ABD'nin operasyonel ortağının kökü kazınmalıdır. Suriye Demokratik Güçleri çatısı altında kamufle edilen PYD/YPG'nin hesabı görülmeli, defteri dürülmeli, şehitlerimizin aziz ruhları şad edilmelidir. Bunun başka yolu kalmamıştır. Ya Afrin yıkılsın ya da teröristler yakılsın. Ya istiklal ya ölüm, ya zafer ya da son nefere, son nefese kadar şehadet.

Milliyetçi hareket gerek görülürse binlerce gönüllüsüyle Afrin'in boğazına çökecektir. Yetmedi Münbiç'e sel gibi akacaktır.
 

 

21.01.2018 - 12.30 TSK'dan operasyona ilişkin yapılan dördüncü açıklamada, "Zeytin Dalı Harekâtı planlandığı şekilde devam etmekte olup, kara harekâtı başlamıştır" denildi.

 

21.01.2018 - 12:29 Afrin'e hava harekatı sürüyor, son olarak Diyarbakır'dan kalkan F-16'lar YPG mevzilerini vurdu!

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin 'Zeytin Dalı' harekatı kapsamında Afrin’e 72 uçakla başladığı hava harekatı dün öğle saatlerinde yeniden yoğunlaştı. Türkiye'deki diğer üslerden takviye edilen Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üssünden çok sayıda F-16 savaş uçağı havalandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin’e yönelik ’Zeytin Dalı’ harekatını, dün Adana’daki İncirlik Üssü ve Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan 72 savaş uçağıyla bombardıman yaparak başlattı. Afrin’deki PYD-YPG/PKK ve DEAŞ hedeflerine yönelik gerçekleştirilen hava saldırısına eş zamanlı olarak Kilis ve Hatay sınırlarından top atışlarıyla destek sağlandı.

Dün öğleden sonra ise Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üssünden çok sayıda F-16 savaş uçağı havalandı. Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üssünde hareketlilik sürüyor. TSK'nın Afrin'e yönelik “Zeytin Dalı Operasyonu”nun başlamasıyla birlikte dün çok sayıda F-16 savaş uçağının kalkarak, kara birliklerinin gideceği güzergahtaki terörist unsurlarını vurduğu 8'inci Ana Jet Üssünde saat 12.15'ten itibaren yeniden hareketlilik başladı. Alarm durumunun birkaç gün önce turuncudan kırmızıya geçtiği ve Eskişehir, Balıkesir ve Merzifon'dan savaş uçaklarının takviye edildiği üsten çok sayıda F-16 havalandı. Bomba yüklü olarak peş peşe havalanan savaş uçaklarının Suriye yönüne hareket ettiği görüldü. 

Hava saldırısına Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu olan 132’nci Hançer Filo da katıldı. Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda konuşlu 132'nci Hançer Filo'dan 8 adet F-16 savaş uçağı, saat 12.30'da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 'Zeytin Dalı' harekatı kapsamında Afrin'e gerçekleştirdiği hava bombardımanına katılmak için kalkış yaptı.
 

 

21.01.2018 - 12:21 | Zeytin Dalı operasyonunda terör mevzileri Çok Namlulu Roketatarlarla (ÇNRA) ateş altına alındı.Türk Silahlı Kuvvetlerince Afrin'e yönelik gerçekleştirilen ve dün başlayan Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Şu ana kadar PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri tarafından kullanılan sığınak, barınak, mühimmat deposu ve benzeri 153 hedef ateş altına alındı" denildi.

Genelkurmay açıklamasında, “Tespit edilen hedefler, kara ateş destek vasıtaları ile ateşle taarruz edilerek etkisiz hale getirilmeye devam edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Afrin’e operasyonda Çok Namlulu Roketatarlar da (ÇNRA) kullanıldı. ÇNRA’ların terör mevzilerine yönelik atışları kameralara yansıdı.

ÇNRA NEDİR?

Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi, gece ve gündüz her türlü hava ve arazi şartlarında, yüksek öncelikli hedefler üzerine görmeyerek ateşler açarak manevra birliklerine etkin ateş desteği sağlayan bir silah sistemidir. T-122, en modern alt sistemlere sahip olup 3 km’ den 40+ km’ ye kadar mesafeler dahilinde derinlikte yoğun ve etkili görmeyerek ateşler sağlar.

 

 

21.01.2018 - 12.10 | Afrin bölgesine giren TSK kara kuvvetleri unsurları, ÖSO'yla ilerliyor. 

21.01.2018 - 12:01 |  Başbakan son durumu paylaştı... '8-10 bin civarında terörist var'Başbakan Binali Yıldırım, ‘Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, “Harekat çok seri şekilde yapılacak. Afrin’deki teröristlere yapılacak her destek bu operasyonun hedefi olur” dedi. Harekatın 4 safhada yapılacağını ve 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını belirten Başbakan Yıldırım, Afrin’de 8-10 bin civarında bir terörist varlığı olduğunu ifade etti.


Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin önemli açıklamalar yaptı. İstanbul’da medya temsilcileri ile yaklaşık 1,5 saat süren toplantıda bir araya gelen Yıldırım, harekatın gerekçesinin Türkiye'nin güvenliği olduğunu anlattı, Kilis'e düşen roketleri hatırlattı. Yıldırım, harekatın 4 safhada yapılacağını da belirtti. Harekat başlamadan önce diplomatik bütün görüşmelerin yapıldığını aktaran Yıldırım, ABD’den an itibariyle muhalif bir tutum olmadığını, İran’ın harekata karşı çıkmadığını ancak bazı endişelerini belirttiğini söyledi. Yıldırım, Rusya ve İran üzerinden Suriye rejimine de bilgi verildiğini ekledi.

Afrin’de 8-10 bin civarında bir terörist varlığı olduğunu anlatan Başbakan, bölgenin yerleşik tüm terör örgütlerinden temizleneceğini, bu konuda kararlılığın tam olduğunu anlattı. Harekatın Münbiç’le devam edip etmeyeceği konusunda yorum yapmayan Başbakan, “ABD’nin bir sözü var, bu sözün yerine getirilmesini bekliyoruz” dedi.

'SAAT 11.05’TE GÜLBABA MEVKİİNDEN GİRİŞ YAPILDI'

Kara birliklerinin saat 11.05 itibariyle Gülbaba mevkiinden sınır ötesine giriş yaptığını duyuran Başbakan, 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını da ifade etti. Yıldırım, harekatın Soçi ve Astana sürecini etkilemeyeceğini de belirtti.


'HAREKAT ÇOK SERİ ŞEKİLDE YAPILACAK'

Başbakan Binali Yıldırım, “Harekat çok seri şekilde yapılacaktır. Medyayı kontrollü şekilde sınır ötesine götüreceğiz. Afrin’deki teröristlere yapılacak her destek bu operasyonun hedefi olur” dedi. Özgür Suriye Ordusunun Fırat Kalkanı Harekatı'nda önemli görevler yaptığını hatırlatan Başbakan, "Şimdi de gönüllü olarak bu birliklerden gelenler de kendi ülkelerini korumada gayret gösteriyorlar" diye konuştu. Yıldırım, Özgür Suriye Ordusunun Türk askerinin kontrolünde harekata iştirak ettiğini kaydetti. Harekatta yaralanan Mehmetçik olmadığını belirten Başbakan Binali Yıldırım, kullanılan malzemelerin büyük oranda yerli ve milli silahlar olduğunu söyledi.
 

 

 

21.01.2018 - 11.55 Medya mensuplarıyla bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı operasyonunun 4 safhada yapılacağını ve 30 kilometre derinliğinde güvenli alan oluşturulacağını söyledi.

21.01.2018 - 11.20 | TSK'dan harekata ilişkin üçüncü açıklama geldi, şu ana kadar 153 hedefin ateş altına alındığı bilgisi verildi. 
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Tespit edilen hedefler, kara ateş destek vasıtaları ile ateşle taarruz edilerek etkisiz hale getirilmeye devam edilmektedir. Bu kapsamda şu ana kadar PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri tarafından kullanılan sığınak, barınak, mühimmat deposu vb. 153 hedef ateş altına alınmış olup “Zeytin Dalı Harekâtı” planlandığı şekilde devam etmektedir. Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir."


21.01.2018 - 10.21 | Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, TSK tankları sahada ilerlemekte olan ÖSO güçlerine destek veriyor. Askeri kaynaklar, kırsalda ciddi bir direnişle karşılaşılmadığını ve örgüt üyelerinin köy ve kasabalara çekildiğini belirtiyor.

21.01.2018 - 09.50  Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bölge ülkeleri Ürdün, Irak, Lübnan, Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan büyükelçilerine bugün "Zeytin Dalı Harekatı" hakkında bilgilendirme yapılacak.

21.01.2018 - 09.38 Kılıçdaroğlu'ndan Afrin harekatı ile ilgili açıklama!HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Bugün Afrin’de çarpışan askerlerimize sadece ve sadece şimdilik şu dilekte bulunuyoruz: Allah onların yardımcıları olsun." değerlendirmesini yaptı.

Wuppertal kentinde Nebil Özgentürk'ün “56 yıllık göçün öyküsü - Bizim hikayemiz” belgeselinin gala töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, Afrin'e yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Türkiye’nin uzun yıllardır terörden büyük acılar çektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Ben şimdi burada konuşurken Afrin’de çarpışan kahraman askerlerimiz var. Biz hiçbir ülkede terör olmasını istemeyiz. Hiçbir ülkede acının kanın, göz yaşının olmasını istemeyiz.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Komşularımızla huzur içinde yaşamak isteriz, birlikte yaşamak isteriz. Bizim bütün komşularla ayrıca akrabalık, kültürel ilişkilerimiz var. Biz burada acıları paylaşırken acıları yaşayan anneler var Türkiye’de. Hiçbir annenin acı çekmesini istemeyiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin Afrin operasyonuna değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:


“Bugün Afrin’de çarpışan askerlerimize sadece ve sadece şimdilik şu dilekte bulunuyoruz: Allah onların yardımcıları olsun. Biz kendi ülkemizde kardeşçe yaşamak istiyoruz, kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Komşularımızla huzur içinde, barış yaşamak istiyoruz. Barışı, kardeşliği ve huzuru kendi topraklarımızda da komşularımızda da egemen kılacağız. Biz demokrasiyi kendi ülkemizde yaşatacağız. Bütün komşularımızla huzur içinde yaşayacağız. Yılmaz Güney’in söylediği gibi 'Ya kazanacağız ya kazanacağız’ bunun başka yolu yok.”

Orta Doğu’daki gelişmelere de değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Emperyalist güçlerin Orta Doğu’dan da çekişmesini istiyoruz. Orta Doğu’nun silahlandırılmasına da karşıyız. Orta Doğu'da akan her kan bizim kanımızdır her gözyaşı bizim gözyaşımızdır. Artık gerçekleri hep beraber haykırmak zorundayız. Barışı kendi bölgemize getirmek zorundayız. Birilerinin silahıyla kardeşi kardeşe kırdırtmamak zorundayız. Bunun mücadelesini yapmak zorundayız."

Kılıçdaroğlu'nun Afrin operasyonuna ilişkin değerlendirme yaptığı esnada bir grup davetli bu açıklamalara sözlü tepki gösterdi. Söz konusu kişilerin, CHP liderini "harekatı destekleyen sözleri" nedeniyle protesto ettiği öğrenildi.

21.01.2018 - 09.38 ÖSO'ya bağlı birliklerin Suriye'deki terör hedeflerine yönelik operasyonlarını başlatmasının ardından sınırın Kilis tarafından top sesleri duyulmaya başlandı. 

21.01.2018 - 07.49 TSK'dan yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü mensupları tarafından mühimmat deposu olarak kullanılan bir tünelin vurulma anının görüntüleri yayınlandı.  Afrin harekatında (Zeytin Dalı) son durum: 153 hedef ateş altına alındı
Görüntülerde, tünelin giriş noktasına isabet eden mühimmatın patlaması ve tünelin diğer ucundan dumanların yükselmesi görülüyor.

21.01.2018 - 03.36 |   Kilis Valiliği ’Zeytin Dalı Harekatı’nın sürdüğü Suriye sınırındaki bazı bölgeleri, 15 gün süreyle ’özel güvenlik bölgesi’ ilan etti. Açıklamada şöyle denildi: "Kilis’in merkez ilçe mülki sınırları içerisinde yer alan Akçabağlar, Demirışık, Doğançay, Tahtalı, Duruca, Beşenli köyü ile Aşağı ve Yamaç mezraları, Hacipoğlu, Süngütepe, Kocabeyli, Saatli, Güneşli, Mağaracık, Çalkaya, Bulamaçlı, Gözkaya, Gülbaba, Çerçili, Hisarköy, Deliosman köylerinde ve kırsalında, ’Zeytin Dalı Harekatı’na karşı olası terörist eylemlerden doğabilecek zararlardan vatandaşlarımızı korumak ve söz konusu terörist faaliyetlere karşı gerçekleştirilebilecek önleme harekatlarının selameti bakımından 20 Ocak Cumartesi günü saat 24.00'ten itibaren 3 Şubat Cumartesi günü saat 17.00ye kadar olmak üzere 15 gün özel güvenlik bölgesi ilan edilmiştir" denildi.


21.01.2018 - 03:17 Akşam saatlerinde harekatın başladığı Afrin'e son dönemlerin en büyük askeri sevkiyatı yapılıyor. Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinden çekilen tank, fırtına obüsü ve topçu bataryalarının da bulunduğu toplam 150 araçlık Afrin'e doğru yola çıktı.

TANKLAR SINIRI GEÇTİ

ZEYTİN Dalı harekâtında görev alacak tanklar, dün gece Kilis’ten Suriye’ye geçti. Çekicilere yüklü tanklar, güvenlik önlemleri arasında Öncüpınar Sınır Kapısı’na geldi. Tankları taşıyan çekiciler, güvenlik önlemleri arasında Suriye’nin Azez İlçesine geçti.

21.01.2018 - 02.06 TSK unsurları, Afrin'in karşısında, Suriye tarafındaki Hatay'ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinden PYD/PKK hedeflerine yoğun topçu saldırıları düzenliyor. Bu arada PYD/PKK, İdlib gerginliği azaltma bölgesinde ateşkes gözlem noktalarındaki TSK unsurlarını hedef alıyor. Bu nedenle gözlem noktasında konuşlu TSK güçlerinin örgütün saldırılarına karşılık vermek amacıyla top atışları sürüyor. Örgütün Afrin'den Azez'e saldırıları da devam ediyor. Fırat Kalkanı bölgesindeki konuşlu TSK birlikleri de terör örgütüne karşılık veriyor. ÖSO, Esad rejimiyle temas eden alan hariç Afrin bölgesini çevreleyen muhaliflerin kontrolündeki Azez ve İdlib ile Türkiye sınırındaki cephe hatlarına sevkiyatlarını sürdürüyor. PYD/PKK'nın Afrin'deki askeri hastaneyi kapattığı, teröristleri sivil hastanelerde tedavi etmeye hazırlandığı öğrenildi. Örgütün ayrıca kentin doğu ve kuzey mahallelerindeki kontrol noktalarını seyrekleştirdiği, teröristlerin sivil kıyafetlere büründüğü, bazı alanlarda araçlı devriyelerin gezdiği bilgilerine ulaşıldı. 

 

21.01.2018 - 02:11 | Bordo bereliler sınırı geçti!

Başbakan Binali Yıldırım’ın kara haraketının bugün başlayabileceğini ima etmesi ve Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan çok sayıda tank ve zırhlı aracın Azez bölgesine geçiş yapmasından sonra “Bordo Bereli” olarak bilinen Özel Kuvvetler’den bazı öncü timlerin Afrin bölgesine sızdığı öğrenildi.Özel Kuvvetler, muhtemel kara harekatında keşif yapıp hedef belirlemek, karar birliklerinin hareket edecekleri alanlardaki tehdit unsurları ve pusu imkanlarını tespit edip bertaraf etmek için Afrin böglesine sızma yaptı.

Her türlü olumsuz senaryo ve gelişmelere karşı özel eğitimden geçmiş olan Bordo Bereli timler, kara birliklerinin kullanacağı güzergahlarda nerelerin tehlikeli bölgeler olabileceğini belirleyip ön istihbarat çalışması yaptı.

21.01.2018 - 01.18 Sırada Menbiç var!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’de terör örgütü PYD-YPG’ye yönelik Afrin harekâtının sahada fiilin başladığını belirterek, “Nasıl Cerablus-El Bab hattında terör koridoruna bir hançer sapladıysak şimdi de batıdan başlayarak bu koridoru yerle yeksan edeceğiz. Afrin harekâtı sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç (Menbiç) takip edecek. Ardından da kademe kademe Irak sınırına kadar ülkemizi kuşatmaya çalışan bu terör pisliğini temizleyeceğiz” dedi. Erdoğan, partisinin Kütahya il kongresinde şu mesajları verdi:

KURSAKLARINDA BIRAKACAĞIZ

“Bugün şehit verebileceğimiz tehdidiyle bizi istiklal ve istikbal mücadelemizden geri çekilmeye, başımıza gelecekleri kabullenmeye razı edebileceklerini düşünenler varsa onlara yanıldıklarını göstermek boynumuzun borcudur. Terör örgütlerinin saldırılarıyla, darbelerle, ekonomik tuzaklarla bizi içeriden çökertemeyenlerin sınırlarımız dışından ülkemizi kuşatma heveslerini Allah’ın yardımıyla kursaklarında bırakacağız. Suriye’de kendilerince bir oyun kurgulayanlar, terör örgütünün adını değiştirerek kurnazlık yaptıklarını sanıyorlar. Bizim gözümüzde adı ne olursa olsun teröristlerden müteşekkil her türlü organizasyonun adı terör örgütüdür. Yok Suriye Demokratik Güçleriymiş yok sınır ordusuymuş, yok sınır muhafızlarıymış, yok iç güvenlik oluşumuymuş. Siz kimi kandırıyorsunuz ya. Bu örgütün adı PKK’dır, PYD’dir, YPG’dir. Hani Amerika’nın da AB’nin de terör örgütleri listesinde olan PKK var ya Suriye’de iş tuttukları örgüt işte onun ta kendisidir. Böyle olduğunu kendileri de çok iyi bildikleri halde bizi ve tüm dünyayı kandırmak için adeta 40 takla atıyorlar.

BİZİ İLGİLENDİRMİYOR


Biri diyor ki ‘Ordu kuracağız’, öteki ‘Bizim asla böyle bir amacımız yok’; bu şekilde söze başlıyor, bir başkası da ‘Sınır muhafızları oluşturacağız’ diye bir laf ediyor. Daha bunun mürekkebi kurumadan iç güvenlik oluşumu diye bir şey çıkıyor ortaya. Ya bunların birbirlerinden haberi yok ya da birinin söylediği yalanı öteki duymadığı için her biri başka telden çalıyor. Üstelik bir de ‘Bu girişimlerimiz Türkiye’yi hedef almıyor’ diyerek güya üste çıkıyorlar. Her ne olursa olsun artık onların ne dedikleri bizi hiç ilgilendirmiyor. Çünkü biz sahada ne olup bitiyor sadece ona bakıyoruz.

SİLAHLARI YAKALAMAYA BAŞLADIK

(‘Bir gece ansınız gelebiliriz’ sloganı üzerine) Geldik ve geliyoruz. Sahaya son birkaç yılda 4 bin 900 TIR ve 2 bin uçak dolusu silah, mühimmat, araç gereç yığdılar mı? Yığdılar. Biz bunların hepsini tespit ettik. Hâlâ bu silahların bir kısmını ülkemizdeki teröristlerin üzerlerinde yakalamaya başladık mı? Başladık. Öyleyse bunun daha konuşulacak neyi kaldı. Ama merak etmeyin terör örgütlerine güvenmenin ne kadar yanlış olduğunu öğrenecekler. Bu bölgede Türkiye’den başka çalışılabilecek müttefik bulamayacaklarını öğrenecekler.

KORİDORU YERLE YEKSAN EDECEĞİZ

Nasıl Cerablus-El Bab hattında yaptığımız operasyonla terör koridoruna bir hançer sapladıysak şimdi de batıdan başlayarak bu koridoru da yerle yeksan edeceğiz. Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç (Menbiç) takip edecek. Madem ki Münbiç’te bize verilen sözler şu ana kadar yerine getirilmedi öyleyse bunun gereğini yapmamıza kimsenin söyleyecek bir sözü olamaz. Ardında da kademe kademe Irak sınırına kadar ülkemizi kuşatmaya çalışan bu terör pisliğini temizleyeceğiz. Burada bir hususun altını özellikle çizmek istiyorum. Bizim Suriye’nin toprak bütünlüğüyle, bağımsız ve müreffeh geleceğiyle, Suriye halkının demokratik talepleriyle ilgili en küçük menfi bir düşüncemiz yoktur. Şu ana kadar 100 bine yakın Suriyeli muhacir evlerine döndü. Aynı güzel gelişme niçin İdlib’de Afrin’de Münbiç’te diğer bölgelerde yaşanmasın, şimdi onu yapmaya çalışıyoruz.

HEPSİNİN SONU AYNI OLACAK


Suriye’de kimler işgalcidir bunu size açıklayayım mı? Suriye halkını çoluk çocuk demeden katleden herkes işgalcidir. 1 milyona yakın Suriyeliyi katledenlerden daha büyük işgalci olur mu? Bu ülkede ele geçirdikleri her yerde baskıyla, tehditle, hatta infazla kendine alan açmaya çalışan teröristler işgalcidir. Suriye’de işgalciler bu ülkenin tarihini, kültürünü, medeniyet birikimini yok etmek için yemin etmiş olan terör örgütleri ve onların destekçileridir. Bu örgütün adı dün DEAŞ’tı bugün PYD’dir, hepsi aynıdır. İnşallah hepsinin sonu da aynı olacaktır. Şimdi de terör koridorunu devreye sokmaya çalışıyorlar. Oradan da hiçbir yere varamayacaksınız. Evelallah bunun da üstesinden geliriz. Buradan sesleniyorum... Ey FETÖ, ne kadar kaçacaksın; bu Amerika sana ne kadar bakacak? Bir yere kadar bakacak ondan sonra kirli mendil olarak kapıya atacak, yapacak. ‘Ben seninle mi uğraşacağım ya’ diyecek, o günler yakın. Aynı şey Batı için de geçerli. Onlarda oyun bitmeyebilir ama bizde bu iman inanç cesaret olduğu müddetçe hepsi de bize evelellah vız gelir.

21.01.2018 - 00:39 | Afrin’in içinden ilk görüntüler geldi!Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı" sonrasında Mehmetçiğin vurduğu Afrin’in içerisinden ilk görüntüler geldi.İHA'nın aktardığına göre Afrin’in içinden çekilen görüntülerde terörist PKK-PYD'li militanların kullandığı askeri nitelikteki noktaların çoğunun boşaltılmış durumda olduğu dikkatleri çekiyor.

Edinilen bilgilere göre militanların sivil gibi davranıp şehirde araçlarla devriye attığı belirtiliyor.İHA'nın aktardığına göre Afrin’in içinden çekilen görüntülerde terörist PKK-PYD'li militanların kullandığı askeri nitelikteki noktaların çoğunun boşaltılmış durumda olduğu dikkatleri çekiyor.

Edinilen bilgilere göre militanların sivil gibi davranıp şehirde araçlarla devriye attığı belirtiliyor.

 

 

21.01.2018 - 00:36 |Afrin çıkışı: Kimse hafife almasın!

Başbakan Binali Yıldırım, Afrin operasyonunun amacının Türkiye’ye yönelik terör saldırılarını ortadan kaldırmak olduğunu belirterek, “En önemlisi ülkemizin güney illerindeki can ve mal güvenliğini teminat altına almaktır. Kimse bu durumu hafife almasın” dedi. Yıldırım, Zonguldak 6. Olağan Kongresi’nde özetle şunları söyledi:YİNE KARAYA OTURACAKLAR

“Aramıza ayrılık tohumları ekmek isteyenleri kazdıkları kuyuya düşüreceğiz. Hak ettikleri cezayı vereceğiz. O elleri kırdık bundan sonra da kırarız. Vatandaşımızın hukuku da huzuru da bizim teminatımız altındandır. Hiçbir karanlık örgüt kardeşlik hukukumuza asla zarar veremeyecek. Yalanla, dolanla, iftira ile siyaset gemisini yürütmeye çalışanlar bugüne kadar karaya oturduğu gibi yine oturacaklar. Bu heyecana ortak olmayanlar yine yaya kalacak.

ZULÜM SONA ERSİN DİYE

Gerek sınır içinde gerek dışında memleketimizin milletimizin huzurunu bozan, kardeşliğine zarar veren hiçbir terör oluşumuna müsaade etmeyeceğiz. Bugün güney sınırımızda yeni oyunlar sahneleniyor. Bir yandan güya müttefikimiz olan ülkeler bize söz üzerine söz veriyor. Diğer yandan bölgeye PKK, PYD, DEAŞ’ı terör örgütlerini yerleştiriyorlar. Türkiye terör örgütlerine göz yumar mı? O zaman Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi ‘Gereğini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz’. Bunu neden yapıyoruz? Oradaki PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerinin yarın daha büyük belaları başımıza sarmaması için yapıyoruz. Afrin’de yaşanan acıların Araplara, Kürtlere, sivil halka zulüm ve baskısının sona ermesi için yapıyoruz. Bu terör örgütü diyor ki ‘Kürtlere yönelik Türkiye operasyon yapıyor.’ Külliyen yalan. Bakın Afrin’de PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerinin baskısından, zulmünden bu toprakları terk eden 350 bin Türk kardeşimiz Türkiye’ye sığındı, canını kurtardı. İşte bu operasyonun amacı, bu alçakların bölgede yaptığı zulmü ortadan kaldırmak ve ülkemize yönelik terör saldırılarını da tamamen sonlandırmaktır. Amacımız Suriyeli kardeşlerimizin işgal edilen topraklarına tekrar dönmesini sağlamaktır. En önemlisi de ülkemizin güney illerindeki can ve mal güvenliğini teminat altına almaktır. Kimse bu durumu hafife almasın bizim için söz konusu vatandaşsa gerisi teferruattır”. 

KİT’LER DE KADROYA ALINACAK


“TAŞERONLARLA ilgili problemi çözdük. 1 milyon kardeşimize de iş, aş, kadro sağladık. KİT’lerdeki arkadaşlarımız var. Bunların sorununu da hallediyoruz. Mesela Kömür İşletmesi’ne veya Devlet Demiryolları’na kadro tahsis edeceğiz, bu kadrolara öncelikli olarak yıllardan beri taşeron alt yüklenici bünyesinde çalışan arkadaşlarımız geçiş yapacak.

 

20.01.2018 - 23:36 |Afrin'de bombalama anları böyle görüntülendi.Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) jetlerinin Afrin'de başlattığı 'Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik çok sayıda PKK/PYD-YPG hedeflerini vuruldu. İhlas Haber Ajansı (İHA)'nın haberine göre, Afrin'de sıcak çatışma anları ise saniye saniye görüntülendi.Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ hedeflerine karşı Türkiye'nin başlattığı Zeytin Dalı operasyonu için bugün düğmeye basıldı. Kritik hedefler vuruluyor. 

İHA'nın geçtiği habere göre, 'Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik çok sayıda PKK/PYD-YPG hedeflerini vuruldu.

Afrin'de sıcak çatışma anları ise saniye saniye görüntülendi.
 

20.01.2018 - 23:16 |  Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Afrin operasyonu için özel açıklama!CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afrin operasyonu sonrası ilk değerlendirmesini yaptı.Kılıçdaroğlu, “Kahraman ordumuza güvenimiz tam operasyona da desteğimiz tam. Bizim için önemli olan sınırlarımızın güvenliği. Hiçbir ülke kendi sınırlarında terör örgütünün yuvalanmasını istemez. Türkiye’nin sınırlarında terör örgütünün konuşlanması hepimizin tepki göstereceği bir olaydır.Türkiye’nin temaslar neticesinde hava sahasını kullanabilmesi çok önemlidir” dedi.Kılıçdaroğlu, ayrıca Başbakan Binali Yıldırım’ın kendisini aradığını ve ayrıntılı bilgi verdiğini de söyledi.


 

20.01.2018 - 22:55 |  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye’nin YPG kontrolündeki Afrin bölgesine düzenlenen harekât ile ilgili bir mesaj paylaştı.11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afrin operasyonuyla ilgili mesaj yayınladı.Abdullah Gül, Twitter'dan paylaştığı mesajda "Allah ordumuzu muzaffer etsin, askerlerimizin yardımcısı olsun" ifadelerini kullandı.

 

 

20.01.2018 - 22:55 | İlker Başbuğ'dan Zeytin Dalı Harekatı için ilk yorum!
26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye'nin "PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere" başlattığı Zeytin Dalı Harekatıyla ilgili açıklama yaptı.

26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Zeytin Dalı Harekatı'nın başladığı dakikalarda Twitter'dan yaptığı açıklamada "Afrin Operasyonu: Rusya hava sahasını açsa da açmasa da, Türkiye Afrin’e müdahalede kararlıdır. Türk Ordusu, bu harekatı en ince detayına kadar planlayıp icra edecektir. Ordumuza güvenimiz tamdır" ifadelerini kullandı.

20.01.2018 - 22:08 | Suriye'den Kilis'e roket atıldı.Suriye'nin Afrin kentinde terör örgütü PKK/YPG mevzilerinden atılan 4 roket mermisi, Kilis'e düştü. Mermilerin 2 ev 2 işyerine isabet ettiği saldırıda 1 kadın hafif yaralandı, iki katlı bir ev de çıkan yangında zarar gördü. Saldırının ardından roketlerin atıldığı hedefler, Fırtına obüsleriyle ateş altına alındı.

Suriye'den Kilis'e roket atıldı.Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'Zeytin Dalı Harekatı'nı yürüttüğü Suriye'nin Afrin kentindeki terör örgütü PKK/YPG mevzilerinden gece saatlerinde peş peşe ateşlenen 4 roket mermisi, Kilis'e düştü. Mermiler, Ekrem Çetin Mahallesindeki 2 ev ile 2 işyerine isabet ederek patladı. Saldırıda henüz ismi öğrenilemeyen bir kadın yaralanırken, patlamayla birlikte iki katlı evde yangın çıktı. Ev ve işyerlerinin camları kırılırken, park halindeki araçlarda da hasar meydana geldi. Saldırının ardından bölgeye itfaiye, sağlık ve güvenlik görevlileri sevk edildi. Yaralı kadın, ambulansla Kilis Devlet Hastanesi'ne götürülürken, itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek söndürdü. Ev kullanılmaz hale geldi.

Gece yarısı hareketli dakikalar: Suriyeden Kilise roket atıldı

FIRTINALAR MİSLİYLE KARŞILIK VERDİ

Saldırının ardından sınır hattında konuşlu topçu birlikleri, mermilerin geldiği terör örgütü mevzilerini Fırtına obüsleriyle ateş altına aldı. Tam isabetle vurulan hedeflerin imha edildiği belirtildi.

'KORKMUYORUZ BURADAYIZ'


Olayın ardından güvenlik güçleri, olası yeni bir saldırıya karşın bölgedeki vatandaşları uzaklaştırarak önlem almak istedi. Bazı vatandaşlar, korkmadıklarını belirtti. Mahalle sakinlerinden Zeki Temir, art arda patlamalarla uyandıklarını belirterek, "Uyuyorduk, 3 patlama oldu. Yatarken herkes korkudan kaçtı. Büyük bir korku var ama korkmuyoruz buradayız. Allah'a şükür yaralımız yok" dedi.

Gece yarısı hareketli dakikalar: Suriyeden Kilise roket atıldı

VALİ: 1 YARALIMIZ VAR

Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, Belediye Başkanı Hasan Kara ile birlikte roketlerin atıldığı mahallede inceleme yapıp, güvenlik görevlilerinden bilgi aldı. Vali Tekinarslan, vatandaşlara bilgi verirken, şunları söyledi:

"Arkadaşlar herhangi bir can kaybımız yok şükür. Herhangi bir can kaybımız yok, bir yaralımız var. Her yeri dolaştık. Eve isabet edip, yangın çıkmış, itfaiyemiz yangını söndürmüş. Can kaybımız yok. Allah tekrardan esirgesin. Ne gerekiyorsa, biz de yapacağız. Bize 1 tane atana, biz 100 tane atacağız. Merak etmeyin. Bize yapılan hiçbir tehdide, saldırıya boyun eğecek değiliz. Ülkemizin de devletimizin de kararı budur. Sivil insanların üzerine bomba yağdırmaya kalkanlar, mutlaka cezasını görecek."

20.01.2018 - 21:38 |  Binali Yıldırım: Yarın kara unsurları devreye girecek!

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli ortak açıklamalarda bulundu. Başbakan Binali Yıldırım, kara unsurlarının yarın gelişmelere göre operasyona dahil olacağı bilgisini verdi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmalarından satır başları;

Belirlenen hedefler neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiş ve hava unsurlarımız vazifelerini tamamlayarak üslerine dönmüştür. Topçu ateşi ile alanın yumuşatılması faaliyetleri halen devam etmektedir. Ayrıca yarın itibariyle gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin hedefi asla ve asla Suriye'nin toprak bütünlüğüne halel getirmek değildir. Yapılan iş; güney sınırımızdan, Suriye'nin kuzeybatısından son üç yıl içerisinde ülkemize ve Fırat Kalkanı sahasına yapılan tacizler ve buradaki kayıplar, ayrıca sınır illerimizde yaşayan sivillere yönelik atakları, terör faaliyetlerini ortadan kaldırmak, bunun yanı sıra da Afrin'de yaşayan Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimizi terör örgütlerinin baskısından, zulmünden kurtarmak bu harekatın önemli hedeflerinden bir tanesidir.

Son üç yıldan beri bölgede terör örgütünün adeta zulüm seviyesi o kadar artmıştır ki 350 bin insan bölgeden göç etmek zorunda kalmıştır ve ülkemize 350 bin Kürt kardeşimiz gelip canlarını kurtararak burada yerleşmiştir. Dolayısıyla terör örgütünün 'Afrin'de Kürtleri yok etmeye yönelik bir operasyon yapılıyor' gibi kara propagandalarının asla ve asla gerçekle alakası yoktur. Yapılan operasyon, Kürtleri de Arapları da masum insanları da bu eli kanlı, bölücü terör örgütünün zulmünden kurtarmaktır.


Allah Mehmetçiğin, askerlerimizin yar ve yardımcıları olsun. Allah güçlerini, kuvvetlerini artırsın. Orada bu faaliyetleri icra eden binlerce kahramanımız şunu bilmelidir ki 80 milyon milletin duası, desteği, onların arkasındadır.

Bu harekat Türkiye'nin meşruiyetini uluslararası hukuktan, Birleşmiş Milletler kararlarından aldığı bir harekattır. Harekatın adı Zeytin Dağı Harekatıdır. Barış, huzur, esenlik getirmeyi hedefleyen bir harekattır.

Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları;

Bir yönüyle diplomasi, bir yönüyle Silahlı Kuvvetler, bir yönüyle de kamuoyunun oluşturulması konusunda iyi planlanmış bir operasyon olduğu dikkat çekmektedir.

Bu operasyon çok yönlü değerlendirildiği vakit çok önemli bir operasyondur. Adı dahi anlamlıdır, kapsamı dahi anlamlıdır.

 

20.01.2018 - 21:28 |  Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) yeni düzenleme kapsamında kamuflaj üniformalarında değişikliğe gidildi. Yeni kamuflajlar Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve komuta kademesi tarafından ilk defa Zeytin Dalı Harekatı'nın sevk ve idaresinde kullanıldı.

Genelkurmay Başkanlığınca Zeytin Dalı Harekatı'nın karargahtaki sevk ve idare ilişkin fotoğraflar paylaşıldı. Fotoğraflarda Orgeneral Akar ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal yer aldı. 

Fotoğrafların en dikkat çekici ayrıntısı ise komuta kademesinin giydiği yeni üniformalar oldu. 

Edinilen bilgiye göre, yapılan düzenlemelerin ardından TSK'da söz konusu üniformalarda değişikliğe gidildi. 

Yeni üniformalar ilk defa Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve komutanlar tarafından Zeytin Dalı Harekatı'nın sevk ve idaresinde kullanıldı. 

 

20.01.2018 19:40 | Afrin harekâtı dünyada ilk haber! 'Türk jetleri vuruyor...'
BBC'den Al Jazeera'ya, CNN International'danWashington Post'a dünyanın en önemli medya kuruluşlarında operasyon manşette. BBC Suriye'nin kuzeyinde yeni bir cephe açıldığını belirtti, Amerikan Washington Post gazetesi, 'Türkiye ABD'nin desteklediği YPG militanlarına karşı hava saldırısı başlattı' dedi.

Türkiye'nin bugün saat 17.00 itibariyle başlattığı Afrin operasyonu, dünyanın en büyük medya organlarında manşetten veriliyor.

Haberi manşetten okuyucularına aktaran Al Jazeera English, 'Afrin harekatı başladı, Türk jetleri YPG mevzilerini vuruyor' başlığını kullandı.


BBC'de de birinci haber Afrin operasyonu. 'Türk savaş uçakları saldırıyor' diyen BBC, Suriye'nin kuzeyinde yeni bir cephe açıldığını belirtti.

Gökyüzüne yükselen duman fotoğrafını ilk sayfasından veren Amerikan CNN International, 'Türk jetleri vuruyor, askeri harekat başladı' başlığıyla okuyucularının karşısına çıktı.

Amerikan Washington Post gazetesi, internet sayfasında 'Türkiye ABD'nin desteklediği YPG militanlarına karşı hava saldırısı başlattı' diyerek operasyonu duyurdu.

Alman Deutsche Welle'nin başlığı 'Afrin'e 'Zeytin Dalı' başladı' oldu.

20.01.2018 19:35 | Diyanet İşleri Başkanı Erbaş:  Camilerimizde Fetih Suresi okunacak
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Camilerimizde yatsı ve sabah namazı öncesi veya sonrası Fetih Suresi okunacak, ordumuza ve milletimize dua edilecektir" dedi.

 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı açıklamada," Vatanımızı ve huzurumuzu tehdit eden terör yapılanmalarına karşı, kahraman güvenlik güçlerimizin başlattığı Afrin/sınır ötesi harekatının zaferle sonuçlanması için bu akşam bütün camilerimizde yatsı ve sabah namazı öncesi veya sonrası Fetih Suresi okunacak, ordumuza ve milletimize dua edilecektir.
Bütün görevlilerimizden söz konusu programı icra etmelerini önemle rica ederim" ifadesini kullandı. 

20.01.2018 19:36 | Org. Akar, Zeytin Dalı Harekatı'nı bizzat buradan sevk ve idare ediyor
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nı Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki harekat merkezinden sevk ve idare ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye'nin kuzeybatısındaki  Afrin bölgesinde, "PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale  getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak  üzere" saat 17.00'den itibaren "Zeytin Dalı Harekatı" başlatıldı.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, harekat, Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Akar tarafından anbean takip ediliyor.

Orgeneral Akar, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki harekat  merkezinden Zeytin Dalı Harekatı'nı sevk ve idare ediyor.

TSK, harekat kapsamında sivillerin zarar görmemesi izin azami özen  gösteriyor. "Akıllı" mühimmatların da kullanıldığı harekatta hedefler, hassas  sistemlerle tek tek tespit ediliyor.

Harekat, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları,  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624  (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM Sözleşmesi'nin 51'inci  maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak  bütünlüğüne saygılı olarak icra ediliyor.

 

20.01.2018 18:33 | İncirlik Üssü'ne 4 Türk F-16 iniş yaptı
Adana'nın Sarıçam ilçesindeki İncirlik Hava Üssü'nde 2 Türk F-16 savaş uçağı pist başında beklemeyi sürdürürken, saat 18.10 sıralarında 4 Türk F-16 da ardı ardına İncirlik Üssü'ne iniş yaptı. Bu uçakların operasyona fiilen katılıp katılmadığı ise henüz anlaşılamadı.Öte yandan, savaş uçaklarının Afrin'deki bir televizyon vericisini vurduğu ileri sürüldü.

20.01.2018 18:25 | Bakan Çavuşoğlu'dan 'Zeytin Dalı' operasyonu açıklaması
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrin'e "Zeytin Dalı Harekatı"na ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti, kendisine yönelik her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve muktedirdir." değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye  Cumhuriyeti, kendisine yönelik her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve  muktedirdir." ifadelerine yer verdi.

Çavuşoğlu, paylaşımında "Türkiye", "BirGeceAnsızınGelirizDedik" ve  "ZeytindalıHarekatı" etiketlerini kullandı.

20.01.2018 18:11  |  Türkiye-ABD-Rusya arasında telefon trafiği
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın harekat öncesi ABD Genelkurmay Joseph Dunford ve Rusya Genel Kurmay Başkanı Valery Gerasimov'u bilgilendirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile telefon görüşmesi yaptı. ABD ve Rusya Genelkurmay Başkanları'nın Suriye konusunu ele almak üzere telefonla görüştüğü bildirildi.


Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson telefon görüşmesi yaptı. Görüşme, ABD tarafının talebi üzerine gerçekleşti.

RUS GENELKURMAY BAŞKANI ABD'Lİ MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, ABD  Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile telefonda görüştü.

TASS haber ajansının haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığından  yapılan açıklamada, Gerasimov ve Dunford’un yaptığı görüşmede, Suriye’deki durum  ve karşılıklı çıkarlarla ilgili diğer durumların ele alındığı belirtildi.


AKAR ABD VE RUS MEVKİDAŞLARINI BİLGİLENDİRDİ 

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın harekat öncesi ABD Genelkurmay Joseph Dunford ve Rusya Genel Kurmay Başkanı Valery Gerasimov'u bilgilendirdi.

20.01.2018 17:43  |  Cumhurbaşkanı resmen duyurdu: Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz" açıklamasını yaparken,Başbakan Binali Yıldırım , "TSK havadan harekata başlamıştır" dedi.

Türk savaş uçaklarının Afrin'deki PYD hedeflerini vurmasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz" dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım da, "TSK havadan harekata başlamıştır" açıklamasını yaptı.

ÇAVUŞOĞLU ABD'Lİ MEVKİDAŞIYLA TELEFONLA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson ile telefonda görüştü.  Görüşme, ABD tarafının talebi üzerine gerçekleşti.


RUS GENELKURMAY BAŞKANI ABD'Lİ MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, ABD  Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile telefonda görüştü.

TASS haber ajansının haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığından  yapılan açıklamada, Gerasimov ve Dunford’un yaptığı görüşmede, Suriye’deki durum  ve karşılıklı çıkarlarla ilgili diğer durumların ele alındığı belirtildi.

 

20.01.2018 17:43  |  Sınırda savaş uçakları bombalamaya başladı
Afrin hareketı başladı. Savaş uçakları sınırdaki hedefleri bombalamaya başladı.Operasyonun adı 'Zeytin Dalı Harekatı' olarak açıklandı

Türk savaş uçakları Afrin'de terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktasını vurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin'deki terör örgütü  PYD/PKK hedeflerine yönelik bir süredir devam eden topçu atışlarının ardından  savaş uçakları da havalandı.

Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri ile Kilis sınır hattındaki uçak  seslerinin ardından Afrin tarafından patlama sesleri duyuldu.

Afrin kırsalındaki bazı noktalardan dumanların yükseldiği görüldü.

Türk uçaklarının bölgedeki uçuşu devam ediyor.

ÖSO BİRLİKLERİ AFRİN’DE

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının gün içerisinde önceden belirlenen terör hedeflerine yönelik top atışlarının ardından Suriye'nin değişik bölgelerinden sevk edilen ÖSO mensupları, zırhlı araçlarıyla Kilis-Hatay hudut hattında ilerleyerek bazı noktalardan Afrin tarafına geçiş yaptı. ÖSO birliklerinin şu ana kadar herhangi bir direnişle karşılaşmadığı belirtildi.


AFRİN TARAFINDAN PATLAMA SESLERİ GELİYOR

Türk uçaklarının sınır hattından geçişinin ardından Afrin tarafından patlama sesleri duyuldu.

Türk savaş uçakları Afrin'de terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktasını vurdu.

 

 

20.01.2018 17:22  |  ÖSO birlikleri Afrin'de bulunan terör örgütü PYD'nin alanlarına girmeye başladı
ÖSO'ya bağlı birliklerin bir kısmı, Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği alanlara girmeye başladı

Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin bir kısmı,  Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği alanlara girmeye başladı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının gün içerisinde önceden belirlenen terör hedeflerine yönelik top atışlarının ardından Suriye'nin değişik  bölgelerinden sevk edilen ÖSO mensupları, zırhlı araçlarıyla Kilis-Hatay hudut  hattında ilerleyerek bazı noktalardan Afrin tarafına geçiş yaptı.


ÖSO birliklerinin şu ana kadar herhangi bir direnişle karşılaşmadığı  belirtildi.

20.01.2018 16:57  | Sınırda savaş uçakları bombalamaya başladı
Afrin hareketı başladı. Savaş uçakları sınırdaki hedefleri bombalamaya başladı.
 Türk savaş uçakları Afrin'de terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktasını vurdu.

Anadolu Ajansının haberde "Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri arasında sınır hattında uçak sesleri duyuluyor" denildi. Öte yandan Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin bir kısmı da terör örgütü PYD/PKK'nın Afrin'de işgal ettiği alanlara girmeye başladı.

Diyarbakır 8. Ana Jet üssünde hareketlilik başladı. Jet üssünde konuşlu bulunan uçaklardan 8 F-16 savuş uçağı tam teçhizatlı ve bomba yüklü olarak peş peşe havalanarak Suriye tarafına hareket etti. 


ÖSO BİRLİKLERİ AFRİN’DE

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının gün içerisinde önceden belirlenen terör hedeflerine yönelik top atışlarının ardından Suriye'nin değişik bölgelerinden sevk edilen ÖSO mensupları, zırhlı araçlarıyla Kilis-Hatay hudut hattında ilerleyerek bazı noktalardan Afrin tarafına geçiş yaptı. ÖSO birliklerinin şu ana kadar herhangi bir direnişle karşılaşmadığı belirtildi.

AFRİN TARAFINDAN PATLAMA SESLERİ GELİYOR

Türk uçaklarının sınır hattından geçişinin ardından Afrin tarafından patlama sesleri duyuldu.

Türk savaş uçakları Afrin'de terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktasını vurdu.

20.01.2018 15:13 | Sınırda silah sesleri! Terör hedefleri az önce vuruldu
YPG'li teröristlerin taciz atışına anında karşılık verildi, ateşlenen topların Afrin'deki terör mevzilerinden çıkardığı dumanlar Türkiye tarafından görüldü.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dakikalar önce fiili olarak başladığını ilan ettiği Afrin operasyonunda, yeni gelişmeler var.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afrin'deki terör örgütü YPG hedeflerini en az 15 topçu atışıyla vurdu.

Hatay'ın Kırıkhan ve Hassa ilçelerindeki sınır birliklerinden yapılan atışların ardından Afrin kırsalındaki birçok noktadan dumanların yükseldiği görüldü.


Doğan Haber Ajansı, sınırdaki Türk karakoluna yapılan taciz atışının ardından top saldırısının gerçekleştiğini aktarıyor.

 

20.01.2018 15:10 | MHP lideri Bahçeli'den Afrin operasyonuna ilk yorum
MHP Genel Başkanı, "Allah ordumuzu muvaffak etsin" dedi.

20.01.2018 14:37 | Erdoğan ilan etti: Afrin operasyonu başlamıştır

Kütahya'da AK Parti kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD'nin ne dediği bizi hiç ilgilendirmiyor. Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç operasyonu takip edecek." dedi.

Siz bir şarkısınız. Allah yol arkadaşlığımızı daim etsin. Sizleri en kalbi duygularımla hasretle selamlıyorum. Dışarıda büyük bir katılım var. Onları selamlamadan geçemezdim. Kuruluşundan bu güne kadar vazife yapmış tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.


SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?

Bizim gözümüzde adı ne olursa olsun teröristlerden müteşekkil her türlü oluşumun adı terör örgütüdür. Yok sınır muhafızlarıymış... Siz kimi kandırıyorsunuz? Bu örgütün adı PKK'dır, PYD'dir. Böyle olduğunu kendileri de çok iyi bildikleri halde bizi ve dünyayı kandırmak için kırk takla atıyorlar. Biri 'Ordu kuracağız' diyor. Biri 'Böyle amacımız yok' diyor. Öbürü 'Sınır muhafızları kuracağız' diyor. Mürekkebi kurumadan 'Sınır muhafızları kuracağız' diyor. Bunların birbirinden haberi yok. Üstelik bir de 'Bu girişimlerimiz Türkiye'yi hedef almıyor' diye güya üste çıkıyor. Onların ne dedikleri bizi ilgilendirmiyor. Sahada ne oluyor, ona bakıyoruz.

AFRİN OPERASYONU BAŞLADI

Onların aklına Türk deyince sadece kucaklarında besleyip büyüttükleri FETÖ'cüler ve onların büyüttükleri elemanları geliyor. Yine bunların hakkına bölgede çalışacak ortak deyince kiralık katil ordusundan ibaret olan PKK geliyor. Terör örgütüne güvenmenin ne kadar yanlış olduğunu öğrenecekler. Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek.

 

Kongre öncesi halka hitap eden Erdoğan şunları söyledi:

Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletimiz yoktur. O (Kılıçdaroğlu) PKK'lı teröristlerle el ele kol kola varsın yürüyüş yapsın. O bu ülkede darbe yapıldığı gece af edersiniz kaçarak Bakırköy Belediyesi Başkanı'nın evine sığınan birisi. Biz milletimizle beraber Atatürk Havalimanı'nda F-16'lar üzerimizden geçerken biz orada halkımızla milletimizle beraber el ele omuz omuza darbeye karşı ne yapacağımızı ilgili arkadaşlarımızla beraber onun planlarını yaptık. O ise televizyondan ne olduğunu ne bittiğini izliyordu, sonra utanmadan sıkılmadan önce tankların karşısına ben çıkarım diyor, geç o işi geç. Senin kilon bunu kaldırmaz işte İstanbul'a getirdiğin il başkanıyla belli oluyor nerede olduğun, her şey ortada.

Kardeşlerim onun için daaha çok çalışacağız, kapı kapı dolaşacağız. Bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız... İhracatımız 158 milyar dolara geldi. Artık Türkiye dünyada en büyük ülkeler sıralamasında 17. sırada. Avrupa'da 6. sırada... Hedefimiz 2023'te ilk 10'da olmak.

Rabia'mıza sahip çıktığımız sürece bizi kimse yıkamayacak bunu böyle bilsinler

Biz 80 milyon tek milletiz. Çünkü biz insanları makamından, parasından dolayı değil yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz. Farkımız bu. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletimiz yoktur...


20.01.2018-14:31 Afrin operasyonunda askeri araçların rahat geçiş yapabilmesi için sınırın Suriye tarafındaki Karasu çayına beton köprü yapılıyor.

Operasyon öncesi Hatay'ın Reyhanlı, Hassa ve Kırıkhan ilçelerindeki sınır birliklerine tank ve askeri araç sevkiyatı devam ederken sınırın Afrin tarafında da alt yapı çalışmaları sürüyor.


Operasyon sırasında askeri araçların rahat geçişi için Hassa ilçesindeki Sugediği Mahallesi'ndeki sınırın karşı tarafında bulunan Afrin'e bağlı Qara Baba kasabasında, sınır duvarının yakınlarında bulunan Karasu Çayı'na köprü çalışması yapılıyor.

Köprü için gereken betonlar Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait kamyonlarla sınırın diğer tarafına taşınıyor.

 

20.01.2018 - 14 : 02 |  Terör örgütü PKK/PYD-YPG Afrin'de 'kıyafet' değiştiriyor
TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki PKK/PYD-YPG terör örgütüne ait barınak ve sığınakları vurmasının ardından örgütün Afrin'deki üst düzey yöneticilerinin mevzilerdeki teröristlere sivil halkmış gibi görünmeleri için kıyafet değiştirmeleri konusunda talimat verdikleri tespit edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 19-20 Ocak 2018 tarihlerinde PKK/PYD-YPG terör örgütü tarafından Afrin bölgesinden açılan taciz ateşlerine meşru müdafaa kapsamında mukabelede bulunuldu. PKK/PYD-YPG terör örgütü mensuplarınca kullanılan barınak ve sığınakların vurulmasının ardından Afrin'deki örgütün üst düzey yöneticilerinin mevzilerdeki teröristlere  sivil halkmış gibi görünmeleri için kıyafet değiştirmeleri konusunda talimat verdikleri ortaya çıktı.  Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre;  Terör örgütü yöneticilerinin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan  atışlarla verilen zayiatı sivil halkmış gibi gösterme gayreti içinde olduğu belirtildi. 


Fırat Kalkanı Harekatı'nda El Bab'ın DEAŞ'tan temizlenmesi sırasında sivil halkın zarar görmemesi için büyük bir hassasiyet gösteren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin  Afrin operasyonun da bölgede yaşayan sivilleri zarar görmemesi için  büyük bir çaba sarf ettiği öğrenildi.

20.01.2018-13:26  | Türk askeri Afrin'e harekât için elleri tetikte beklerken, YPG'lilerin yığınak yaptığı Menbic'te terör komutanları öldürüldü.

Bir otomobille ilerleyen YPG'li komutanların aracında patlama meydana geldi. Bombal saldırı sonucu üç terör komutanı da öldü.

Afrin'deki YPG'lilere yardım için Menbic'e konvoylarla gelen teröristlerin fotoğrafları, hafta içinde yayınlanmıştı.


Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantıları, rejimin kontrol ettiği hattan geçerek Afrin'e ulaşmayı hedefliyor ancak Afrin'in etrafı neredeyse tamamen sarılmış durumda.

Hatay ve Kilis'e yüzlerce tank ve zırhlı araç sevk eden Türk ordusu, bölgenin kuzey ve batısını tutuyor.

Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri ise Afrin'in doğusundaki Azez'de mevzilenmiş durumda.

Afrin'in güneyindeki İdlib'de hem Türkiye'nin gözlem noktaları hem de ÖSO güçleri bulunuyor.

Teröristlerin bölgeden tek çıkış noktası, Halep'in kuzeybatısındaki küçük cep olabilir ancak o bölge de Şam rejimi ve Rusya'nın kontrolü altında.