Olağanüstü hal (OHAL) çerçevesinde  çıkartılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK)  kapsamındaki düzenlemeyle,  6 bin 800'ü badem kurusu, 51 bin 700'ü gri olmak üzere, toplam 58 bin 500 hükümlü  ve tutuklu tulum giyerek duruşmalara katılacak.

Edinilen  bilgiye göre, KHK'da yer alan "tek tip kıyafet"  uygulamasının kaç hükümlü ve tutukluyu kapsadığı belli oldu.

Yeni düzenleme, darbeye teşebbüs edenlerin yanı sıra Fetullahçı Terör  Örgütü (FETÖ), PKK, DHKP-C, DEAŞ gibi terör örgütlerinin üyesi ve yöneticisi  olmak suçlarından yargılanan toplam 58 bin 500 hükümlü ve tutukluyu kapsıyor.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), darbeye teşebbüsle ilgili suçları  düzenleyen "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar" başlıklı  beşinci bölümünde yer alan 309, 311, 312. maddelerindeki suçlar ile 310.  maddedeki "cumhurbaşkanına suikast" suçu nedeniyle hükümlü ve tutuklu olanlar  badem kurusu renginde tulum giyecek.

Bu kapsamda, 15 Temmuz 2016'da darbeye teşebbüs ettikleri gerekçesiyle  tutuklu ve hükümlü bulunan 6 bin 800 kişi badem kurusu renginde tulum giyerek  duruşmalara katılacak.

Örgüt üyelerine gri renk

Aralarında örgütlere mali destek sağlayanların da bulunduğu "silahlı  terör örgütü kurmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgütlere silah  sağlamak" gibi suçlardan hükümlü ve tutuklu bulunan 51 bin 700 kişi de gri renkte  tulum giyerek hakim karşına çıkacak.

Bu çerçevede, FETÖ'ye üye olmak suçundan yargılananlar gri tulum  giyecek. Gri tulumla duruşmaya katılmak zorunda olanlar arasında PKK, DHKP-C,  DEAŞ gibi terör örgütlerine üye olmakla suçlanan hükümlü ve tutuklular da yer  alacak.

Yönetmelik çıkarılacak

Öte yandan, söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girmesi için gerekli  olan ve KHK'nın yayımlandığı tarihten itibaren bir ay içerisinde çıkartılması  gereken yönetmelikle ilgili Adalet Bakanlığı çalışma başlattı.

Kadın tutuklu ve hükümlülerin duruşmalara katılırken giyecekleri badem  kurusu ve gri renkli kıyafetlerin şeklinin nasıl olacağını da düzenleyecek  yönetmelik, Bakanlığın çalışmasının ardından yürürlüğe konulacak. "Tek tip  kıyafet" uygulaması yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından uygulanabilecek.

KHK'daki hükme göre, hamile kadınlar ve çocuklar söz konusu  uygulamanın dışında tutulacak. Söz konusu hükümlü ve tutuklular sadece  duruşmalara katılmak üzere cezaevlerinden çıkartıldıklarında bu kıyafetleri  giymek zorunda olacak.